Polska

Co warto zobaczyć razem z dziećmi w Jaworznie

Jaworzno Rynek

Jaworzno to miasto znajdujące się w południowej części Polski, na terenie województwa śląskiego. Miasto kryje w sobie wiele tajemnic i posiada w swojej okolicy bardzo wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych naszych pociech. W Jaworznie można bardzo aktywnie spędzić czas z dziećmi na wielu aktywnościach zapewniających doskonałą zabawę i niezapomniany czas.

1. Centralne Muzeum Pożarnictwa

Jest to muzeum przedstawiające historię całego polskiego pożarnictwa. Muzeum działa od blisko 50 lat i ekspozycja jest stała. Do najciekawszych obiektów ekspozycji należą zabytkowe sprzęty gaśnicze. Muzeum znajdowało się na terenie dawnego więzienia policyjnego. Od około 30 lat muzeum ma miejscu już w innym obiekcie, które obecnie zajmuje aż dwie hale z ekspozycją.

2. Park Gródek

To miejsce, które warto pokazać dzieciom i przedstawić im jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju. Wyjątkowy klimat to efekt obecności wielu gatunków roślinności, kładek znajdujących się na wodzie i przede wszystkim niespotykanej barwy wody. Kąpiel w wodzie jest zabroniona, lecz nie zmniejsza to atrakcyjności tego miejsca. Dzieci mają szansę podziwiać przepiękną naturę i jej widowiskowość, ucząc się tym samym szacunku oraz dbałości o przyrodę.

3. Tężnia Solankowa

Doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Będą na terenach Tężni Solankowej naprawdę można wyczuć różnicę w mikroklimacie i powietrzu. Znajdują się tutaj liczne trasy spacerowe oraz rowerowe i wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci. Spędzenie całego dnia pozwala odczuć różnicę w samopoczuciu, które spowodowane jest wdychaniem powietrza o specjalnych właściwościach.

4. Śląski Ogród Zoologiczny

Zajmuje teren prawie 50 hektarów i czyni je to trzecim pod względem zajmowanej powierzchni ogrodem zoologicznym w całym kraju. Ogród Zoologiczny liczy prawie 3 tysiące zwierząt i ponad 300 różnorodnych gatunków wśród nich. Do najciekawszych i najbardziej niezwykłych zwierząt mieszkających w tym ogrodzie należą gepardy, surykatki, wielbłądy, lemury i czarne łabędzie. Dzieci mają okazję podziwiać zwierzęta znane sobie jedynie z książek lub filmów.

5. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Jest to zdecydowanie najstarszy lunapark w całym kraju. Legendia została otwarta około 60 lat temu i obecnie ma powierzchnię aż 26 hektarów. Legendia jest parkiem tematycznym posiadającym bardzo liczne atrakcje, takie jak kolejki górskie, kolejki wodne, wieżyczki, koło widokowe i liczne karuzele. W Legendii znajduje się również wiele bardzo ekstremalnych atrakcji dla osób o najmocniejszych nerwach. Dzieci odwiedzające Legendię z pewnością nie będą się nudzić i zapamiętają tę wizytę na bardzo długo.

6. Park Wodny Nemo

Jest to aquapark czynny już od 15 lat. Jest największym parkiem wodnym w całym województwie śląskim. Powierzchnia aquaparku liczy aż 5 hektarów. Liczne atrakcje to baseny, które znajdują się wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Można tutaj spotkać atrakcje symulujące eksplozje gejzerów lub dzikich rzek. Dla rodziców dostępne są sauny oraz grota solna, które mają bardzo korzystne właściwości zdrowotne i wpływają na samopoczucie.

7. GEOsfera

Jest to ośrodek, który edukuje w zakresie ekologii oraz geologii. Na terenie GEOsfery znajdują się liczne atrakcje pozwalające poznać tajniki nauki oraz historię niektórych obiektów. To właśnie na terenie GEOsfery znajduje się Tężnia Solankowa. Dzieci mogą poznać tajemnice i najciekawsze zagadki naukowe poprzez samodzielne poznawanie ich i rozbudzanie swojej ciekawości oraz wyobraźni.

8. Muzeum Historii Gitary

Jest to muzeum prywatne, które prowadzą Leszek Kaśniewicz i Tomasz Cierpisz. Można tutaj zobaczyć kilkadziesiąt najwspanialszych instrumentów i posłuchać o ich historii oraz dawnym przeznaczeniu. Znajdują się tutaj również instrumenty, które były poprzednikami obecnie znanej nam gitary. Co ciekawe większość z instrumentów znajdujących się w zbiorach muzeum nadal jest sprawna i można by było z nich korzystać.

9. FlyPark

Jest park trampolin, który zapewnia odwiedzającym niezwykłe atrakcje. Liczne trampoliny, baseny pełne gąbek i inne ciekawe obiekty to gwarancja dobrej zabawy i świetnie spędzonego czasu z najbliższymi. Dzieciaki odwiedzające FlyPark będą zachwycone i będą miały okazję wyszaleć się w kontrolowany i bardzo bezpieczny sposób. Aktywny wypoczynek przeznaczony jest dla całej rodziny i sprawia świetną zabawę osobom w każdym wieku.

10. Ogród Jordanowski

Przepiękny park, który doskonale nadaje się na aktywny wypoczynek wraz z dziećmi. Najmłodsze pociechy mogą poszaleć na nowoczesnym placu zabaw, pełnym ciekawych konstrukcji oraz kreatywnych urządzeń pobudzających wyobraźnię. Otoczenie jest bardzo spokojne i sprzyjające powolnym przechadzkom wśród niezwykłej przyrody. Są tutaj również liczne ścieżki nadające się na uprawianie przez dzieci takich sportów jak jazda na rowerze, jazda na rolkach czy jazda na hulajnodze i wiele innych. Po męczącym dniu można odpocząć na ławeczce lub organizując sobie niewielki piknik z własnymi kanapkami i przekąskami.