Podróże

Jak wybrać idealne narty? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

ski

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, warto więc już teraz zacząć przygotowania do jazdy na nartach. Niezależnie od tego, czy masz już zaplanowany termin narciarskiego wyjazdu, już teraz odśwież i uzupełnij swoją wiedzę, która pozwoli ci spędzić najbliższy sezon narciarski w miłej i bezpiecznej atmosferze.

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, warto więc już teraz zacząć przygotowania do jazdy na nartach. Niezależnie od tego, czy masz już zaplanowany termin narciarskiego wyjazdu, już teraz odśwież i uzupełnij swoją wiedzę, która pozwoli ci spędzić najbliższy sezon narciarski w miłej i bezpiecznej atmosferze.

chłopiec

Rodzaje nart – podstawowy podział

Bardzo ważnym krokiem, który zapewni nam swobodną i bezpieczną jazdę, jest dobór odpowiednich nart. Mimo, że ich rodzajów jest całkiem sporo, wbrew pozorom wybór tych właściwych dla ciebie nie jest wcale taki trudny. Wystarczy zapoznać się z poszczególnymi kategoriami asortymentowymi.

1. Easy – czyli opcja dla początkujących.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami, wersja „easy” sprawdzi się idealnie. Te lekkie, miękkie i niezbyt długie narty, dzięki swojej budowie pozwolą ci uniknąć wielu błędów podczas nauki. Dedykowane osobom, które skręcają z wykorzystaniem ześlizgu i nie potrafią jeszcze jeździć na krawędziach.

2. Allround – najczęstszy wybór narciarzy.
Produkty tego typu to najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj nart. Są znacznie sztywniejsze od „easy”. Idealnie sprawdzą się na średnio zaawansowanych miłośników stoków. Sekret Allround tkwi w ich uniwersalności, która pozwala na pokonywanie zarówno łatwych, jak i trudniejszych tras.

3. Allmouintain – jedna para do wszystkiego.
Allmouintain coraz częściej zyskują uznanie narciarzy. Nic dziwnego – przez zwiększoną szerokość są naprawdę stabilne oraz skrętne. Sprawdzają się w każdych warunkach śniegowych, dobrze odnajdują się zarówno na trasach, jak i poza nimi. Rekomendowane są dla dobrze jeżdżących narciarzy, którzy lubią zróżnicowane trasy.

dobrane narty

4. Race – dla fanów adrenaliny
Narty typu „race” są stworzone dla osób, które lubią szybką jazdę po stromych stokach. To także sprzęt idealny dla uczestników amatorskich zawodów. Posiadacz nart z grupy „race” musi wykazać się doskonałą techniką, dużym nakładem energii oraz umiejętnością jazdy na krawędzi. To dobry wybór dla zaawansowanych narciarzy.

5. Cross – narta typu sportowego.
Konstrukcja nart typu „cross” niewiele różni się od tej z grupy „race”. Część modeli jest poszerzona pod butem. Są bardzo stabilne i łatwe w sterowaniu. Dość duża powierzchnia daje możliwość jazdy na trasach oraz poza nimi.

6. Ski-tour – dla amatorów narciarstwa.
Grupa „ski-tour” to narty przeznaczone dla osób, które raczej unikają wyciągów, na rzecz dziewiczych górskich terenów. Dzięki odpowiedniej budowie nadają się nawet do podchodzenia w trudnym terenie o alpejskim ukształtowaniu.

7. Freeride – narty terenowe.
Narty „Freeride” są specjalnie przygotowane do jazdy poza trasami – tam, gdzie wzrok poniesie. Niższa waga i szerszy profil zapobiega zapadaniu się nart w śniegowym puchu oraz umożliwia płynną jazdę. Nadają się do zjazdów terenowych, w żlebach lub w lesie, po puchu lub w ciężkim śniegu.

narty fotografia

Na jakie narty postawić powinni profesjonaliści?

Race FIS to technologia dla najlepszych. Z zewnątrz graficznie są bardzo podobne do nart typu race, przeznaczonych dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych. Narty Race FIS w środku są jednak zupełnie inne. W poprzek narty mają bardzo dużą sztywność, jednak wzdłuż są dość miękkie. Pozwala to trzymać w skręcie na całej długości, przy jednoczesnym przyklejeniu narty do śniegu.

W Race FIS także ślizg jest dużo szybszy i odporny na wpływ temperatur. Nie oznacza to jednak, że to świetnej jakości narty dla każdego. Zwykły amator nie poradzi sobie z takim sprzętem, jedynie prawdziwy profesjonalista wyciśnie z nich wszystko, co najlepsze.

Narty nowe czy używane?

Wiele osób zastanawia się, czy kupno używanych nart to dobry wybór. Czy przy określonym budżecie lepiej kupić wyższej jakości używane narty, czy postawić na niższej klasy „nówki”? Jeśli nie jesteś rzecz jasna profesjonalnym sportowcem, wybór używanych nart to dobra decyzja – oczywiście po uprzednim upewnieniu się co do stanu technicznego nowego nabytku.

Używane narty pozwolą zaoszczędzić ci pieniądze, które warto wydać na dobrej jakości wygodne buty do nart. O ile narty mogą być używane, w temacie butów postaw na nowe, dobrej jakości obuwie. Każda stopa jest inna i używane buty są w pewnym stopniu rozchodzone i rozjeżdżone.

Jak dobrać długość nart?

Odpowiednia długość nart to także bardzo istotna sprawa – zmniejsza bowiem ryzyko wszelkich kontuzji. Zbyt długie narty ciężko prowadzić, w zbyt krótkich łatwo o wywrotkę, ponieważ są niestabilne. W przypadku nart dla początkujących i średnio zaawansowanych najczęściej proponuje się narty około 15-20 cm krótsze niż wzrost narciarza, bo na krótszych nartach jeździ się po prostu łatwiej.

U kobiet stosuje się zasadę „do brody”, czyli około 20 cm krótsze, natomiast u mężczyzn „do nosa”, czyli krótsze o około 15 cm. Jednak wzrost to nie wszystko! Warto pamiętać też o wadze narciarza, kierując się zasadą „im cięższy narciarz, tym dłuższe narty”. Waga może wpływać na różnice w granicach 5-10 cm.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku zaawansowanych narciarzy z dużymi umiejętnościami. Wtedy do długości, o której pisaliśmy powyżej, należy dodać dodatkowe 5 cm. Zasadą tą należy kierować się również wówczas, gdy narciarz posiada dużą masę, lub preferuje szybką jazdę . Jeżeli mimo wszystko nie jesteś pewien, czy dokonałeś właściwego wyboru, przed kupnem zasięgnij porady kompetentnych osób, np. doradcy w sklepie ze sprzętem narciarskim, który pomoże ci w doborze odpowiedniego sprzętu.

ski

O czym jeszcze warto pamiętać przed kupnem?

W przypadku zakupu używanego sprzętu narciarskiego, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim obejrzeć spód nart, czyli ślizg. Istotne, aby był w dobrym stanie, bez dużych ubytków. Kolejna sprawa to krawędzie. Jeśli noszą ślady licznych uderzeń – nie decyduj się na ten zakup. Zwróć także uwagę, czy narta nie jest rozwarstwiona.

Wybrałeś już narty?

Jeśli tak, to czas je wypróbować! Familijny wyjazd zimowy ze Sztorm Grupą to idealna okazja do nauki jazdy na nartach z wykwalifikowanymi instruktorami narciarstwa, w połączeniu ze świetną zabawą w rodzinnej atmosferze. Ponad 138 km tras narciarskich w otoczeniu przepięknych gór oraz najpiękniejszy i najbardziej prestiżowy kurort narciarski w Europie.

Wyjedź na Sztorm Days Kaprun 2019 i przeżyj niesamowitą przygodę w austriackich górach! Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie: https://sztormgrupa.pl/index.php/oferta-zimowa/sztorm-days-kaprun/.