Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Jaszczurka zwinka

jaszczurka zwinka
źródło: Krzysztof Mizera / Wikipedia

Jaszczurka zwinka występuje na terenie całej Europy, a w Polsce jest jednym z najczęściej występujących gadów. Prawdopodobnie każdy z nas miał z nią styczność wielokrotnie.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Ubarwienie jaszczurki zwinki może różnić się w zależności od populacji. Najczęściej ma kolor brązowy lub jasnobrązowy z ciemną pręgą, która biegnie od szyi po sam koniec ogona.

2. W okresie godowym boki samców robią się jaskrawozielone, przez co prezentują się one o wiele bardziej atrakcyjnie dla samic. Kolor ten płowieje dopiero latem.

3. Jaszczurki zwinki pokryte są łuskami. Różnią się one jednak w zależności od części ciała. U góry są małe i szorstkie, a na brzuchu większe i gładkie, dzięki czemu gady te mogą sprawniej się poruszać.

4. Największe jaszczurki tego rodzaju mogą mieć nawet do 28 centymetrów długości. Ich ciała są dość krępe, mają krótkie łapy, które są zakończone pazurami.

5. Jaszczurki zwinki odżywiają się najchętniej pająkami, owadami i ślimakami. Zdarza im się jednak jadać stonogi i małe żaby. W szczególnie trudnych warunkach zjadają małych przedstawicieli swojego gatunku.

6. Należą do stworzeń zmiennocieplnych, dlatego są aktywne przede wszystkim w ciągu dnia. Łapią już pierwsze promienie słońca, aby potem spożytkować nagromadzoną energię na polowania z zasadzki.

7. Jeśli temperatura dochodzi do 40 stopni, jest zbyt wysoka dla tych jaszczurek. Wówczas znikają one w swoich norkach. Tam też spędzają całe noce i zaciekle bronią swojego miejsca przed wrogami.

8. Swoje norki jaszczurki zwinki budują w bardzo przemyślany sposób. Posiadają one dużo rozgałęzień i ślepych korytarzy, które mają na celu zmylenie wroga.

9. Ich aktywność jest determinowana przez warunki panujące na zewnątrz. Okres zimowy spędzają w swoich norkach, gdzie chowają się już w październiku i skąd wychodzą dopiero w marcu lub kwietniu.

10. Sezon rozrodczy trwa od maja do czerwca, a samce są wówczas bardzo agresywne wobec siebie, chcąc pokryć jak największą liczbę samic. Podczas spektakularnych walk łapią się za gardła lub pyski, aby udowodnić swoją przewagę.

11. Samica po zapłodnieniu składa w norce od pięciu do piętnastu jaj. Po sześciu tygodniach wykluwają się z nich młode, które mają około 6 centymetrów długości.

12. W warunkach naturalnych jaszczurki zwinki mogą żyć od pięciu do ośmiu lat ze względu na naturalne zagrożenie ze strony większych drapieżników. Z kolei w niewoli niektóre z nich żyją nawet osiemnaście lat. Największe zagrożenie dla nich stanowią łasice, borsuki, ptaki czy lisy.

13. W skrajnych sytuacjach zagrożenia jaszczurka zwinka jest w stanie odrzucić swój ogon. Jest to trik polegający na odwróceniu uwagi drapieżnika i zapewnieniu sobie bezpiecznej ucieczki. Po jakimś czasie ogon odrasta, ale nie jest już tak długi i może mieć nieco inny kształt.

14. W Polsce jaszczurka zwinka jest objęta częściową ochroną gatunkową.

15. W dawnych czasach jaszczurki te były bardzo chętnie hodowane ze względu na piękne ubarwienie samców.