Polska

10 najlepszych atrakcji w Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad morzem Bałtyckim. Położona niedaleko Półwyspu Helskiego, na przylądku Rozewie, znana jest przede wszystkim ze swego wysokiego, klifowego brzegu. Osiąga on na Kępie Swarzewskiej około 70 m n. p.m. Mimo iż ta część wybrzeża nie może się poszczycić zbyt szerokimi plażami, to jednak widoki z wysokiego klifu rekompensują wszystko, gdyż są niezwykle malownicze. Wzdłuż krawędzi jastrzębskiego klifu poprowadzono niebieski szlak turystyczny. Na miłośników nordic walkingu czeka w Jastrzębiej Górze oraz okolicach aż 30 kilometrów wyznaczonych tras ! Mają one zróżnicowany poziom trudności i oznakowane są czytelnymi tablicami. Oferta Nordic Walking Park Jastrzębia Góra skierowana do entuzjastów nordic walkingu, a także do entuzjastów innych dyscyplin, jak np. narciarzy biegowych czy biegaczy.

Plaże w Jastrzębiej Górze nie są jednolite – znajdziemy tu i złoty piasek, i kamienie. Również wysokość zejścia nad wodę jest w różna w zależności od klifu – jest to albo 50, albo ponad 300 stopni schodów! Szczególnie malownicze jest zejście na plażę niedaleko ujścia rzeczki Czarna Woda, która wpada do morza na wysokości Ostrowa, pomiędzy Jastrzębią Górą a Karwią.

Miejscowość leży w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dla turystów wytyczono tu liczne szlaki, zarówno piesze jak i rowerowe. Bogactwo fauny i flory, świeże powietrze nasycone jodem sprawiają, że warto tu pospacerować, nacieszyć się pięknem przyrody. Na terenie Parku znajdziemy wyodrębnione rezerwaty a także ścieżki edukacyjne – takie jak Przylądek Rozewie, Lisi Jar czy Bielawa na torfowiskach. W szczególności warto tu odwiedzić wąwóz „Lisi Jarów’, ciągnący się wąskim pasmem aż do wybrzeża Bałtyku i mający głębokość nawet 50 metrów. Wąwóz porastają wielowiekowe buki, które tworzą niezwykły klimat tej okolicy. Niegdyś długość wąwozu wynosiła ok. 10 km, teraz jednak, z powodu niszczycielskiej działalności morza, ma on tylko ok. 350 m. długości. Według legendy to właśnie u wejścia do wąwozu hrabia de Rosset zbudował pierwsze w naszym kraju nadmorskie schronisko dla turystów, zwane „Nad Lisim Jarem”, a tuż obok niego postawił obelisk oznajmujący, że król Zygmunt III Waza znalazł się w Lisim Jarze po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji.

Na przylądku Rozewie, tuż przy samym wschodnim krańcu Jastrzębiej Góry, znajduje się najstarsza na naszym wybrzeżu latarnia morska. W jej wnętrzu powstało niewielkie, ale bardzo interesujące muzeum opowiadające historię latarnictwa od czasów starożytnych aż po współczesność. Jest to filia Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni i obejrzeć tu możemy liczne eksponaty przyniesione stamtąd, m. in. oryginalny reflektor z latarni Stilo.

Latarnia wielokrotnie była przebudowywana, podwyższana, a obecnie jest to murowana podstawa oraz metalowa wieża. Można ją bez problemu zwiedzać, a z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama najbliższej okolicy. Warto tu się wybrać i obejrzeć ciekawą ekspozycję poświęconą latarniom morskim, jak również udać na spacer do pobliskiego Rezerwatu Przylądek Rozewie i zejść na kamienistą w tym miejscu plażę. Nieopodal latarni zobaczymy jej maszynownię, a także dwa usytuowane tutaj pomniki: popiersie pisarza Stefana Żeromskiego jak również obelisk postawiony na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w roku 1920. W niedużej odległości od latarni znajduje się także inna, nieczynna już budowla tego typu.

Przez lata przylądek Rozewie uznawany był za najdalej wysunięty na północ punkt na mapie Polski, jednakże obecnie uważa się, że to miejsce znajduje się nieco dalej. W nowym miejscu obecnie znajduje się obelisk zwany Gwiazdą Północy. Ustawiony został Towarzystwo Przyjaciół Jastrzębiej Góry przy ulicy Norwida, tuż przy klifowym brzegu i zejściu na plażę.

W samym centrum Jastrzębiej Góry, w jej najbardziej rozrywkowej części, znajdziemy atrakcję stworzoną dla turystów – Promenadę Światowida. W tym miejscu wypoczywający mogą pospacerować, zjeść w licznych punktach gastronomicznych, posłuchać muzyki oraz zatańczyć, a także wesoło spędzić czas z dziećmi. Jest tu dużo sklepów z pamiątkami, drink-barów, clubów, dyskotek i smażalni ryb. Wzdłuż Promenady stoi mnóstwo ławeczek i miejsc do wypoczynku, jest także pełen uroku skwer z fontanną. Znajdziemy tu także jedno z zejść na plażę oraz punkt widokowy.

Niezbyt może pięknym, ale ciekawym budynkiem jest dwukondygnacyjny kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli. W nim właśnie w sezonie letnim odbywają się koncerty organowe, którym patronuje Krzysztof Penderecki, wielki wielbiciel Jastrzębiej Góry.

Niewątpliwą atrakcją Jastrzębiej Góry, skierowaną jednak tylko do dorosłych, jest Dom Whisky. Jest to wyjątkowe miejsce stworzone dla wszystkich smakoszy tego alkoholu. Odbywają się tu liczne zajęcia edukacyjne, szkolenia, prezentacje a także festiwal whisky.

Przechadzając się po malowniczych uliczkach Jastrzębiej Góry warto przyjrzeć się jej architekturze. Zwłaszcza przy ulicy Bałtyckiej, będącej najstarszą w tej miejscowości, znajdziemy ciekawe jej przykłady. To tutaj powstawały pierwsze pensjonaty i najpiękniejsze rezydencje z lat 20-tych minionego wieku. Przy ulicy Królewskiej podziwiać możemy urokliwe wille – „Kaszubkę” Szymańskiego oraz willę Pawłowicza. Przy Lisim Jarze natomiast warto zwrócić uwagę na pięknie wyremontowaną willę, która w przeszłości należała do hrabiego de Rosset.

W pobliżu Jastrzębiej Góry są też atrakcje dla miłośników jazdy konnej. Znajdziemy tu zarówno stadniny oferujące „wczasy w siodle”, naukę jazdy, indywidualne lekcje, jak również przejażdżki bryczką. W obrębie miejscowości wytyczono szlaki do jazdy konnej.