Podróże

Jak wybrać i stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci

egzotyczna plaża

Wybór odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego dla dzieci może być trudny w dzisiejszych czasach, gdy na rynku jest tak wiele opcji. Jednak w przypadku filtrów przeciwsłonecznych liczy się przede wszystkim to, jak dobrze chronią one skórę przed promieniowaniem UV.

Jaki jest najlepszy filtr przeciwsłoneczny?

Przy zakupie kremu przeciwsłonecznego należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Szukaj kremu z filtrem, który zawiera:

Filtr przeciwsłoneczny o SPF 30 lub wyższym, chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB (filtr o szerokim spektrum działania) i
jest wodoodporny (chroni dzieci przez 40-80 minut w wodzie).

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być najważniejsza, gdy Ty i Twoja rodzina cieszycie się piękną letnią pogodą. Znalezienie odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego dla dzieci może stanowić wyzwanie, niezależnie od tego, czy wybieracie się na plażę, na piknik w parku, czy planujecie grillowanie.

Filtry przeciwsłoneczne dzielą się na dwie kategorie:

Mineralne filtry przeciwsłoneczne: są nakładane na skórę i działają jak tarcza chroniąca przed promieniami słonecznymi. Na etykiecie może pojawić się określenie cynk lub tytan. Ponieważ ich zadaniem jest utrzymywanie się na powierzchni skóry, mogą być trudne do wmasowania i mogą powodować, że skóra będzie wyglądała na żółtawą. Mineralne filtry przeciwsłoneczne zaczynają działać natychmiast po nałożeniu na skórę, choć łatwo zmywa je woda lub pot.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne: chroni skórę, wchłaniając promienie słoneczne niczym gąbka. Promienie te są przekształcane w ciepło, które następnie jest uwalniane ze skóry. Ponieważ wsiąka w wierzchnią warstwę skóry, nie pozostawia białawej powłoki, jak to się dzieje w przypadku minerałów, i nie zmywa się tak łatwo. Zaczyna działać jednak po 15-30 minutach.

Oczywiście chcesz, aby krem skutecznie chronił dzieci przed oparzeniami słonecznymi. Codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF 15 może zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka o 50%. Musisz jednak mieć pewność, że to, co nakładasz na wyjątkowo wrażliwą skórę dziecka, jest całkowicie bezpieczne.

Nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym pod opieką osoby dorosłej

Około 20 minut przed wyjściem na dwór nałóż sporą ilość kremu z filtrem przeciwsłonecznym na odsłoniętą skórę.

Nawet jeśli wskazany poziom wodoodporności wynosi cztery godziny, krem z filtrem przeciwsłonecznym należy nakładać ponownie co dwie godziny.
Należy zachęcać do tego dzieci, które potrafią samodzielnie nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym. Promuje to samodzielność i odpowiedzialność.

Jeśli chodzi o dzieci, które nie potrafią samodzielnie stosować kremu przeciwsłonecznego, zaleca się, by opiekunowie dla dobrego przykładu również nosili krem z filtrem.

Jaki jest najlepszy filtr przeciwsłoneczny dla dzieci?

Niezależnie od wieku, zaleca się stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum działania i SPF 30 lub wyższym, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Promienie UVA powodują przedwczesne starzenie się skóry, natomiast promienie UVB powodują oparzenia słoneczne. SPF oznacza ilość promieniowania UVB, którą dany filtr przeciwsłoneczny może zablokować.

Jeżeli Twoje dziecko będzie brało udział w zajęciach w wodzie, poszukaj kremu z formułą wodoodporną. Wodoodporny krem do opalania dla dzieci może działać do 40 lub nawet 80 minut, ale i tak trzeba będzie go często nakładać.

Zaleca się, aby przy nakładaniu dziecku kremu przeciwsłonecznego stosować raczej preparaty mineralne niż chemiczne. Warto wybrać preparaty na bazie tlenku cynku, ponieważ w przeciwieństwie do środków chemicznych, blokują one pełne spektrum promieniowania UV. Mineralne filtry przeciwsłoneczne nie wsiąkają w skórę tak jak chemiczne, są mniej drażniące i bardziej przyjazne dla środowiska.

Jaka jest różnica między filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci a filtrem przeciwsłonecznym dla dorosłych?

Kremy z filtrem UV dla niemowląt i dzieci często zawierają te same substancje czynne, co kremy przeciwsłoneczne dla dorosłych, ale mają ładniejsze opakowanie i są inaczej reklamowane. Jeśli oba są wodoodporne i zawierają te same substancje czynne, Twoje dzieci nie będą lepiej chronione przez krem z filtrem SPF 30 dla dzieci niż przez zwykły krem z filtrem SPF 30. Z drugiej strony, niektóre „dziecięce” filtry przeciwsłoneczne mogą być lepsze dla niemowląt, dzieci, a nawet dorosłych o wrażliwej skórze.