Polska

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Jeleniej Górze w jeden dzień

Jelenia Góra rynek

Jelenia Góra to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim. Znajduje się nieopodal Łysej Góry i Śnieżnych Kotłów. Miasto liczy obecnie około 90 tys. mieszkańców a jego powierzchnia to 110 km^2.

Pierwsze wzmianki o istnieniu grodu założonego przez Bolesława Krzywoustego datowane są na 1112 rok. Miasto to jest bogate w liczne zabytki i miejsca które warto zobaczyć ze względu na historię jak i walory estetyczne. Porozmawiajmy więc o miejscach i atrakcjach które bez wątpienia należy zobaczyć. Wszystkie je możemy zwiedzić w jeden dzień.

1. Jeleniogórski Rynek

Jest to najbardziej rozpoznawalne miejsce w całym mieście, przez co stanowi punkt spotkań lokalnej społeczności jak i turystów. Otoczony jest wieloma kolorowymi kamienicami, które są uznawane za jedne z najlepiej zachowanych i najładniejszych w Sudetach. W samym centrum rynku znajduje się zbudowany w XVIII wieku, ratusz. Zlokalizowana jest tam również Fontanna Neptuna, która stanowi Idealne miejsce do zrobienia fotografii czy spotkań z przyjaciółmi.

2. Bazylika dwóch Świętych

Najstarszą budowlą sakralną w mieście jest Bazylika Świętego Erazma i Pankracego. Zbudowana na planie krzyża trójnawowa świątynia, była na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywana. Wnętrze jest bogate w sklepienia krzyżowo-żebrowe, a zarówno ołtarz główny jaki ołtarze boczne wykonane są w stylu barokowym. Dziś przyciąga on turystów barokowym wystrojem i bogatymi zdobieniami.

3. Sanktuarium pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego

Jest to świątynia wzniesiona po traktacie z 1707 roku, kiedy to król Szwecji zawarł porozumienie z cesarzem Imperium Habsburskiego, na mocy którego protestanci mogli budować swoje świątynie oraz odzyskali te które zostały im zabrane przez chrześcijan. Budowla ta początkowo należała właśnie do protestantów, po II Wojnie Światowej została przyjęta przez katolików. Jak na świątynia protestancka jest ona bardzo bogato zdobiona, czego najlepszym przykładem jest ogromny ołtarz czy alabastrowa chrzcielnica.

4. Muzeum Karkonoskie

Jest to miejsce dla miłośników przygody i ciekawostek historycznych. Przygotowano tam ekspozycje odnośnie regionu jak i jego historii. Zawierają one elementy zarówno z czasów starożytnych jak i obecnych. Dowiemy się z nich o początkach miasta, jego dziejach czy etapach rozwoju.

5. Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego

Ze względu na pozostałości po koszarach z czasów PRL-u i licznym uzbrojeniu jest to idealne miejsce na tego typu skansenu. Ten niewielki skansen zawiera uzbrojenie i pojazdy które przez spory czas były używane w Jeleniogórskiej jednostce.

6. Cieplice

Jest to jedno z najstarszy uzdrowisk na terenie naszego kraju. Odwiedzane przez kuracjuszy od kilkuset lat, cieszy się niesłabnącą popularnością. Miejsce to zawdzięcza swoje lecznicze właściwości wodzie termalnej bogatej w liczne substancje lecznicze. Znajdziemy tam dwa baseny z wodą termalną, pijalnie wód czy gabinety z usługami kosmetycznymi. Jest to idealne miejsce dla osób które chcą w trakcie wypoczynku, poprawić swój stan zdrowia oraz dać odpocząć organizmowi.

7. Mury obronne

Stanowią one historyczny kompleks obronny którego pierwsze wstały już w XIV wieku. Umocnienia sięgały 8 m wysokości i około 1 m grubości. Przed murami znajdowała się sucha fosa obecnie jest ul. Bankową i Podwalną. Wiele z fortyfikacji zostało rozebranych w 1862. Z kompleksu podwójnych murów obronnych, trzech bram z wieżami i 36 bastei, pozostały zaledwie nieliczne fragmenty.

8. Baszta Zamkowa

Wieża ta pełniła funkcję obronne i stanowiła element umocnień bramy Zamkowej. Prawdopodobnie zniszczona w 1549 podczas wielkiego pożaru miasta. Odbudowana w 1584, pozostała w niezmienionym kształcie do dziś. Składa się z pięciu kondygnacji, gdzie na trzecim i czwartym piętrze znajdują się otwory strzelnicze. Dziś jest to punkt widokowy z którego można zobaczyć panoramę na całe miasto. Jest to punkt obowiązkowy jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia, które idealnie będą pasować na naszego Instagrama.

9. Teatr na cześć Cypriana Kamila Norwida

Budynek wzniesiony w latach 1903 1904 został zaprojektowany przez Alfreda Deahmela. Dominuje w nim styl secesyjny w niezmienionym od lat kształcie. Sala mieści około 500 osób wyposażona jest trzy balkony i pomieszczenie foyer. Można zobaczyć tam liczne przedstawienia i bardzo miło spędzić czas.

10. Wzgórze Krzywoustego

Jest to wzgórze znajdujące się nieopodal centrum miasta. Znajdują się tam ruiny dawnego zamku oraz Wieża Krzywoustego. Zbudowana w 1911 początkowo była restauracją. Później przez dziesięciolecia niszczała, lecz stosunkowo niedawno została wyremontowana. Dziś jest punktem widokowym do którego można bezpłatnie wejść i zrobić zdjęcie panoramy okolicy. Można się do niej dostać zarówno piechotą jak i rowerem przez co często jest wybierana jako punkt spacerów i przejażdżek rowerowych.

Jelenia Góra jest bardzo ciekawym miejscem, gdzie bez wątpienia miło spędzicie czas czy to z rodziną, czy to z przyjaciółmi, czy samemu. Nieważne czy jesteście aktywni sportowo czy lubicie spokój, ponieważ zarówno jedni jak i drudzy znajdą tu coś dla siebie.

Czytaj dalej: Restauracje w Jeleniej Górze