Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Janie Sebastianie Bachu

Bach
foto – Wikipedia

Jan Sebastian Bach był niemieckim organistą i kompozytorem, który wywarł nieoceniony wpływ na świat muzyki. Żył i tworzył w epoce baroku, uchodzącej za wybitnie kontrowersyjne dwa stulecia.

Przepych, fascynacja śmiercią i pięknem, a także skłonność do przesady, które cechowały barok, ukształtowały jednego z najwybitniejszych twórców w historii muzyki. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Janie Sebastianie Bachu.

1. Rodzina Bachów przez niemal dwieście lat wywierała istotny wpływ na muzykę. Pochodziło z niej aż pięćdziesięciu muzyków, ale to właśnie urodzony w 1685 roku Jan Sebastian miał być jej najsławniejszym członkiem. Również on odtworzył dla potomnych drzewo genealogiczne rodu.

2. W wieku 9 lat stracił obojga rodziców, a jego wychowaniem zajął się starszy brat, który był organistą.

3. W czasach jego wczesnej edukacji i młodości, fortepian jeszcze nie istniał. Wiadomo jednak, że Bach grał na altówce, klawesynie, klawikordzie oraz na skrzypcach.

4. Jako piętnastolatek został sopranistą w chórze dla ubogich chłopców w kościele, jednak po przejściu mutacji musiał zrezygnować ze śpiewu. Nie wyrzucono go jednak, ponieważ zauważono, że jest bardzo zdolnym muzykiem.

5. Jan Sebastian Bach jest autorem ponad tysiąca znanych dziś utworów, a wiadomo również, że sporo jego kompozycji zaginęło.

6. Bach miał dwadzieścioro dzieci z dwiema żonami. Pierwsza, która zmarła wcześnie, urodziła mu siedmioro dzieci, natomiast druga, która była sopranistką, miała z kompozytorem trzynaścioro dzieci. Jego synowie podążali drogą wytyczoną przez ojca i wielu z nich wybrało kariery muzyczne.

7. Bach nie był kompozytorem popularnym w swoich czasach. Lokalna sława całego rodu zapewniała mu niemałą sławę, ale nie poznano się wówczas na jego geniuszu.

8. Swoją sławę i miejsce na kartach kultury Bach zawdzięcza Mendelssohnowi, który odkrył go w epoce romantyzmu. Kompozytor nie tylko inspirował się muzyką Bacha, ale też pokazał ją światu. Z kolei wiek XIX i XX odziedziczyły miłość do Bacha po romantykach.

9. W pierwszej połowie osiemnastego wieku Jan Sebastian Bach ubiegał się o posadę kapelmistrza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, jednak bezskutecznie.

10. Słynął z tego, że był fantastycznym nauczycielem muzyki. Potrafił rozpisywać nuty na tyle łatwe dla dzieci i starszych uczniów, by stopniowo i bez zniechęcenia się osiągali kolejne pułapy wykształcenia.