Polska

20 Ciekawostek o Jeleniej Górze

Kościół

Jelenia Góra jest stolicą Karkonoszy, położone Nd Bobrem pomiędzy Karkonoszami a Górami Karczewskimi na prawach powiatu w województwie dolnośląskim.

To zabytkowe miasto pełne zabytków, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Już w XIX wieku teren miasta był osłonięty murami obronnymi z wieżami i trzema bramami wjazdowymi na teren miasta.

Urocze położenie miasta przyciąga co roku turystów, zwolenników zabytków i lubiących aktywnie spędzać czas.

1. Plac Ratuszowy znajdujący się w centrum miasta jest również centralnym punktem spotkań mieszkańców. Zabytkowy ratusz, kafejki i restauracje, tworzą specyficzny klimat tego miejsca.

2. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego to średniowieczna budowla, najstarsza w obrębie starówki. Imponuje swoją monumentalnością, we wnętrzu znajduje się wspaniały 22 metrowy ołtarz, przy kościele znajdziemy kaplice nagrobne oraz posąg św. Jana Nepumocena.

3. Góra szybowcowa jest najwyższym szczytem małego grzbietu, na wysokości 561 metrów n. p.m. powstało szybowisko dzięki idealnym warunkom panującym do uprawiania tego sportu. Na terenie szybowiska organizowanych jest wiele imprez, ze szczytu możemy podziwiać panoramę na miasto i Kotlinę Jeleniogórską.

4. Perła Zachodu jest schroniskiem turystycznym położonym w malowniczym miejscu nad urwistym brzegiem jeziora Modrego.

5. Pałac Łomnica, odrestaurowany i adoptowany na hotel zachwyca swoją architekturą i bogatym wnętrzem. Do pałacu przylega wspaniały ogród, wewnątrz znajduje się również muzeum gromadzące pamiątki z przeszłości oraz tętniący życiem folwark.

6. Karkonoski Park Narodowy jest doceniany przez miłośników pieszych wędrówek, liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności oraz niezliczona ilość atrakcji na terenie Parku przyciągają turystów o każdej porze roku.

7. Kościół Podniesienia Krzyża Świętego powstał w 1709 roku. Długość świątyni wynosi 74 metry, wysokość 57 metrów, we wnętrzu znajdziemy wspaniałe barokowe zdobienia, zabytkową ambonę i organy, które po gruntownym remoncie zachwycają barwą i brzmieniem.

8. Wieża widokowa zwana „Grzybkiem” znajduje się na Wzgórzu Krzywoustego, przy drodze prowadzącej do Perły Zachodu. Z wieży rozciąga się widok na miast z Karkonoszami w tle.

9. Wieża Książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Opodal Jeleniej Góry licząca sobie 700 lat wieża położona w malowniczej Dolinie Bobru fascynuje malowidłami przedstawiającymi postać sir Lancelota z Jeziora. Jest to jedyne malowidło zachowane w takim stanie na świecie.

10. Kościół Wang znajduje się na terenie Karpacza. Świątynia została zbudowana XII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang, skąd wywodzi się nazwa obiektu. Kupiony przez króla pruskiego znalazł swoje miejsce w Karpaczu, gdzie miał służyć ewangelikom. Jest bezcennym zabytkiem stuki nordyckiej wykonany z sosny norweskiej, która charakteryzuje się niezwykła trwałością.

11. Muzeum Miejskie W Jeleniej Górze znalazło swoje miejsce w pałacu położonym w uroczym parku. Muzeum zwane również domem noblisty Gerharta Hauptmanna, w którym bliżej poznamy postać niemieckiego noblisty, jego historie i dom.

12. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze powstało w 1954 roku i jest jedyną samodzielna placówką tego typu w Polsce. Na terenie muzeum znajduje się ponad 47 000 obiektów, znajdziemy owady, muszle, skały i minerały, dermoplastycznie spreparowane ptaki i zwierzęta, jaja ptasie i przekroje drzew.

13. Muzeum Karkonoskie. Muzeum bardzo nowoczesne, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, poczynając od historii regionu i Jeleniej Góry, etnografia a na Pietrze wszystko co ma związek ze szkłem nawiązując do tradycji szklarskiej regionu.

14. Skansen Uzbrojenia Wojsk znajduje się przy dawnej jednostce wojskowej w Jeleniej Górze. W eksponatach znajdziemy broń ciężką, transporter opancerzony, wyrzutnie rakiet i armaty. Muzeum jest nie lada gratką dla miłośników militariów.

15. Termy Cieplickie to nowoczesny zespół basenów termalnych, sportowych, Aquapark oraz strefa fitness. Latem atrakcje zapewniają baseny zewnętrzne i zjeżdżalnie. Wewnątrz znajdziemy atrakcje dla całych rodzin, zwolenników wodnych szaleństw.

16. Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. Bohaterowie popularnej komedii doczekali się swojego muzeum w Lubomierzu, gdzie kręcono sceny do filmu, przy płocie kłócą się lalki bohaterów a w środku muzeum znajdziemy plakaty i eksponaty, które były wykorzystane w filmie.

17. Zamek Chojnik jest najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym zamkiem w okolicach Jeleniej Góry. Zlokalizowany na wzgórzu Chojnik z zamkowej wieży zapewnia panoramę na przepiękną okolicę, panoramę Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Na terenie zamku zorganizowano szereg atrakcji, można postrzelać z kuszy, wysłuchać legendy o Kunegundzie i zjeść smaczny posiłek w czynnej na terenie zamku karczmie.

18. Time Gates- Bramy Czasu odkrywają największe tajemnice podziemi w Karkonoszach. W tym wyjątkowym miejscu możemy odbyć podróż cofając się w czasie o trzysta lat, poznamy ciekawostki regionu z dziedziny historii, kultury i nauki. Połączone w umiejętny sposób informacje stają się ciekawym miejscem dla osób w każdym wieku.

19. Zbiornik Sosnówka zbudowano w 2001 roku jako ujęcie wody pitnej. Teren jest ogrodzony i nie wolno się w nim kapać ale za to możemy podziwiać go z wyższych punktów znajdujących się na trasie biegnących wzdłuż zbiornika. Zbiornik jest zasilany woda z trzech potoków, Podgórnej, Czerwonki oraz Sośniaka.

20. Dwór Czarne znajduje się w obecnej dzielnicy Jeleniej Góry, Czarne. Budowla przypomina swoją architekturą zamek, powstał w XVI wieku, był otoczony fosą. Obecnie znajduje się tutaj siedziba fundacji Kultury Ekologicznej i Ośrodek Edukacji Ekologicznej.