Ciekawostki

Jakie rośliny występują w Oceanie Atlantyckim

Ocean Atlantycki to drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi, który pokrywa niemal jedną piątą część jej całkowitej powierzchni.

Jego wody graniczą z czterema kontynentami, zawierają wielkie wyspy, takie jak Kuba, Islandia czy Grenlandia, i stanowią wiele mórz, takich jak Bałtyk, Morze Szkoczkie czy Morze Celtyckie. Warunki naturalne nie pozwalają tutaj na rozwój bujnej flory.

Jakie rośliny występują w głębinach Atlantyku?

1. Morszczyn

Morszczyn to rodzaj twardych glonów morskich, które przyrastają do podłoża. Przypominają płaską wstęgę, której kolor waha się między brązem a zielenią.

2. Listownica

Listownica to gatunek glonów należący do brunatnic. Ich mikroskopijne cząstki tworzą na podłożu warstwę, przypominającą puszysty materiał. Z kolei większe elementy to płaskie płaty, które przytwierdzają się do dna.

3. Pełzatka

Pełzatka to gatunek słonowodnych glonów. Charakteryzuje się specyficznym podłużnym kształtem i gęstym pokrojem, a także intensywnie zielonym kolorem. Niektóre gatunki tych glonów wykorzystywane są jako dodatek do sałat.

4. Walonia

Walonia to rodzaj pęcherzykowatych glonów, które osiadają na skałach i przypominają gładkie bańki.

5. Litotamnion

Litotamnion to glon morski, który bardzo często wchodzi w skład raf koralowych. Jest towarem pożądanym w przemyśle kosmetycznym, a zwłaszcza do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych.

6. Okrzemki

Okrzemki to jednokomórkowe glony, które w ogromnych ilościach występują przy dnie Oceanu Atlantyckiego. Przyklejają się do podłoża za pomocą śluzu o lepkiej konsystencji.

7. Bruzdnice

Bruzdnice to glony jednokomórkowe lub występujące w postaci kolonii. Są wyposażone w pancerz i dwie wicie. Są ważnym elementem podwodnego ekosystemu, ponieważ żywią się nimi omułki i ostrygi.

8. Kokolitofory

Kokolitofory to glony w postaci wiciowców, które występują pojedynczo lub w koloniach. Formują obszerne zakwity, które czasem obejmują powierzchnią do tysiąca kilometrów kwadratowych.

9. Fitoplankton

Fitoplankton, zwany również planktonem roślinnym, jest jednym z najważniejszych producentów pierwotnych Oceanu Atlantyckiego i nie tylko. Żywią się nim ryby, ssaki podwodne i mięczaki.

10. Brunatnice

Brunatnice to roślinopodobne protisty, które zalicza się do glonów. Mogą być niewielkimi organizmami, ale również osiągać gigantyczne rozmiary do 60 metrów długości.