Podróże

Jaką walizkę wybrać na wakacje?

wakacyjny zestaw

W ostatnich latach coraz więcej osób podróżuje – w kraju i za granicę, służbowo i prywatnie. To trend, który pandemia SARS-Cov-2 zdołała zatrzymać jedynie na chwilę, nie zmniejszając przecież apetytu na świat. Przygotowując się do wyjazdu, możesz mieć wątpliwość, jaką walizkę warto wybrać – od ostatniego zakupu mogło upłynąć dużo czasu i zmieniły się dostępne modele oraz wymagania linii lotniczych. Przeczytaj nasze podpowiedzi i wskazówki.

Z czego powinna być wykonana idealna walizka?

Kupując walizkę warto przede wszystkim dobrze zastanowić się, do jakich celów będzie potrzebna – nieco inny model sprawdzi się na czterodniową konferencję w Poznaniu, a inny gdy wyjeżdżasz na dwa miesiące do Nowego Yorku. W każdym przypadku jednak warto zwracać uwagę na materiał, z którego została wykonana walizka: będzie rzutował na jej wagę, wytrzymałość i cenę. W ofercie producentów możesz znaleźć przede wszystkim:

  • miękkie walizki z poliestru lub nylonu – w ich przypadku przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na gęstość i grubość.  W tym celu sprawdź współczynnik D (Denier) – określa on ilość włókien na cal. Warto wybierać modele gdzie współczynnik D jest wyższy niż 400.
  • twarde walizki z ABS – są nietoksyczne, często dostępne w atrakcyjnych cenach i bardzo popularne. Z całą pewnością do ich zalet należy odporność na zarysowania. Niestety, problemem może być niewielka elastyczność – tego rodzaju walizka może pęknąć, nawet gdy próbujesz ją domknąć, a jest zbyt mocno wypełniona, dlatego należy bardziej uważać. Dobrze sprawdzają się dla tych, którzy podróżują niezbyt często.
  • walizki z polipropylenu (PP) – są bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe, nie pękają tak szybko jak walizki z ABS.
  • walizki poliwęglanowe (polikarbonowe, PC) –  bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, będą optymalnym wyborem dla osób, które podróżują dużo i na długich dystansach.

Rozmiary i waga, wewnętrzna organizacja przestrzeni

Zanim kupisz walizkę, pomyśl w jakie trasy będziesz ją zabierać i sprawdź maksymalne wymiary u poszczególnych przewoźników. Nie warto narażać się na dodatkowe dopłaty, które niekiedy bywają wysokie, za przekroczenie wysokości walizki o kilka cm czy nieco zbyt ciężki bagaż. Niestety, najbardziej wytrzymałe walizki bywają stosunkowo ciężkie, co w przyszłości może spowodować konieczności z rezygnacji z zabrania kilku przedmiotów.

walizki

Przy zakupach warto szukać walizki, która przy dużej wytrzymałości będzie stosunkowo lekka. Warto również zwrócić uwagę na sposób organizacji wewnątrz, tak aby mieć pewność, że wszystko bez problemu ułożysz w środku: ulubione szpilki, materace dmuchane, czy pamiątki przywożone z wakacji. Niektórzy lubią dużą ilość dodatkowych kieszeni i przegródek, inni niekoniecznie.

Zwróć uwagę na kółka, zamki i uchwyty

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem walizki, są kółka. Bez względu na to, czy wygodniej się nam prowadzi model z dwoma czy trzema kółkami, warto sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane. Nie warto wybierać modeli z plastikowymi kółkami, które mogą łatwo rozwalić się na drodze. Najlepiej jeżeli kółka będą większe i wyposażone w dodatkową osłonę. W przypadku kółek z czterema kółkami powinniśmy wybierać modele, w których stanowią one integralną część walizki. Zawsze warto sprawdzać także jakość zamków i uchwytów – powinny być one na tyle solidne, by nie zepsuć się w czasie użytkowania. Aby uniknąć ryzyka kradzieży polecamy zainwestować w dodatkową kłódkę z szyfrowanym zamkiem TSA.