Porady

Jak podróżować oszczędnie: 10 porad

brązowa drewniana łódź płynąca w kierunku góry

Podróżowanie posiada wiele zalet. Poznać można nowe kultury, tradycje, nowych ludzi. Pozwala na gromadzenie wspomnień, które pozostaną z nami na zawsze. Nie bez powodu mówi się, że zwiedzanie nowych miejsc poszerza horyzonty, umożliwia spojrzenie na świat, obecne problemy oraz życie z zupełnie innej perspektywy.

Podróżowanie wzbogaca i edukuje. Jednak w dobie kryzysu staje się coraz częściej niemożliwe ze względów finansowych. Czy da się zwiedzać świat tanio? Jakie wskazówki można zastosować, aby podróżowanie nie wiązało się z wysokimi kosztami? Poniżej przedstawiono 10 porad jak podróżować oszczędnie.

1. Podróżowanie samodzielne

Koszty podróży, które ponoszone są w trakcie samodzielnego wyjazdu zazwyczaj są znacznie niższe w porównaniu do ofert biur podróży. I chociaż czasami zdarzają się wyjątki, zwłaszcza jeśli w ostatniej chwili pojawiają się wyjazdy typu last minute, to w większości przypadków samodzielna organizacja wyjazdu jest sporo tańsza. Dlatego też zawsze warto obserwować pojawiające się możliwości wycieczek z biur podróży, niemniej jednak należy pamiętać, iż takie sytuacje zdarzają się rzadko.

2. Planowanie z wyprzedzeniem

Ceny biletów lotniczych, autobusowych, czy pociągów są znacznie niższe, kiedy kupowane są z wyprzedzeniem. Podobnie jest z miejscami noclegowymi, takimi jak hotele, pensjonaty, czy hostele. Dlatego też najlepiej jest zaplanować podróż wcześniej. Zazwyczaj zaleca się kupowanie biletów lotniczych 3-6 miesięcy przed wyjazdem. I choć nie jest to reguła, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których tani bilet lotniczy znaleźć można w atrakcyjnej cenie, na przykład loty czarterowe oferowane przez biura podróży na kilka dni przed wyjazdem, to w większości przypadków lepiej kupić bilet z wyprzedzeniem.

3. Tanie noclegi

Znacznie tańszą opcją są pensjonaty, czy prywatne kwatery w porównaniu do hoteli. Dla osób, którym nie przeszkadza obecność w pokoju innych osób, dobrym wyborem będą hostele oferujące miejsce noclegowe w wieloosobowym pokoju. Można również zdecydować się na bezpłatny nocleg poprzez platformę, na której ogłaszają się osoby oferujące miejsce do spania w zamian za spędzenie wspólnego czasu. Również ważna jest lokalizacja zakwaterowania. Generalna zasada jest taka, iż noclegi w centrum są znacznie droższe w porównaniu do miejsc znajdujących się na obrzeżach miast.

4. Podróżowanie na pieszo lub środkami komunikacji miejskiej

W trakcie zwiedzania danego miejsca poruszanie się pieszo z oczywistych względów jest najtańsze. Jednak są miejsca, w których odległości są duże, dlatego też warto korzystać z komunikacji publicznej, lokalnych autobusów międzymiastowych. Taksówka zawsze podniesie koszty wyjazdu.

5. Jedzenie w lokalnych knajpach/restauracjach

W trakcie wyjazdu jedzenie pochłania znaczną część pieniędzy. Zdarzają się podróżnicy, dla których próbowanie lokalnej kuchni nie jest ważne, jednak dla osób chcących czerpać jak najwięcej i pragnących spróbować nowych dań, smaków zaleca się stołowanie w miejscach nieturystycznych. Warto poszukać restauracji, w których spożywają posiłki ludzie mieszkający w danym miejscu. Jeśli jest to możliwe, należy zasięgnąć informacji od miejscowych, gdzie można zjeść smacznie, lokalnie i tanio. Miejsca zlokalizowane w pobliżu głównych atrakcji turystycznych, czy centrum zawsze będą droższe aniżeli restauracje na uboczu. Dodatkowo dobrym pomysłem jest poszukiwanie miejsc, w których oferowane są dania dnia, lub promocje w określonych godzinach.

6. Sprawdzanie głównych atrakcji

W przypadku chęci zwiedzania muzeów, parków, zamków, kościołów, czy innych zabytków, które są płatne warto sprawdzić, czy jakieś dni w tygodniu lub godziny zwiedzania są darmowe. Również jeśli podróżuje się w grupie należy dowiedzieć się o ceny biletów grupowych, które zazwyczaj są niższe. Czasami można zapytać też osoby w kolejce, czy chcą kupić bilety jako grupa. Niemniej ważne jest zwiedzanie miejsc, które są darmowe. Zazwyczaj miasta oferują wiele ciekawych i pięknych zakątków, do których wejście jest darmowe.

7. Pora roku i określone dni tygodnia

Przyjmuje się, iż podróżowanie w okresie wakacyjnym, ferii zimowych, świątecznym jest droższe. Najtańsze opcje to wyjazdy organizowane w środku tygodnia, w miesiącach zimniejszych.

8. Wybór odpowiedniego kierunku

Koszt wyjazdu uzależniony jest od wybranej destynacji. Kraje, w których obowiązuje strefa euro dla Polaków będą droższe. Również należy wcześniej sprawdzić aktualne ceny w danym kraju. Do tanich kierunków należą między innymi Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia, z kolei przykładowo Francja, Hiszpania są kosztowniejsze.

9. Właściwe pakowanie

Chcąc oszczędzić w podróży samolotem, warto wyjeżdżać z bagażem podręcznym niż rejestrowanym.

10. Elastyczność

Planując podróż warto być elastycznym pod względem kierunku oraz okresu wyjazdu. Trzeba sprawdzać na bieżąco oferty i wtedy podejmować decyzję o wyjeździe.

Podróżowanie nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Jednak należy odpowiednio zaplanować wyjazd, sprawdzać aktualne oferty oraz ceny, a także być elastycznym.