Jaki plecak w góry wybrać?
Stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego podróżnika. Jest niezbędny bez względu na długość wyprawy czy stopień trudności szlaku. Jak zatem wybrać idealny plecak turystyczny na wyprawę w góry?
Polskie Tatry, Bieszczady czy Góry Świętokrzyskie? A może warto wyruszyć w nietypowe miejsce za granicę? Do wyboru są m.in. Dolomity niedaleko włoskiego Treviso czy przepiękny rezerwat Zona Volcanica de la Garrotxa obok hiszpańskiej Girony. Coraz popularniejsze są również wyprawy do Gruzji (np. w okolice Swanetii) i do Macedonii Północnej (choćby szczyt Sołunska Gława). Bez względu na wybór w każdym przypadku z pewnością należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Wysokiej jakości buty, kurtka i skarpety trekkingowe to obowiązek. Jednak nawet na krótsze, jednodniowe wędrówki trzeba zabrać przynajmniej podstawowy ekwipunek. Spakowanie go w zwykły plecak, torbę lub worek zdecydowanie nie będzie dobrym pomysłem. Jedynym słusznym wyborem jest profesjonalny plecak turystyczny. Jak wybrać ten właściwy?
Budowa plecaka turystycznego
Na początku warto poznać elementy składające się na budowę plecaków turystycznych, a następnie uwzględnić je podczas dokonywania wyboru egzemplarza dla siebie. Każdy model wyposażony jest w komorę główną, która stanowi najbardziej pojemną część do przechowywania bagażu. W dużych plecakach turystycznych dostępne są również komory dolne o mniejszej ilości miejsca (przeznaczone np. do przechowywania śpiwora), które ułatwiają przygotowanie się do noclegu bez konieczności wyciągania pozostałego ekwipunku.
Zarówno mniejsze, jak i większe plecaki turystyczne posiadają kieszenie boczne. Mogą być zamykane, wówczas będą idealnym miejscem na przechowywanie cennych rzeczy, np. portfela, kluczy czy karty płatniczej. Te o budowie otwartej umożliwiają łatwe sięgnięcie po butelkę z wodą lub batony energetyczne. Jeśli nie są niczym wypełnione, przylegają płasko do konstrukcji, gwarantując pełną opływowość plecaka.
Wiele modeli wyposażonych jest także w tzw. komin. To element wykonany z materiału, zakończony ściągaczem. Dzięki niemu w razie potrzeby w prosty sposób można zwiększyć pojemność plecaka turystycznego nawet o kilkanaście litrów (dokładna informacja zawsze znajduje się w specyfikacji udostępnionej przez producenta). Kolejną jego częścią jest klapa, która dodatkowo zabezpiecza bagaż od górnej strony. W wybranych modelach istnieje możliwość jej regulacji oraz całkowitego wypięcia. Wielu turystów między klapą a komorą główną umieszcza również większe przedmioty, które chcą mieć pod ręką (np. bluzę lub polar turystyczny).
Niezwykle istotnym elementem budowy plecaka turystycznego (https://sportano.pl/sport/turystyka) jest także system nośny. Jego zadaniem jest równomierne rozłożenie ciężaru bagażu i tym samym zapewnienie użytkownikowi komfortu podczas podróży. Na system nośny plecaka turystycznego składają się panel tylny, pasy na ramiona, pas biodrowy, a w większych wersjach również stelaż. Pierwszy, najczęściej wykonany z wzmocnionej siateczki, ma za zadanie zapewnić odpowiednią wentylację. Dzięki niemu nawet podczas długich i intensywnych wypraw plecy turysty będą suche i zabezpieczone przed otarciami. Pasy na ramiona wyścielone są miękkimi materiałami, które również gwarantują wygodę i brak odparzeń. Z kolei pasy piersiowe pomagają jeszcze lepiej ustabilizować bagaż.
Zaawansowane plecaki turystyczne wyposażone są także w dodatkowe elementy. To m.in. kieszeń na bukłak z możliwością wprowadzenia specjalnej rurki, dzięki czemu turysta może dbać o prawidłowe nawodnienie bez sięgania po butelkę z wodą. Jak powszechnie wiadomo, w górach pogoda jest wyjątkowo zmienna. Dlatego w wielu modelach umieszcza się także pokrowce przeciwdeszczowe, które dodatkowo chronią zawartość plecaka przed wilgocią. W ich konstrukcji można znaleźć również troki i paski umożliwiające przymocowanie kijów turystycznych oraz przedmiotów, które nie zmieszczą się do komory głównej (np. karimaty czy materaca).
Jak wybrać plecak turystyczny w góry?
Znając większość elementów konstrukcji plecaka turystycznego można przystąpić do wyboru właściwego modelu. W tym momencie należy określić także długość wycieczki, bo najczęściej to ten czynnik określa ilość niezbędnego bagażu, a więc także ilość potrzebnego miejsca. Na jednodniowe wyprawy z pewnością odpowiedni będzie plecak turystyczny o pojemności 10 – 20 litrów. Będzie lekki i zmieści wszystkie potrzebne rzeczy jak kurtkę, dodatkową parę skarpet, apteczkę, powerbank, wodę czy termos. Na weekendowe i dłuższe wycieczki warto sięgnąć po plecak o pojemności 25-50 litrów. W taki modelu, oprócz odzieży, można umieścić także śpiwór czy mały namiot, latarki czy większą ilość prowiantu.
Po jakie marki plecaków turystycznych warto sięgać? Czołowymi producentami sprzętu turystycznego, w tym również najwyższej jakości plecaków, są przede wszystkim Columbia, Deuter, The North Face, Ferrino, Osprey, Thule czy Jack Wolfskin. To firmy wybierane przez najlepszych wspinaczy i alpinistów z całego świata, którzy na koncie mają tysiące pokonanych kilometrów i setki zdobytych szczytów. Warto skorzystać z ich doświadczenia i wybrać solidny plecak turystyczny, który z pewnością będzie towarzyszył nam w czasie wszelkich podróży, dbając o komfort i bezpieczeństwo.