15 interesujących ciekawostek o Janinie Porazinskiej
Janina Porazińska była polską prozaiczką oraz redaktorką i tłumaczką, która specjalizowała się w tłumaczeniach literatury skandynawskiej. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat?
1. Janina Porozińska urodziła się w 1882 roku w Lublinie. W młodości przeniosła się do Krakowa, gdzie studiowała na wydziale przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2. W 1903 roku Janina Porozińska debiutowała jako poetka na łamach pisma „Wędrowiec”. Była później również współpracowniczką pism dla dzieci takich, jak „Promyk” i „Promyczek”, a także „Słonko” i „Poranek”.
3. W latach 1922-1925 Janina Porazińska była urzędniczką Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
4. W 1939 roku Niemcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Przez cały okres jej trwania Janina Porazińska należała do podziemia oświatowego i kulturalnego, ryzukując swoim własnym życiem.
5. Najwiekszą miłością jej życia był polski foklor. To właśnie on inspirował ją do pisania najpiękniejszych bajek i baśni. Czerpała z najstarszych podań i przypowieści i filtrowała je przez własną wrażliwość, aby tworzyć swoje dzieła.
6. Janina Porazińska specjalizowała się w przekładach literatury skandynawskiej. W 1958 roku przełożyła na język polski fińską „Kalevalę”, czyli poemat epicki składający się z pieśni ludowych z terenów Finlandii, Karelii i Estonii. Runy zawarte w nim były uznawane za najstarsze zabytki twórczości ludowej w tej części Europy.
7. W 1955 Janina Porazińska została odznaczona Krzyżem Oficerskim za swoją twórczość literacką oraz pracę edukacyjną na rzecz dzieci. Jedenaście lat później otrzymała również Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
8. Pisarka jest nazywana w Polsce jedną z czterech dam literatury dla dzieci obok Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny oraz Hanny Januszewskiej.
9. Na warszawskim Powiślu znajduje się od 2011 roku Park im. Janiny Porazińskiej.
10. Jej książki dla dzieci słynęły z tego, że pozbawione są nachalnego dydaktyzmu. Autorce zależało przede wszystkim na tym, aby towarzyszyć dzieciom w eksplorowaniu nowych światów.
11. Za najsłynniejsze dzieło Janiny Porazińskiej uznaje się „W Wojtusiowej izbie”, w której znalazły się wierszowane opowieści o życiu na wsi, zabawie oraz zajęciach dorosłych. Na wierszykach tych wychowało się już kilka pokoleń.
12. W życiu prywatnym, mimo wielkich sukcesów, była bardzo skromną osobą, która bardzo szybko zyskiwała sympatię napotykanych osób. Jej nadrzędnym celem była praca twórcza na rzecz dzieci i tego trzymała się do końca życia.
13. Pierwsze pismo, jakie założyła, powstało jeszcze podczas pierwszej wojny światowej. Zależało jej wówczas, aby w obliczu politycznej zawieruchy dzieci polskie nigdy nie zapomniały języka polskiego. Nie miała wówczas pojęcia, że rok później Polska po stu dwudziestu trzech latach odzyska niepodległość i Polska wróci na mapę Europy.
14. W 1944 roku po upadku Powstania Warszawskiego Janina Porazińska trafiła do obozu w Pruszkowie, skąd przedostała się do Sochaczewa. Tam przez jakiś czas żyła, pasąc krowy.
15. Jej tradycje kulturowe sięgały polskiego dworu i wsi, mimo że przez całe życie była związana z miastem.