Ciekawostki

Jakie są Gatunki Antylopy

antylopa

Antylopy należą do rodziny wołowatych, podrodziny ssaków. Obejmują one takie tereny, jak: Afryka, Ameryka Północna oraz Eurazja. Dzielą się one również systematycznie, należą do plemion. Antylopy są niezwykle interesującym gatunkiem, podobnym do polskiej sarny. Niektóre gatunki potrafią rozpędzić się nawet do 90 kilometrów na godzinę, co jest wynikiem niezwykle imponującym. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych są gazele.

1. Gazela

Tak, jak inne gatunki antylop, pochodzi ona oczywiście z rodziny wołowatych, podrodziny ssaków. Gazele zamieszkują zachodnią i środkową Azję, część Półwyspu Indyjskiego, a także północne i wschodnie tereny Afryki. Uważane są one za antylopy wielkości średniej, długość ich ciała sięgać może od 90 do 126 centymetrów, w co nie wchodzi długość ogona, który sam mierzyć może od 8 do 23 centymetrów. Ich ubarwienie może być różnorodne, niektóre z nich będą miały odcienie popielate, inne brązowe, a jeszcze następne – białe. Jak i samice, tak i samce posiadają rogi. Mogą mieć one około 35 cm. Młode gazeli mogą już tydzień po urodzeniu biegać tak szybko, jak osobnik dorosły. Warto także wiedzieć, iż to plemię porusza się zazwyczaj w małych stadach, do maksymalnie 10 osobników.

2. Garna

Gatunek ten zamieszkuje kontynent azjatycki, a dokładnie wschodnią część Indii. Obecnie zaliczane są one do gatunku o podwyższonym ryzyku wyginięcia, niegdyś był on bardzo liczny. Samice garny są żółtobrązowe, natomiast samce mogą mieć barwę brunatną lub czarną. W tym przypadku jedynie samce posiadają rogi. Garny żyją w większych stadach, są roślinożercami. Mogą one żyć aż 13 lat, a ich ciało mierzyć może: długość – 100-150 cm, wzrost – 60-85 cm, waga – 25-35 kg. Sam gatunek garny posiada dwa podgatunki.

3. Niala

Pochodzą one z rodziny wołowatych, są parzystokopytne, uważa się je za antylopy średniej wielkości. Występują one na takich terenach, jak: południowo-wschodnia Afryka. Najczęstszym siedliskiem tego gatunku są sawanny drzewiaste, dzięki czemu zwierzęta mają ciągły dostęp do wody. Są one gatunkiem roślinożernym, żywią się, między innymi: młodymi liśćmi, gałązkami, kwiatami ziół, traw i krzewów, a także owocami. Długość ich ciała osiągnąć może od 135 do 195 centymetrów. Długość indywidualna ogona to 40 – 55 cm. Samce osiągają dojrzałość płciową około 1,5 roku życia, samice natomiast około roku życia. Najaktywniejsze są wieczorami i nocą. Mogą dożyć nawet 16 lat.

4. Grysbok

Gatunek nazywany jest inaczej „antylopnikiem przylądkowym”. Mieszka on na przestrzeniach otwartych, głównie na Prowincji Przylądkowej Zachodniej, która mieści się w Południowej Afryce. Grysboki wpisane są do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych, jednak w kategorii niskiego ryzyka wyginięcia. Zwierzęta te mają sierść barwy płowo-brązowej, czasem na ich głowach widoczne są białe i czarne plamki. Gatunek wiedzie życie nocne. Nie żyje on w stadach, jednak parami. Ich wysokość w kłębie mierzyć może 45 – 55 centymetrów, a masa ich ciała sięgnąć może od 8 do 12 kilogramów.

5. Suhak

Niegdyś gatunek ten zamieszkiwał stepowe oraz półpustynne środowiska całej Eurazji. Obecnie jesteśmy w stanie dostrzec te zwierzęta na stepach Azji Środkowej na terenie Rosji, Mongolii oraz Chińskiej Republiki Ludowej. W niektórych książkach możemy natknąć się na nazwę „suhak stepowy”. Mogą one urosnąć aż do 108 – 125 cm (samice), 123 – 146 cm (samce). Gatunek posiada rogi, które mierzyć mogą od 25 do 38 centymetrów. Masę ciała samic określa się jako 21 – 41 kg, natomiast samców –  32,5 do 51 kg.