Podróże

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, planując wyjazd na narty?

jazda na nartach

Dla wielu z nas narty i snowboard to jedne (bądź jedyne) z powodów, dla których kochamy zimę. Aby nic nie zepsuło nam dobrej zabawy na stoku, warto dobrze przygotować się do wyjazdu. Podszlifować formę fizyczną, wyposażyć się w najwyższej jakości sprzęt i ciepłe oraz wygodne ubrania, a także… zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Sporty zimowe dostarczają nam bowiem masę niezwykłych emocji, lecz niestety często też prowadzą do różnego typu kontuzji, do których zaliczamy m.in. stłuczenia, skręcenia i zwichnięcia kończyn. Jakie ubezpieczenie turystyczne zatem wybrać na wyjazd na narty? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy na wyjazd na narty?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwia potrzebującym skorzystanie z opieki medycznej oferowanej przez wszystkie kraje UE oraz służbę zdrowia Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu. Koszt leczenia zwracany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy zatem posiadanie takiej karty wystarczy, by móc czuć się przygotowanym na każdą ewentualność w trakcie zagranicznego wyjazdu na narty? Niestety nie. EKUZ zapewnia leczonemu wyłącznie podstawowy zakres pomocy medycznej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dotkliwe skutki wypadku na stoku w wielu przypadkach mogą wymagać jednak długiej hospitalizacji poszkodowanego, wszczęcia specjalistycznych procedur leczniczych czy transportu do Polski. Jak zabezpieczyć się finansowo na taką ewentualność? Zdecydować się na specjalne ubezpieczenie na narty, czyli wariant ubezpieczenia turystycznego ­uwzględniający szereg ryzyk związanych ze sportami zimowymi.

Co powinno obejmować ubezpieczenie na narty?

Istnieje wiele elementów, które powinno zawierać kompleksowe ubezpieczenie narciarskie. Po pierwsze, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Nie da się zaprzeczyć, że jazda na nartach należy do wyjątkowo kontuzjogennych sportów. Z tego właśnie względu kluczowe znaczenie odgrywa ubezpieczenie pokrywające koszty opieki zdrowotnej w razie wypadku oraz transport medyczny do Polski.

Po drugie, każdy turysta wybierający się w góry, nie tylko na narty, powinien ubezpieczyć się pod kątem kosztów związanych ze wszczęciem akcji ratunkowej i poszukiwawczej. Opcja ta może stanowić, w zależności od ubezpieczyciela, dodatek do ubezpieczenia turystycznego lub jeden z podstawowych elementów polisy.

Po trzecie, wyjeżdżając na narty, powinniśmy mieć pełną świadomość tego, że na stoku możemy stanowić zagrożenie dla innych ludzi i podobnie jak przy prowadzeniu samochodu, odpowiadamy za bezpieczeństwo osób, które mijamy. Warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które może okazać się niezwykle przydatne w przypadku, gdy w trakcie wyjazdu nieumyślnie wyrządzimy komuś krzywdę (lub uszkodzimy czyjeś mienie) i zostaniemy zobligowani do zapłaty rekompensaty.

Po czwarte, gdy wybieramy ubezpieczenie turystyczne z myślą o wyjeździe na narty, bardzo ważne, abyśmy zadbali o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu. Te opcje mogą przydać się również podczas wyjazdu w polskie góry. Zacznijmy od NNW. Trudno w pełni wyeliminować ryzyko wypadku, a na stoku jest to właściwie niemożliwe. Choć  w razie wypadku pomoc medyczna w kraju zostanie nam udzielona bezpłatnie, dzięki NNW możemy dodatkowo liczyć na wypłatę świadczenia za tzw. trwały uszczerbek na zdrowiu, czyli np. złamaną nogę. Niespodziewanych kosztów możemy uniknąć dzięki ubezpieczeniu sprzętu sportowego i bagażu. Jeśli zaopatrzyliśmy się w ubezpieczenie na wyjazd na narty uzupełnione o tę opcję, to w razie kradzieży np. z przechowalni  lub zniszczenia na skutek zdarzeń losowych sprzętu ubezpieczyciel wypłaci nam adekwatne odszkodowanie.

Najważniejsze przy wyborze ubezpieczenia jest zaznaczenie opcji dodatkowej związanej z uprawianiem narciarstwa (np. rekreacyjne uprawianie narciarstwa i snowboardingu).  Nie możemy pod żadnym pozorem zapomnieć o wykupieniu tej opcji, bo tylko jej zaznaczenie sprawia, że ochrona ubezpieczeniowa będzie aktywna w czasie naszego wyjazdu narciarskiego i ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, np. w razie wypadku na stoku.  Co ważne, rekreacyjne narciarstwo dotyczy tylko jazdy po wyznaczonych trasach. Jeśli planujemy uprawiać freeride, czyli jeździć na nartach poza przygotowaną trasą, powinniśmy koniecznie rozszerzyć polisę o sporty wysokiego ryzyka.

Czy należy rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne, jeśli planujemy jeździć na nartach?

Powyżej wskazaliśmy, jaki zakres ubezpieczenia może okazać się najkorzystniejszy dla osoby, która pragnie wybrać się na narty zarówno do zagranicznego, jak i polskiego kurortu. W wielu przypadkach kompleksowe zabezpieczenie się przed wszelkimi zagrażającymi nam zdarzeniami losowymi będzie wymagało rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego o dodatkowe opcje. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się odpowiadającym naszym indywidualnym potrzebom ubezpieczeniem na wyjazd na narty i zyskamy święty spokój w trakcie zimowych wakacji.

Czy można wykupić ubezpieczenie narciarskie online?

Oczywiście. Opcję taką zapewnia swoim klientom m.in. Aviva. Ubezpieczenie narciarskie online można kupić w kilka minut, a po zalogowaniu się do serwisu dla klientów, można kupić polisę z dodatkową zniżką. Jeśli więc potrzebujemy kompleksowego ubezpieczenia na wyjazd na narty np. do Austrii, Niemiec, Szwajcarii czy Włoch, powinniśmy wybrać odpowiadającą nam swoim zakresem polisę turystyczną, a następnie rozszerzyć ją o najistotniejsze dla nas opcje dodatkowe. Pamiętajmy, że zawsze, a więc także (a może przede wszystkim) podczas zimowego szaleństwa na stoku, najważniejsze jest bezpieczeństwo.