Ciekawostki

Jerzy z Cambridge – 15 informacji i ciekawostek

Jerzy z Cambridge
źródło: Pete Souza / Biały dom Washington, DC

Jerzy z Cambridge to określenie pasujące do bardzo poważnej osoby. Z jednej strony faktycznie tak jest, bo mówimy o członku rodziny królewskiej. Z drugiej zaś warto pamiętać, że mamy do czynienia z 7 letnim chłopcem, którego większość z nas kojarzy zapewne jako księcia Georga.

Oficjalna tytulatura tego uśmiechniętego chłopca brzmi Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa. Oto piętnaście ciekawostek, które przybliżą postać małego księcia.

1 – Narodziny

Ciąża mamy Jerzego i jego narodziny budziły ogromne zainteresowanie mediów. Dziennikarze i fani rodziny królewskiej wyczekiwali jego narodzin od pierwszych dni lipca. Mały Jerzy przyszedł na świat 22 lipca 2013 roku. Dzień później fakt ten uczczono 103 uroczystymi salwami, a świat po raz pierwszy zobaczył Jerzego na schodach kliniki, w której się narodził.

2 – Wiele imion

Zgodnie z panującą w rodzinie królewskiej tradycją, mały książę otrzymał kilka imion: Jerzy Aleksander Ludwik.

3 – chrzest w sukience

Dziwnym i ciekawym może wydać się fakt, że książę Jerzy, mimo iż jest chłopcem, został ochrzczony w sukience. Mowa jednak o nie byle jakiej sukience, a o sukni chrzcielnej z XIX wieku, w której chrzczona była księżniczka Wiktoria.

4 – Rodzice chrzestni

Książe nie może narzekać na brak rodziców chrzestnych. Ma ich aż siedmioro. Co ciekawe są nimi dalsi członkowie rodziny i przyjaciele jego rodziców. W gronie tym nie znalazły się żadne osoby zaliczane do rodziny królewskiej w ścisłym rozumieniu.

5 – Szanse na tron

Książe Jerzy zajmuje trzecie miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Wyprzedzają go dziadek – książę Karol oraz ojciec – książę Wiliam. Obecnie 7-letni książę ma więc realne szanse na zostanie królem Zjednoczonego Królestwa.

6 – Oficjalna rezydencja

Pomimo, iż mówimy o siedmiolatku, warto pamiętać, że jest to siedmiolatek wyjątkowy. Na mocy dekretu swojej prababci – Królowej Elżbiety posiada własną oficjalną rezydencję. Jest nią pałac Kensington w Londynie

7 – Edukacja pod pseudonimem

Książę Jerzy rozpoczął swoją edukację w 2016 roku. Wówczas zaczął uczęszczać do przedszkola. W 2017 został uczniem szkoły podstawowej. Na potrzeby szkolne książę funkcjonuje jako George Cambridge, używając tytułu swojego taty jako nazwiska.

8 – Pierwsza królewska wizyta

Książe Jerzy odbył swoją pierwszą, oficjalną królewską podróż w 2014 roku. Wraz ze swoimi rodzicami spędził wówczas trzy tygodnie w Nowej Zelandii i Australii.

9 – Obecność na słynnym balkonie

Jerzy zadebiutował na słynnym balkonie Pałacu Buckingham w czerwcu 2014 roku w trakcie uroczystości obchodzonych z okazji urodzin Królowej Elżbiety.

10 – Prywatność

Rodzice przyszłego króla chcą zapewnić mu możliwie normalne dzieciństwo. Dlatego starają się chronić jego prywatność. W 2015 roku Pałą Kensington wystosował do mediów prośbę o zaprzestanie robienie nieautoryzowanych zdjęć Jerzego. Było to związana z ogromnym zainteresowanie księciem i śledzenie go przez fotografów.

11 – Spotkanie z amerykańskim Prezydentem w szlafroku

Książe Jerzy po raz pierwszy spotkał się z przywódcą Stanów Zjednoczonych w 2016 roku. Ówczesnego Prezydenta USA Baracka Obamę, przywitał w nietypowym stroju… w szlafroku. Podczas wizyty małego księcia sfotografowano na koniku na biegunach, którego otrzymał od prezydent Obamy po swoich narodzinach.

12 – Wizyta w Polsce

W 2017 roku książę Jerzy odwiedził wraz ze swoimi rodzicami Polskę.

13 – Najstarszy z rodzeństwa

Książę jest najstarszym z rodzeństwa. Ma młodszą siostrę i brata.

14 – najlepiej ubrany mężczyzna

Podobnie jak w przypadku mamy księcia, jego stylizacje są bacznie obserwowane. Ubrania, w których go widziano sprzedają się natychmiast po opublikowaniu zdjęć. Nic, więc dziwnego że książę pojawił się w rankingu „50 najlepiej ubranych mężczyzn w Wielkiej Brytanii”, będąc najmłodszą osobą w tym zestawieniu.

15 – Waga

Na zakończenie ciekawostka dla lubiących liczby. Po narodzinach książ