Polska

Jaki rower damski najlepiej sprawdzi się w podróży?

Kobieta rowerzystka pozująca z rowerem w plenerze

Wszystkie wielbicielki jazdy na rowerze marzą, żeby swój pojazd wykorzystać nie tylko na wycieczki po najbliższej okolicy czy prozaiczny dojazd do pracy lub szkoły. Kobiety, które kochają ten sport, wiedzą, że prawdziwą przyjemność z jazdy dają dłuższe trasy.

I to nieważne, czy wybieramy się na kilka dni czy na kilka godzin, do innego kraju czy do pobliskiego lasu. Podczas takiej wycieczki warto skupić się tylko na pracy mięśni oraz otoczeniu. Pomoże nam w tym oczywiście odpowiedni sprzęt. W tym miejscu niektóre panie mogą się zastanawiać: jaki rower damski wybrać na podróż? Ten artykuł pomoże rozważyć najważniejsze kwestie.

Prostota

Kiedy wybieramy się na wycieczkę rowerową, ostatnie o czym chcemy myśleć, to nieprzewidziane usterki sprzętu. Dlatego już na samym początku, przy zakupie dwukołowca warto postawić na sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Mamy dzięki temu gwarancję, że nawet kiedy będzie czekać nas nieoczekiwana naprawa w trakcie drogi, części zamienne będą dostępne i łatwe w wymianie. Lepiej też postawić na damski rower trekkingowy lub miejski, niż decydować się na kolarzówkę, która choć szybka, nie ma za wiele miejsca na bagaże, które będą nam potrzebne. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Cechy idealnego damskiego roweru

  • Koła – dętki mają to do siebie, że lubią się dziurawić. Dlatego lepiej wybrać popularniejszy rozmiar, tj. 28 lub 26 cali niż 29 czy 27,5 cala. A co z oponami? Dużo zależy od naszych preferencji. Jeśli wolimy szusować po asfalcie, niepotrzebny nam będzie tak głęboki bieżnik jak wtedy, gdy wybierzemy trasę po drogach mieszanych lub wyłącznie po leśnych, nieutwardzonych ścieżkach.
  • Hamulce – tutaj najmniej problematyczne z pewnością okażą się rozwiązania typu v-break. Łatwiej w nich wymienić klocki lub linkę, niż w hamulcach tarczowych.
  • Napęd – tu również warto postawić na prostotę, czyli najpopularniejszą konfigurację 3×10. Jeśli chodzi o firmę, to najłatwiej dostępne są napędy Shimano.
  • Kierownica i siodełko – coś, na co w pierwszej kolejności zwracamy uwagę, wsiadając czy to na rower damski czy rower męski. Kierownica powinna być tak skonstruowana, żeby ręce mogły co jakiś czas odpocząć i zmienić pozycję.
  • Dodatkowe wyposażenie – w jeździe obliczonej na więcej kilometrów bardzo ważny jest komfort kierującego. O czym nie możemy zapomnieć? Chociażby o tym, że pogoda może się szybko zmienić ze słonecznej w deszczową i bez błotników dalsza jazda nie będzie możliwa. Często też mamy ochotę kontynuować jazdę nawet po zmroku – niezbędne wtedy okaże się odpowiednie oświetlenie. Żeby jeszcze bardziej uprzyjemnić sobie podróż, dobrze jest zadbać o posiłek, napój czy cieplejszą odzież. Wszystko to zmieści się w pojemnych sakwach, które możemy dokupić do większości modeli.

Gdzie szukać swojego ideału

Niektórzy preferują zakupy w sklepie, kontakt ze sprzedawcą i możliwość „jazdy próbnej”. Inni wolą zakupy przez Internet, kierując się głównie parametrami i opiniami. Jedni i drudzy znajdą na pewno coś dla siebie. Jeśli chodzi o rower damski, dobre okazje można znaleźć w popularnym sklepie Media Expert. Wszystkie powyższe rady sprawdzą się również u panów, którzy zastanawiają się, jaki rower męski wziąć ze sobą w podróż. Na stronie sklepu jest też wybór rowerków dla początkujących rowerzystów, których dopiero chcemy zarazić pasją do tego pięknego sportu. Rowerek biegowy sprawdzi się idealnie do jazdy w pobliżu domu, ale też w czasie wyjść do parku czy na rynek.