Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Jaszczurka żyworodna

jaszczurka żyworodna
foto: Jerzy Opioła / Wikipedia

Jaszczurka żyworodna to niezwykle popularny gatunek, który wyróżnia się bardzo szerokim obszarem występowania i charakterystycznym wyglądem.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jej temat.

1. Jaszczurka żyworodna należy do rodziny jaszczurek właściwych i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Zootoca.

2. Jaszczurka żyworodna ma do szesnastu centymetrów długości, z czego około dziewięciu centymetrów stanowi sam ogon. Zazwyczaj są one szare, brązowe lub brunatne i pokryte są efektownymi plamkami, które tworzą wstęgi.

3. Jaszczurki te cechują się bardzo delikatną budową ciała. Mają walcowaty kształt, zbity tułów i cienkie łapy zakończone pazurkami. Ich ogon jest gruby i nieproporcjonalny do reszty ciała.

4. Jak wiele jaszczurek, jaszczurka żyworodna prowadzi dzienny tryb życia. Promienie słoneczne sa jej niezbędne, aby nagromadzić energię konieczną do sprawnego funkcjonowania i polowania.

5. Jaszczurki żyworodne spędzają całą zimę w swoich norkach, które znajdują się kilka centymetrów pod ziemią. Zwykle zakopują się tam już w październiku i wybudzają się z letargu w lutym lub marcu.

6. Okres godowy u jaszczurek żyworodnych rozpoczyna się w maju lub kwietniu, a wtedy samce toczą ze sobą walki o względy samic. Ich celem jest pokrycie jak największej liczby samic w tym czasie, a w związku z tym dochodzi do dość efektownych starć między nimi.

7. Ciąża jaszczurek żyworodnych trwa około trzech miesięcy, a wówczas samica wydaje na świat od kilku do nawet kilkunastu młodych. Młode jaszczurki są dokładnymi kopiami rodziców, tylko że są znacznie mniejsze.

8. Jaszczurki żyworodne najchętniej żyją na terenach wilgotnych i torfowiskach. W takich warunkach najłatwiej przychodzi im znalezienie pokarmu, a odżywiają się głównie pająkami, dżdżownicami, ślimakami i wijami.

9. W chwili zagrożenia jaszczurka żyworodna ucieka i ukrywa się w naturalnych kryjówkach takich, jak kora, małe norki czy otwory w drzewach. Zdarza jej się również chronić na dnie zbiorników wodnych, jeśli tylko nie są one zbyt głębokie.

10. Jaszczurka żyworodna jest najczęściej występującym gadem w polskich Tatrach. Poza tym występuje również w całej Europie Środkowej, Zachodniej i Wschodniej, a także w Skandynawii.

11. Największym zagrożeniem dla jaszczurki żyworodnej jest utrata naturalnego środowiska, a więc działalność człowieka. Poza tym pada ona czasami ofiarą większych drapieżników takich, jak na przykład ptaki.

12. Jaszczurki żyworodne coraz szybciej przyzwyczajają się do zmian w swoim otoczeniu i coraz lepiej odnajdują się w miejscach zamieszkanych przez ludzi. Jeśli ktoś mieszka w górach lub w lesie, to może je często znaleźć w swojej piwnicy. Nie są one jednak szkodliwe i należy wypuszczać je na zewnątrz.

13. Jaszczurki te bardzo dobrze pływają, chociaż między ich palcami nie ma błony, który by im to ułatwiała.

14. Ze względu na jednolite ubarwienie, bardzo trudno jest rozróżnić samca od samicy. Obie jaszczurki wyglądają praktycznie tak samo.

15. Jaszczurki żyworodne żyją zazwyczaj około czterech lat. Najczęściej tracą życie pod kołami samochodów.