Europa

Jezioro Garda: Najlepsze Atrakcje w Okolicy Lagio di Grada

Jezioro Garda

Jezioro Grada to zwane też po włosku Lagio di Grada. To największe, najdłuższe i najczystsze jezioro Włoch. To bajecznie piękne jezioro leży w połowie drogi, pomiędzy Mediolanem, a Wenecją. Otoczone jest szczytami Prealpy Gradesane, co dodaje jeszcze więcej magii temu miejscu.

Swoją nazwę, jezioro zawdzięcza miejscowości Grada. Dawniej, jezioro nosiło nazwę Lago Benaco. Leży ono w granicach trzech włoskich prowincji: Trydentu, Werony, oraz Brescia. Co ciekawe, był czas, kiedy jego północna część należała do Austro-Węgier.

1. Jezioro Grada

Oczywiście jezioro, będzie największą atrakcją, która czeka na nas, w tym regionie. Jego czysta i przejrzysta woda, potrafią zauroczyć, ponieważ jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Długość jeziora wynosi około 55 kilometrów, a szerokość to 4 kilometry w północnej części i 12 w południowej. Średnia głębokość jeziora to 136 metrów, a największa głębia to 346 metrów. Na jeziorze znajduje się 5 dużych wysp, oraz masa małych wysepek. Jest to jezioro polodowcowe, które zamieszkują rożnego rodzaju ryby. Kika z nich, występuje tylko i wyłącznie w tym miejscu.

2. Zamek Scaligerich

Znajdujący się w miasteczku Riva del Garda zamek pochodzący z XII wieku, to nie lada gratka dla miłośników historii, oraz pięknej, włoskiej architektury. Został on wybudowany w 1124 roku, na mocy porozumienia z biskupem. Z początkiem XVI wieku, został on przerobiony z obronnej fortecy, na renesansową biskupią rezydencje. Jednakże budowla straciła dużo z charakteru poprzednich epok, przez postawienie koszar dla wojsk austro-węgierskich w XIX wieku. Dzisiaj w tym, pięknym i historycznym miejscu, znajduje się miejskie muzeum.

3. Marocche di Dro

Prawdziwe miejsce kultu, dla osób, które pasjonują się archeologią, paleontologią oraz dinozaurami. Jest to polodowcowe osuwisko skalne, złożone w głównej mierze ze skał osadowych pochodzenia zwierzęcego. Marocche di Dro jest największym, tego typu miejscem w całych Alpach. Na obszarze osuwiska odnaleziono ślady dinozaurów, sprzed 190 milionów lat. Jeden pochodzi od roślinożernego olbrzyma, mierzącego około 7-8 metrów, drugi zaś, należy do mięsożercy. Każdy miłośnik dinozaurów, będzie jak w niebie.

4. Castello di Arco

Zamek położony w tak pięknym i malowniczym miejscu, że wygląda jak dosłownie wyjęty z obrazka. Zbudowany na skale, średniowieczny zamek, zdaje się obserwować ze stoickim spokojem całą okolicę. Jak nie trudno się domyślić, było to miejsce z którego rządzili lokalni władcy. Taka siedziba z pewnością robiła wrażenie, ponieważ nadal olśniewa. Niestety do dzisiejszego czasu zachowały się jedynie ruiny, to i tak warte są one obejrzenia i wykonania sporej masy zdjęć.

5. Muzeum Kawy w Arco

Muzeum wyjątkowe i przyciągające setki tysięcy turystów. Dlaczego? Bo jest całkowicie bezpłatne i pokazuje nam historię jednego z najbardziej docenianych przez ludzkość napoju – kawy. Właściciele muzeum, to firma Omkafe, która zajmuje się… tak, tak zgadliście, produkcją kawy. Kapitalnie przemyślane i zaplanowane miejsce, ma w sobie muzeum z eksponatami, które pokazują jak przez wieki przebiegała historia tego wyjątkowego czarnego naparu. Jest tutaj także sklep z ogromną ilością przeróżnych gatunków kawy. Już sam zapach sprawia, że od razu ma się ochotę na filiżankę pysznej i aromatycznej kawy.

6. Plaże w Torbole

Niezależnie od tego, czy będziemy odwiedzali okolice jeziora Grada w sezonie letnim, czy poza nim, świetnym miejscem do odpoczynku, kąpieli wodnych oraz słonecznych, będą liczne plaże nad jeziorem. Gdzie są najlepsze? Wszystko oczywiście zależy od preferencji, ale patrząc na ogół, to najlepszymi opiniami cieszą się malownicze plaże w miasteczku Torbole. Wszystkie plaże są kamienne, lub kamienno-żwirowe, więc mądrym posunięciem, będzie zabranie ze sobą klapek, lub japonek.

7. Miasteczko Torbole

Oprócz plaży miasteczko może zaciekawić samą swoją infrastrukturą, oraz przepięknymi pejzażami. Prawdopodobnie, najbardziej charakterystycznym punktem Torbole, jest Casa Beust, czerwony domek przy porcie, w którym niegdyś spotykali się miejscowi artyści.
Co ciekawe, kiedyś znajdowała się tutaj szkoła malarstwa, założona przez Johannesa Lietzmanna. Teraz w tym miejscy mieści się urocza kafejka, która oferuje nam stolik nad samym jeziorem. Kawa pita w takim miejscu, będzie z pewnością smakowała wyjątkowo..

8. Rejs Statkiem po jeziorze Grada

Będąc w takim miejscu, aż prosi się o to, żeby zażyć trochę żeglugi. Rejs po jeziorze, należy do tych atrakcji, które na pewno zapadną nam na długo w naszej pamięci. Widoki i krajobrazy, podczas takiego rejsu, dosłownie zapierają dech w piersiach. Zdjęcia wychodzą po prostu idealnie. Nie ma lepszego photoshopa, od matki natury. Możliwości rejsów jest naprawdę sporo. Dla przykładu rejs z Sirmione do Riva del Grada trwa zazwyczaj około 4 godzin. To naprawdę sporo czasu do tego, aby wypocząć, zrelaksować się i podziwiać piękno polodowcowego jeziora.

9. Piazza III Novembre

Piękny, zabytkowy główny plac miasta Riba del Grada, będący, tak naprawdę sercem tego miasta. Znajdują się tutaj urocze, stare kamieniczki, w których mieszczą się przytulne knajpki, restauracje i hotele. Wieczorami gwarny placu urzeka ruchem i życiem nocnym, które się na nim toczy. Świetne miejsce do wgłębienia się w tutejszą kulturę.

10. Bastione – ruiny starej wieży strażniczej

Wieża strażnicza została wybudowana na stromym wzgórzu Monte Rocchetta, przy Riva del Grada. Miała zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo i robiła to, przez wiele lat. Do dziś przetrwały niestety wyłącznie ruiny, na które warto się wspiąć i spojrzeć na z tego najwyższego punktu widokowego. Wspinaczka trwa około pół godziny, do pokonania jest ok. 200 metrów, ale widok miasta w pełnej krasie, jest wart każdej wspinaczki.