Ciekawostki

Jaszczurki – Zaskakujące Ciekawostki oraz Informacje

jaszczurka

Jaszczurki to rozległa grupa gadów, licząca ponad 6000 gatunków i obejmująca wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy, a także większość oceanicznych łańcuchów wyspowych. Oto ciekawostki oraz informacje o jaszczurkach o których być może nigdy nie słyszeliście!

1. To czy jaszczurka jest nocna czy dzienna naprawdę zależy tylko od gatunku. Niektóre jaszczurki są nocne, a inne dzienne.

2. Jaszczurki wąchają rzeczy swoimi językami. Podobnie jak węże, jaszczurka wystawia język, aby złapać cząsteczki zapachu w powietrzu, a następnie odciąga język i umieszcza te cząsteczki na górze pyska, gdzie znajdują się specjalne komórki czuciowe.

3. Krokodyle, jaszczurki, żółwie, węże i aligatory to gady.

4. Większość jaszczurek to jaszczurki czworonożne. Inne są beznogie i mają długie, wężowe ciała. Niektóre z nich, takie jak smok latający mieszkają w lesie, są zdolne do szybowania. Często są to samce terytorialne, walczące z innymi samcami i sygnalizujące, często o jaskrawych barwach, aby przyciągnąć partnerów i zastraszyć rywali.

legwan

5. Węże i jaszczurki poruszają językiem w powietrzu, aby uchwycić cząsteczki zapachu. Oni wąchają zapachów tak jak ludzie. Zamiast tego używają one swoich języków do zbierania cząstek zapachowych, a następnie przepuszczają je przez coś, co nazywa się narządami Jacobsona, aby rozszyfrować otaczające powietrze. Po części tak gady polują na żywność.

6. Ludzie hodują wiele jaszczurek jako zwierzęta domowe, a niektóre gatunki są nawet spożywane jako pokarm.

7. Jaszczurki są głównie mięsożerne, często są drapieżnikami siedzącymi i czekającym. Wiele mniejszych gatunków zjada owady, podczas gdy Komodo zjada ssaki tak duże jak bawół indyjski.

8. Wiele jaszczurek, takich jak legwany, może widzieć w kolorze. Ich kolorowe części ciała pozwalają im komunikować się ze sobą i pomagają stwierdzić, które są samcami, a które samicami.

9. Łuski wszystkich węży i wielu gatunków jaszczurek wykonane są z keratyny, która jest tą samą substancją, która składa się na włosy i paznokcie człowieka.

10. Najmniejsze jaszczurki na Ziemi to Sphaerodactylus ariasae mający 1,6 – 1,8 cm długości lub gekon karłowaty.

bazyliszek

11. Niektóre jaszczurki mogą oderwać ogony, gdy złapią je drapieżniki.

12. Jaszczurki korzystają z różnych sposobów walki przeciw drapieżnikom, w tym z jadu, kamuflażu, odruchowego krwawienia oraz zdolności do poświęcania ogonów.

13. Waran z Komodo są mięsożercami i mogą być bardzo agresywne.

14. Kolorystyka jaszczurek jest niezwykle zróżnicowana. Wiele gatunków wykazuje doskonałe ubarwienie, które czyni je niewidocznymi w ich naturalnym środowisku. Inne są żywe w odcieniach szmaragdowych i turkusowych błękitach, czerwieniach i żółciach.

15. Niektóre kameleony mają zdolność do zmiany koloru. To pomaga im to komunikować się i może być również wykorzystywane do kamuflażu.

język kameleona

16. Waran z Komodo jest największym rodzajem jaszczurki, dorastającym do 3 metrów długości.

17. Większość gatunków jaszczurek jest nieszkodliwa dla ludzi. Tylko największe gatunki jaszczurek stwarzają zagrożenie śmierci. Główny wpływ jaszczurek na człowieka jest pozytywny, ponieważ są one głównymi drapieżnikami gatunków szkodników.

18. Jaszczurki istnieją od ponad 200 milionów lat, czyli od wieku dinozaurów.

19. Kameleony nie mają powiek.

20. Zielone legwany to popularne zwierzęta domowe.

21. Gekony mają palce, które pozwalają im być dobrymi alpinistami.

22. Legwany mają rząd kolców, które biegną w dół pleców i ogona.

Pytania i Odpowiedzi

Co robi jaszczurka?

Jaszczurki zazwyczaj jedzą owady i inne małe zwierzęta. Największe jaszczurki, takie jak Varanus, mogą polować na ofiary tak duże jak jelenie, a niektóre jaszczurki żywią się roślinami. Jaszczurki regularnie zrzucają skórę. Zdejmuje się ona w dużych płatach, a nie w jednym kawałku jak skóra węża.

Jak długo żyje jaszczurka?

Większość małych jaszczurek jest samowystarczalna od urodzenia i jest w stanie samodzielnie chodzić, biegać i jeść. Młode osiągają dojrzałość w wieku od 18 miesięcy do 7 lat, w zależności od gatunku. Niektóre jaszczurki mogą dożyć do 50 lat.

Jakie jest siedlisko jaszczurki?

Jaszczurki żyją na pustyniach, w lasach, na bagnach i skalistych obszarach. Większość jaszczurek żyje na ziemi lub w drzewach. Jaszczurki są zabawne i łatwe do oglądania. Są najbardziej aktywne w ciepłe, letnie dni.

Czego jaszczurki potrzebują, aby przetrwać?

Potrzebują niewiele miejsca i są łatwe w utrzymaniu. Naturalne środowisko życia jaszczurek rozciąga się od lasów deszczowych i dżungli tropikalnych po spieczone i suche obszary. Na zdrowie i samopoczucie jaszczurki wpływa wiele czynników, takich jak światło, ciepło, wilgotność, stres, odżywianie i nawodnienie.

Czy jaszczurki Cię słyszą?

Jaszczurki mają widoczne otwory w uszach, które wyłapują dźwięk, a ich błony bębenkowe znajdują się tuż pod powierzchnią skóry. Mimo to, jaszczurki nie słyszą tak dobrze jak my, ale ich słuch jest lepszy niż u węży.

Czy jaszczurki płaczą?

Wiele gadów płacze, w tym krokodyle, ale robią to dlatego, że przepływ łez pomaga im oczyścić i chronić oczy, a nie dlatego, że są nieszczęśliwe.

Czy jaszczurki śpią w nocy?

Podczas gdy ludzie doświadczają czterech lub pięciu długich cykli snu REM w nocy, jaszczurki średnio wykonują 350 takich cykli które trwają około 80 sekund.

Czy jaszczurki czują miłość?

Kontrowersyjną emocją u gadów jest pojęcie przyjemności, a nawet miłości. Wiele z nich czuje, że nie rozwinęły tej emocji, ponieważ nie przynosi im ona naturalnie korzyści.