Ciekawostki

11 Niesamowitych ciekawostek o Jantarze

Plaża na zachód od Jantara | Foto. Oliwier Brzezinski / Wikipedia

Jantar to wieś położona w województwie pomorskim na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Co roku przyciąga do siebie wielu turystów, ponieważ ma do zaoferowania sporo atrakcji i ciekawych faktów.

1. Szlak bursztynowy

Jantar leży między Mikoszewem a Stegną – dawniej przez te tereny przechodził szlak bursztynowy.

2. Żuławska Kolej Dojazdowa

Wieś znajduje się na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

3. Przystań morska

Jantar posiada przystań morską dla rybaków.

4. Mistrzostwa Świata

W okresie wakacji letnich w Jantarze odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu; impreza ta gromadzi fanów bursztynu z wielu zakątków globu.

5. Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości

We wsi działa Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, jego głównym celem jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: kulturalnego, społecznego i gospodarczego.

6. Bursztyn

Jantar jest odpowiednikiem słowa „bursztyn” w języku litewskim, nic więc dziwnego, iż to właśnie tutaj odbywają się wspomniane mistrzostwa.

7. Początek 1400 r.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1400. Wówczas w osadzie zlokalizowane były dwie karczmy, zaś na początku XIV wieku mieszkańcy uczestniczyli w zakładaniu organizacji przeciwpowodziowej – Związku Wałowego.

8. Atrakcje Jantaru

Do atrakcji Jantaru, które co roku przyciągają turystów, zaliczyć można między innymi: plażę – piaszczysta, niezbyt zatłoczona, na której łatwo znaleźć okruchy bursztynu, park rozrywki z gigantycznymi figurami owadów – organizowane są tu wykłady i warsztaty plastyczne dla dzieci,

staw PZW – idealnie miejsce do wędkowania; podobno występuje regularne zarybianie, MINI-ZOO i Cenrum Rodzinnej Rekreacji – w ofercie znajduje się małe zoo, ptaszarnia, możliwość przejażdżki konnej, skorzystania z boisk i basenów; dorośli mogą skorzystać ze SPA. Do tego w Jantarze zlokalizowane są przystanki kolejki wąskotorowej, która kursuje w sezonie.

9. Footgolf

W Jantarze istnieje możliwość zagrania w footgolfa – połączenie piłki nożnej z golfem. Celem gry jest umieszczenie piłeczki w dołku, tylko że gra się pełnowymiarową piłką futbolową, a zamiast kija używa nóg do kopania.

10. Kąpielisko

Jantar posiada kąpielisko, które w okresie wakacji letnich pilnowane jest przez ratowników WOPR, otoczone lasami iglasto-liściastymi, z bazą gastronomiczną.

11. Bursztynowy Puchar

Na plaży organizuje się Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Bursztynowy Puchar.