Ciekawostki

Jamnik – charakterystyka, opis, żywienie i cena

mały jamnik

Jamnik to rasa psów wywodząca się z Niemiec. Odznacza się charakterystycznie wydłużoną sylwetką i stosunkowo niskim wzrostem. Istnieje podział na trzy odmiany wielkościowe – standardową, króliczą i miniaturową. Niegdyś wykorzystywane były przede wszystkim do polowania na zwierzęta ryjące w ziemi nory, w czym pomagały im wydłużone pyski i budowa ciała. Polska nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od słowa „jama”. Psy tej rasy mają bowiem w zwyczaju ryć pyskiem w ziemi w poszukiwaniu ukrywającej się zwierzyny. Bywały doskonałym wsparciem dla myśliwych.

Tryb życia

Jamniki odznaczają się bardzo radosnym nastawieniem do otoczenia oraz niekończącymi się zasobami energii. Potrzebują w ciągu dnia od jednej do dwóch godzin spaceru na świeżym powietrzu, podczas którego będą mogły się rozładować. Przy tak ogromnych zasobach energii, są jednocześnie rasą potrzebującą solidnego wypoczynku. Przeciętny osobnik śpi nawet do szesnastu godzin na dobę. Są bardzo uważne i z dużą łatwością wyłapują niepokojące je zapachy, które na ogół są bodźcem do działania. Wówczas uaktywnia się instynkt myśliwski i silna potrzeba uporania się z problemem.

Sierść i umaszczenie

Wygląd jamnika zależny jest od odmiany rasy. Najczęściej spotykane odmiany odznaczają się brązową lub żółto-rudą sierścią. Charakterystyczne są również podpalenia w okolicach pyska, na ogonie, łapach i przedpiersiu. Jamniki w jednolitym kolorze, np. czarne są traktowane jako osobniki wadliwe. Istnieje również podział na jamniki krótkowłose, długowłose i szorstkowłose. W przypadku szorstkowłosych jamników najczęściej można spotkać się z umaszczeniem dziczym.

Rozmiary i waga

jamnik

Ze względu na podział na jamniki miniaturowe, królicze i standardowe, rozmiary i waga mogą znacząco się od siebie różnić. Oscylują jednak wokół podobnych wartości. Dorosły osobnik nie powinien przekraczać 10 kilogramów. Waga przekraczająca tą wartość oznacza, że pies cierpi na otyłość. Długość ciała standardowego jamnika może liczyć sobie od 37-47cm, minaturowego od 27-37 cm, króliczego od 27-32cm. Samice we wszystkich odmianach są nieco mniejsze.

Charakter i zachowanie

Jamniki to niezwykle energiczne i przyjacielskie zwierzęta. Są jednocześnie niezależne i bywają bardzo uparte. Z pewnością należy podkreślić, iż należą do ras bardzo bystrych. Są posłuszne, choć posłuszeństwo wyparowuje w ułamku sekundy, gdy górę weźme instynkt łowiecki wywołany konkretnym zapachem. Jamniki uwielbiają, kiedy cała uwaga jest na nich skupiona. Uwielbiają zabawy i są bardzo dobrze nastawione do ludzi. Natychmiast przywiązują się do właściciela i mogą być agresywne, gdy wyczują, że grozi nam jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Czasami zbyt agresywnie podchodzą do innych psów. Uwielbiają przeganiać mniejszą zwierzynę.

Usposobienie, a szkolenie

jamnik

Szkolenie jamnika może być nie lada wyzwaniem, acz jest to zadanie jak najbardziej wykonalne. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to rasa odznaczająca się wielkim uporem. Będzie wymagała wobec tego cierpliwego i zdecydowanego szkoleniowca. Trzeba pamiętać, że to bardzo inteligentne zwierzęta, które czasami wolą udawać brak zrozumienia niż wykonać konkretne polecenie. Szkolenia jamników powinny być urozmaicone, by pies nie stracił zainteresowania. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku system nagród za poprawnie wykonane zadanie. Upór sprawia, że czasami szkolenie zdaje się nie przynosić efektów. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do czynienia z niezwykle inteligentnym psem, który będzie wymagał indywidualnego podejścia. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie może przynieść niebywale imponujące efekty.

Ile żyje

Przeciętny jamnik żyje od 12 do 16 lat. Rekordzistą był jamnik, który przeżył nieco ponad dwadzieścia lat. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Jak dbać o jego zdrowie?

jamnik

Kontrolne wizyty u weterynarza powinny odbywać się przynajmniej raz na sześć miesięcy. Ze względu na charakterystyczną budowę ciała, jamnika nie należy przekarmiać. Zbyt duża masa ciała może stać się obciążeniem dla krótkich łapek i kręgosłupa. Należy pamiętać, że jamniki mają ogromne tendencje do tycia. Odpowiednia dieta i regularne posiłki o określonej wadze są kwestią podstawową. Tylko w taki sposób możliwe jest utrzymanie właściwej i bezpiecznej dla zdrowia wagi psa/ Na uwadze należy mieć również uszy jamnika. Jak w przypadku każdej rasy wyposażonej w zwisające uszy, należy troszczyć się o higienę, by uniknąć stanów zapalnych. Podczas spacerów należy pilnować, czy pies nie dorwał się do odpadków. Jakiekolwiek niezdrowe przekąski znalezione podczas spaceru mogą być niebezpieczne dla zdrowia psiaka.

Najczęstsze choroby

Wydłużona budowa ciała sprawia, że jamnik najbardziej narażony jest na wszelkiego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa. Częstym problemem jest choroba krążka bezkręgowego, która polega na wytwarzaniu się przepuklin krążków międzykręgowych i ich migracjach. Częstym problemem jest także niedoczynność tarczycy, która występuje przede wszystkim u nieco starszych osobników. Jamniki mają również predyspozycje do zapadania na acanthosis nigricans, co wiąże się z dokuczliwymi zmianami skórnymi.

Cechy szczególne

Najbardziej charakterystycznym elementem jest nienaturalnie wyglądające wydłużone ciało i dosyć krótkie łapki. Trzeba jednak dodać, że ta niepozorna budowa wiąże się jednak z bardzo silną muskulaturą. Jamniki posiadają szeroką klatkę piersiową i znacznie lepiej rozwinięte przednie łapy. Posiadają również zwisające uszy w kształcie trójkąta.

Pielęgnacja

jamnik z frisbie

Zwisające uszy sprawiają, że jamniki są o wiele bardziej podatne na wszelkiego rodzaju stany zapalne. Bardzo ważne jest wobec tego regularne czyszczenie uszu, czego można dokonywać zwykłymi płatkami higienicznymi namoczonymi w letniej wodzie. Wnętrze ucha jest delikatne, a zatem należy wykazać się wielką subtelnością, by nie zestresować psa i nie podrażnić skóry.

Jak szczotkować?

Szczotkowanie jamnika powinno odbywać się od dwóch do trzech razy w tygodniu. W tym celu warto korzystać ze specjalnych szczotek wykonanych z naturalnego włosia lub sztywnych silikonowych odpowiedników. Należy pamiętać, by jamnika czesać z włosem, nigdy nie pod włos, bo w ten sposób niszczymy sierść. Nigdy nie szczotkujemy na sucho. Podczas szczotkowania najlepiej korzystać z dedykowanych odżywek dla jamników, którymi sierść będzie spryskiwana.

Wypadanie włosów/sierści

Bardzo obfite linienie występuje u jamników dwa razy w roku. Najpierw na wiosnę, gdy jamnik pozbywa się zimowej warstwy ochronnej, a następnie na jesień, gdy zaczyna się przygotowywać do zimowej pory. Należy jednak pamiętać, że pies gubi mniejsze ilości sierści bezustannie. Nie jest to jednak zjawisko tak uciążliwe jak w przypadku dużych i długowłosych ras.

Pielęgnacja

jamnik szczeniak

W przypadku jamników szorstkowłosych wskazane jest regularne trymowanie, które powinno odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał. Warto pamiętać, że wskazane są również kąpiele, przynajmniej dwa razy w roku. Należy pilnować, aby jamnik jadł regularnie. W trosce o jego komfort należy zapewniać mu codzienną porcję „miłości” w postaci głaskania i wspólnej zabawy. Ten towarzyski pies potrzebuje do szczęścia człowieka, który będzie w stu procentach na nim skoncentrowany.

Alergicy

Jamniki niestety nie zaliczają się do przedstawicieli, tzw. ras hipoalergicznych. Regularnie zrzucają sierść, a to nie sprzyja alergikom. Rasa ta zaliczana jest również do grupy ras ze skłonnościami genetycznymi do łupieżu. Taki stan rzeczy również ma spory wpływ na zwielokrotnioną ilość alergenów.

Hodowla i szczeniaki

rudy jamnik

Hodowla jamników przebiega według ściśle określonych reguł narzuconych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Poszukując jamnika z hodowli warto przede wszystkim zweryfikować stronę internetową ZKwP i zorientować się, czy brana przez nas pod uwagę hodowla faktycznie jest zrzeszona. Jamniki z hodowli są badane pod każdym możliwym kątem. Można mieć wobec tego pewność, że ich stan zdrowia jest doskonały. Należy pamiętać, że samce bywają bardziej agresywne wobec innych psiaków. Samice potrzebują za to więcej czułości. Szczeniaki są socjalizowane od najwcześniejszych chwil, dzięki temu doskonale odnajdują się w towarzystwie przedstawicieli tej samej rasy.

Historia rasy

Rasa powstała w Niemczech, choć wielu ludzi upiera się, iż jamniki wywodzą się ze Starożytnego Egiptu. Takie teorie wciąż są rozpatrywane, ponieważ wizerunki psów o tak charakterystycznej budowie ciała faktycznie pojawiały się na freskach i ścianach świątyń. Pewne historyczne wzmianki z XIV wieku mówią o psach, które doskonale kopią nory, a w związku z tym są doskonałym wsparciem podczas polowań. W Niemczech nazywane są Dachshund, czyli w wolnym tłumaczeniu „Borsuczy pies”.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

jamnik

Jamniki dosyć dobrze radzą sobie w chłodniejsze dni. Warto jednak zastanowić się nad ochronną warstwą w postaci ciepłego ubranka, gdy temperatury drastycznie spadną. Badania naukowe dowodzą, że niewielkie rasy cierpią najbardziej w okresie zimowym. Spacery powinny być krótsze i zdecydowanie nie należy narażać psa na długie przebywanie w takich warunkach. Latem warto zagwarantować jamnikom zacienioną przestrzeń. Znoszą ciepłe dni stosunkowo dobrze, aczkolwiek należy pamiętać, by miska z wodą zawsze była pełna. Warto skrócić spacery lub decydować się na dłuższe po zachodzie słońca. Spacerowanie w ciągu pełnym słońcu nie jest dobrym pomysłem również ze względu na nagrzewające się podłoże, które może zranić łapy jamnika.

Dla kogo?

Jamniki to właściwie bezproblemowa rasa. Bywają uparte, aczkolwiek bardzo szybko przywiązują się do właściciela. Będą doskonałym wyborem dla osób, które pragną pupilowi poświęcać mnóstwo uwagi. Ze względu na niewielkie gabaryty, nic właściwie nie stoi na przeszkodzie, by mieszkały w bloku lub kaminicy. Nie przepadają jednak za schodami. Warto jednak mieć na uwadze, że są to psy energiczne i aktywne. Długie spacery to ich specjalność.

Jaką karmę wybrać?

ciemny jamnik

Należy pamiętać, że jamniki jedzą bez opamiętania. Wprowadzenie racji żywnościowych jest wobec tego koniecznością. Warto sięgać po karmy bez konserwantów. Można śmiało mieszać warianty suche i mokre. Należy wybierać karmy zawierające zbilansowane porcje minerałów, tłuszczów, białka i witamin.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu (jeśli są)

Jamniki to bardzo wdzięczne zwierzęta. Na ogół nie sprawiają żadnych problemów domownikom. Zdarza się jednak, że samce z braku zajęcia lub potrzeby zwrócenia na siebie uwagi niszczą przedmioty. Jest to jednak rzadkie zjawisko.

Pochodzenie rasy

Rasa najprawdopodobniej pochodzi z Niemiec, choć istnieją teorie, że znacznie wcześniej pojawiła się w Starożytnym Egipcie.

Ciekawostki

jamnik

Jamniki uwielbiają podróżowanie. Przemieszczanie się z miejsca w miejsce nie jest dla niego stresującym przeżyciem. W Stanach Zjednoczonych rasa pojawiła się pod koniec XIX wieku, zyskując ogromną popularność i sympatię. Jamniki w Ameryce nazywane były „hotdogami”.

Cena w 2023 roku

Cena jamnika uzależniona jest od konkretnej odmiany. Jamnik z dobrej hodowli to minimum trzy tysiące złotych. Cena może jednak być nawet dwukrotnie większa.