Polska

Co warto zobaczyć w Jastrzębiej Górze w jeden dzień

plaża

Jastrzębia Góra to wieś letniskowa w województwie pomorskim. Charakteryzuje ją wybrzeże klifowe, które w zachodniej części dochodzi do 33 m nad poziomem morza. Pas wybrzeża stanowi część nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia sołectwa Jastrzębiej Góry wynosi około 261 hektarów. Jeśli chodzi o nazwę, to pierwsze wzmianki pochodzą z okresu międzywojennego.

Nazwa miejscowości w języku kaszubskim oznacza małą gąskę. Nazwa ta nie wzięła się przypadkowo, ponieważ na początku powstania miejscowości na tych terenach z gęsi. Druga hipotezą na temat nazwy występowanie dużej ilości Jastrzębi na tych terenach. Miejscowość chodź mała, posiada wiele ciekawych miejsc i atrakcji w których warto spędzić choć chwilę.

1. Gwiazda Północy

Jest to kamienny obelisk i powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. Wyznacz a on najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce. Znajduje się na ul Norwida i został odsłonięty 19 maja 2001 roku.

2. Lisi Jar

Jest to wąwóz znajdujący się w nadmorskim Parku Krajobrazowym pomiędzy Jastrzębią Górą a Rozewiem. Mierzy zaledwie 350 metrów, 10 km które kiedyś posiadał. W najgłębszym miejscu liczy prawie 50 m. Zbocza porośnięte są przez stuletnie buki, które tworzą dość specyficzny mikroklimat. U wejścia znajduje się najstarsze w Polsce, a zarazem pierwsze schronisko turystyczne. W jego pobliżu znajduje się również obelisk z orłem, symbolizuje w lądowanie Zygmunta III Wazy po nieudanym podboju szwedzkiej korony.

3. Promenada Światowida

W okresie letnim jest to najbardziej rozrywkowa i gwarna część miasta. Turyści mogą to skorzystać za ofert lodziarni, kawiarni czy restauracji oraz zakupić pamiątki z wizyty nad morzem. Usytuowany tam jest również skwer z fontanną gdzie można odpocząć od gorąca i poczytać.

4. Trasy dla ruchliwych

Jastrzębia Góra jest świetnym miejscem nie tylko dla osób lubiących wypoczynek nad wodą, ale również tych którzy wolą pobiegać czy jeździć rowerem. Znajduje się tam bowiem około 30 km tras, po których można zarówno biegać jak i jeździć rowerem. Trasy są zróżnicowane pod względem poziomo trudności oraz walorów przyrodniczych. Bez wątpienia każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie.

5. Ulica Bałtycka

Jest to jedna z najstarszych ulic jakie znajdują się na terenie Jastrzębiej Góry. Zbudowane tu budynki są najstarszymi, a zarazem pierwszym i które tu powstały. Jeśli chcemy poczuć magię tego miejsca, to bez wątpienia właśnie tą ulicę musimy odwiedzić. W pewnym sensie przenosi nas ona w czasie i pozwala zobaczyć jak kiedyś wyglądało to miejsce.

6. Wille

Znajdują się tu również powstały w latach 20 XX wieku. Najbardziej znane są trzy z nich. Pierwsza z nich to Kaszuba Szymańskiego, druga to willa Pawłowicza, ostatnia to natomiast willa wybudowana przez hrabiego de Reset. Stanowią one przykład architektury tamtego czasu i pokazują jak wiele bogatych osób mieszkało w Jastrzębiej Górze w tamtych czasach.

7. Wystawa prehistorycznych zwierząt

Jest to kolejne miejsce Gdzie można spędzić cały dzień z rodziną i nie nudzić się ani przez chwilę. Poświęcona jest ona najbardziej niezwykłym zwierzętom które żyły na naszej planecie oraz ich historii. Kilkadziesiąt zrekonstruowanych monstrualnych potworów potrafisz zapierać dech nawet dorosłym. Jest to Idealne miejsce w którym można miło spędzić czas a dodatkowo poznać nieco historii naszej planety.

8. Plaża

Wybrzeże Jastrzębiej Góry jest bardzo mocno zróżnicowane jeśli chodzi o linię brzegową. Wielokrotnie zdarza się tak że jedni turyści aby się opalać pokonują zaledwie kilka stopni w dół a inni muszą pokonać ich aż kilkadziesiąt. Plaże również różnią się tym że jedne są kamieniste a drugie przyjemnie piaszczyste. W okresie letnim tętnią życiem i przyciągają setki turystów.

9. Czarna Woda

Jest to mała rzeka która na wysokości Ostrowa wpada do Morza. Piaszczyste brzegi sprawiają że jest równie atrakcyjna co Bałtyckie plaże, ale jest o wiele mniej zatłoczona. Sprzyja to spokojnemu wypoczynkowi, a ponadto nie musimy być tam od samego rana jeśli chcemy zająć dobre miejsca.

10. Klify

Jastrzębia Góra nie na darmo uznawana jest za najbardziej atrakcyjną miejscowość nad polskim morzem. Liczne hotele i pensjonaty oraz przepiękne plaże sąsiadujące z wybrzeżami klifowymi przyczyniają się do tej opinii. Jest to przepiękne miejsce nie tylko do wycieczek rowerowych ale i podziwiania potęgi matki natury. Brzegi porośnięte bukami i dębami które mają po 100 lat stanowią nie lada gratka dla każdego, który chciałby jest sfotografować.

Jastrzębia Góra choć jest nie dużą miejscowością stanowi miejsce gdzie setki Polaków przyjeżdżają na wakacje. Piękne pensjonaty, pyszne jedzenie oraz polskie morze są wszystkim co jest potrzebne aby miło spędzić wakacje. Niezależnie od tego czy jesteście z rodziną czy przyjaciółmi będziecie się świetnie bawić i na pewno nie będziecie żałować wyboru tego miejsca jako celu waszej podróży.