Ciekawostki

Jakie rośliny występują w Oceanie Południowym

Ocean Południowy, nazywany również Oceanem Antarktycznym albo Oceanem Południowym Lodowatym, jest czwartym największym zbiornikiem wodnym na świecie i znajduje się u wybrzeży Antarktydy.

Ze względu na trudne warunki w świecie fauny, wykształciły się tutaj przede wszystkim różne gatunki glonów i wodorostów.

Jakie rośliny można tutaj spotkać?

1. Zielenice

Zielenice to grupa jednokomórkowych i samożywnych roślin, które przyjmują różne struktury – od kokoidalnej aż po wiciową. Można je zaobserwować w głębinach Oceanu Południowego i nie tylko, za to rzadko występują na lądzie.

2. Brunatnice

Brunatnice to organizmy wielokomórkowe, które mogą przyjmować formy o długości od kilku centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poza chlorofilem, występują w nich również inne barwniki, dlatego ich podłużne liście przyjmują zróżnicowane kolory.

3. Okrzemki

Okrzemki to jednokomórkowe glony, które występują pojedynczo lub w koloniach. To one odpowiadają za wytwarzanie jednej czwartej materii organicznej we wszystkich wodach na Ziemi.

4. Undaria pierzastodzielna

Undaria pierzastodzielna to gatunek brunatnic, który od wielu lat jest wykorzystywany w kuchni azjatyckiej jako warzywo. Jako produkt spożywczy występuje pod nazwą wakame i stanowi codzienny element japońskiej kuchni.

5.Wielkomorszcz gruszkonośny

Wielkomorszcz gruszkonośny to dużej wielkości glon, który składa się z długiej łodygi i porastających jej całą wysokość liści. To jedna z tych roślin, która pod wodą tworzy tak zwane lasy wodorostów.

6. Haptofity tyo glony

Haptofity tyo glony, które w Polsce częściej nazywane są wiciowcami wapiennymi. Występują pojedynczo lub w gromadach. Często dominują w fitoplanktonie.

7. Kokolitowiec

Kokolitowiec to jednokomórkowy organizm roślinny, który jest elementem roślinnego planktonu. Otoczony jest skorupą zewnętrzną z wapiennych płytek.

8. Gałęzatka

Gałęzatka to rodzaj glonu z nitkowatą plechą. Wyróżnia się kilkadziesiąt osobnych gatunków tej rośliny. Roślina ta ułatwia przetrwanie w wodzie organizmom wrażliwym na promieniowanie UV, ponieważ jest w stanie je zatrzymać.

9. Pierwotek

Pierwotek to gatunek zielenic, który cechuje się małą pojemnością wodną. Może występować pod wodą, a także nad jej powierzchnią. Kiedy porasta przybrzeżne skały, w zupełności wystarczy mu czerpanie wody z pary.

10. Tobołki

Tobołki to glony zaliczana do protistów. Przyjmują różne formy, choć do najpowszechniejszych zalicza się nitkowaty kształt. Ze względu na obecność różnych barwników, poza samym chlorofilem, przyjmują barwę ciemnobrązową.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *