Podróże

Jak zadbać o auto przed zimową podróżą? – kompendium kierowcy

samochód

Nie da się ukryć, że zimowe warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Dowiedz się, jak przygotować na nie samochód, aby cieszył się pełną sprawnością!

Nasza zima zła…

Choć może się wydawać, że z uwagi na ogólne ocieplenie atmosfery opady śniegu stają się z roku na rok coraz mniejsze, to trzeba pamiętać, że nadal się one pojawiają, szczególnie w południowych rejonach Polski. Jednak nie śnieg jest naszym największym wrogiem, kiedy chcemy wybrać się na zimową wycieczkę, a sam mróz! Warto zatem zadać sobie pytanie: jakie akcesoria i kosmetyki samochodowe powinien mieć każdy?

Pozbycie się śniegu z dachu i szyb nie jest przesadnie skomplikowane. Bez problemu można to zrobić nawet zwykłą szczotką, a kiedy napotykamy na znaczne trudności, poleca się polewanie samochodu ciepłą – ale nie gorącą wodą lub zimowym płynem do spryskiwaczy. Niezwykle optymalnym narzędziem dla każdego kierowcy, w które zdecydowanie warto się zaopatrzyć, jest szczotko-skrobaczka, a więc akcesorium będące niezwykle przydatną hybrydą dwóch niezbędnych rzeczy, gdy chcemy zadbać o samochód przed zimową podróżą. Skrobaczka doskonale sprawdzi się, kiedy będziemy musieli pozbyć się warstwy lodu z szyb czy karoserii.

Jakie kosmetyki do samochodu?

Niestety, każdy właściciel pojazdu powinien zdawać sobie sprawę, że odśnieżenie pojazdu i pozbycie się z niego lodu to dopiero początek. Jest to niezbędna podstawa, o której nie można zapominać, ale nie da się ukryć, że trzeba także zadbać o inne kwestie. Jedną z nich jest zakup odpowiedniej chemii. Kosmetyki samochodowe, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, to przede wszystkim odmrażacze, które znacznie ułatwią otwarcie samochodu nawet przy najniższych możliwych temperaturach, a także – o czym pamięta niestety nieco mniej kierowców, którzy wybierają się na zimową podróż, należy zaopatrzyć się w  co najmniej jedną dodatkową butelkę płynu do spryskiwaczy. Jest to konieczne dlatego, że zimą zużywamy go dużo więcej, niż podczas innych pór roku, zwłaszcza jeśli warunki atmosferyczne są złe albo kiedy jedziemy gdzieś w nocy. Kiedy w połowie dalekiej podróży zorientujemy się, że go zabrakło, może nam to znacznie utrudnić wycieczkę; może być ona w takiej sytuacji także wręcz tragiczna w skutkach. Widoczność jest bowiem jedną z najważniejszych kwestii, o jakie musimy dbać, jadąc samochodem.

O kierowcę także trzeba dbać!

Pojazd to jedno, ale kierowca jest przecież równie ważny! Oczywiście sprawny samochód to podstawa, ale nie da się ukryć, że wiele zależy od prowadzącego pojazd. Dlatego przed daleką zimową wycieczką powinniśmy o siebie zadbać – dobrze się wyspać, zjeść porządny posiłek, a kiedy tego potrzebujemy, wypić także nieco kawy na pobudzenie, aby w trakcie jazdy utrzymywać pełną koncentrację. Warunki zimowe nie należą bowiem do przyjemnych. Żeby w miarę możliwości jak najbardziej zredukować ewentualne kolizje czy wypadki, warto zaopatrzyć się w kilka ciekawych gadżetów, wśród których prym wiodą specjalne okulary ze szkłami polaryzacyjnymi. Słońce ma tendencję do odbijania się od śniegu, co zwiększa ryzyko tragedii, ale za pomocą tego prostego triku możemy poczuć się o niebo lepiej za kierownicą, nawet kiedy śniegu na zewnątrz jest co niemiara. Więcej porad możemy przeczytać chociażby na stronie moje-auto.pl.