Ciekawostki

Jakie rośliny występują w Oceanie Południowym

Ocean Południowy, nazywany również Oceanem Antarktycznym albo Oceanem Południowym Lodowatym, jest czwartym największym zbiornikiem wodnym na świecie i znajduje się u wybrzeży Antarktydy.

Ze względu na trudne warunki w świecie fauny, wykształciły się tutaj przede wszystkim różne gatunki glonów i wodorostów.

Jakie rośliny można tutaj spotkać?

1. Zielenice

Zielenice to grupa jednokomórkowych i samożywnych roślin, które przyjmują różne struktury – od kokoidalnej aż po wiciową. Można je zaobserwować w głębinach Oceanu Południowego i nie tylko, za to rzadko występują na lądzie.

2. Brunatnice

Brunatnice to organizmy wielokomórkowe, które mogą przyjmować formy o długości od kilku centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poza chlorofilem, występują w nich również inne barwniki, dlatego ich podłużne liście przyjmują zróżnicowane kolory.

3. Okrzemki

Okrzemki to jednokomórkowe glony, które występują pojedynczo lub w koloniach. To one odpowiadają za wytwarzanie jednej czwartej materii organicznej we wszystkich wodach na Ziemi.

4. Undaria pierzastodzielna

Undaria pierzastodzielna to gatunek brunatnic, który od wielu lat jest wykorzystywany w kuchni azjatyckiej jako warzywo. Jako produkt spożywczy występuje pod nazwą wakame i stanowi codzienny element japońskiej kuchni.

5.Wielkomorszcz gruszkonośny

Wielkomorszcz gruszkonośny to dużej wielkości glon, który składa się z długiej łodygi i porastających jej całą wysokość liści. To jedna z tych roślin, która pod wodą tworzy tak zwane lasy wodorostów.

6. Haptofity tyo glony

Haptofity tyo glony, które w Polsce częściej nazywane są wiciowcami wapiennymi. Występują pojedynczo lub w gromadach. Często dominują w fitoplanktonie.

7. Kokolitowiec

Kokolitowiec to jednokomórkowy organizm roślinny, który jest elementem roślinnego planktonu. Otoczony jest skorupą zewnętrzną z wapiennych płytek.

8. Gałęzatka

Gałęzatka to rodzaj glonu z nitkowatą plechą. Wyróżnia się kilkadziesiąt osobnych gatunków tej rośliny. Roślina ta ułatwia przetrwanie w wodzie organizmom wrażliwym na promieniowanie UV, ponieważ jest w stanie je zatrzymać.

9. Pierwotek

Pierwotek to gatunek zielenic, który cechuje się małą pojemnością wodną. Może występować pod wodą, a także nad jej powierzchnią. Kiedy porasta przybrzeżne skały, w zupełności wystarczy mu czerpanie wody z pary.

10. Tobołki

Tobołki to glony zaliczana do protistów. Przyjmują różne formy, choć do najpowszechniejszych zalicza się nitkowaty kształt. Ze względu na obecność różnych barwników, poza samym chlorofilem, przyjmują barwę ciemnobrązową.