Porady

Jak i kiedy kupować bilety lotnicze, żeby oszczędzić pieniądze

zdjęcie niebiesko-białego samolotu pasażerskiego

Podróżowanie samolotem to zdecydowanie najszybsza forma przemieszczenia się w odległe miejsca na świecie. Każdy miłośnik odkrywania nowych krajów może samodzielnie zakupić bilety na przeloty każdego operatora lotniczego na świecie.

Pozwala to przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze, które w przypadku wycieczek zorganizowanych trafiają do biura podróży. Zakup tańszych biletów lotniczych jest możliwy dzięki kilku prostym zasadom, którymi warto się kierować przy planowaniu najbliższych wakacji. Oto najważniejsze z nich!

Z jakim wyprzedzeniem kupować bilety lotnicze?

Pierwszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę na etapie planowania zagranicznego wyjazdu, jest czas zakupu biletu. Strony internetowe oferują możliwość zakupu biletu na połączenia, które odbędą się nawet tego samego dnia. Okazuje się jednak, że w takich przypadkach koszty podróży będą znacząco większe.

Ceny połączeń samolotowych nie są z reguły z góry narzucone, lecz zależą od wielu czynników. Zalicza się do nich miedzy innymi wielkość wyprzedzenia, z którym składana jest rezerwacja. Najlepszym sposobem na oszczędzenie jest zatem zaplanowanie wyjazdu wiele miesięcy wcześniej.

Większość wyszukiwarek połączeń lotniczych pozwala sprawdzić ceny biletów na loty, które odbędą się wiele miesięcy później. Z tego powodu nie opłaca się czekać na spadek ceny, lecz warto opłacić niezbędną rezerwację tak szybko, jak jest to możliwe. Im data wylotu jest bliższa, tym zainteresowanie połączeniem wzrasta.

Wówczas większość linii lotniczych znacznie podnosi koszty rezerwacji. Dla wielu osób zasada ta jest całkiem oczywista, jednak warto dokonać zakupu biletów na przyszłe wakacje nawet już w październiku lub listopadzie.

Czy ilość przesiadek wpływa na cenę biletu lotniczego?

Mistrzowie tanich podróży lotniczych potrafią znaleźć bilety na tanie przeloty do niemalże każdego kraju świata. Dotyczy to szczególnie krajów azjatyckich i państw położonych w Ameryce Centralnej i Południowej. Jak to możliwe? Klucz do ceny niektórych połączeń leży w ilości przesiadek. Ze względu na politykę linii lotniczych koszt przelotu z dwoma lub trzema przesiadkami może być znacznie niższy od ceny lotu bezpośredniego.

Z tego powodu warto wybrać połączenie, które będzie obejmować kilkugodzinne przesiadki w dużych portach lotniczych. W takich sytuacjach oszczędzają obie strony – zarówno przewoźnik, któremu bardziej opłaca się wypełnić samoloty na innych trasach, jak i turysta ponoszący mniejsze koszty transportu.

Podróżowanie z przesiadkami ma jednak swoje wady, ponieważ zwykle wymaga większej ilości czasu na dotarcie w miejsce docelowe. Bezpośredni lot pozwoli dotrzeć na wakacje szybko i komfortowo, natomiast bilet z przesiadkami wymaga sprawnego poruszania się w obrębie konkretnych portow lotniczych.

Podróżujący może oszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych za przelot, jednak podróż taka będzie zdecydowanie bardziej wymagająca. Szukając oszczędności warto jednak zdecydować się na opcję tego typu – nawet jeśli w konkretnych sytuacjach będzie rozwiązaniem z pozoru absurdalnym. Czasami okazuje się bowiem, że przelot z Krakowa do Warszawy jest tańszy z przesiadką w Oslo lub Kopenhadze, niż w przypadku lotu bezpośredniego.

Jak wyszukiwać bilety lotnicze w internecie?

Korzystanie z wyszukiwarek lotniczych tylko z pozoru wydaje się być proste. Narzędzia te są wygodna opcją, ponieważ łączą w sobie oferty wielu przewoźników. Dzięki temu podróżujący mogą z łatwością sprawdzić, w którym miesiącu roku loty do danego kraju są najtańsze i wybrać najbardziej opłacalne lotnisko docelowe oraz wyszukać końcową destynację podróży w nieznane.

Wybieranie w polu wyszukiwania konkretnych dat wiąże się najczęściej z wyższymi cenami – z tego powodu warto skorzystać z orientacyjnych terminów. Dzięki temu lot, który odbywa się kilka dni później może się okazać tańszy o kilkaset złotych.

Istotne znaczenie ma aspekt techniczny korzystania z wyszukiwarek. Pliki pamięci tymczasowej, które są magazynowane na komputerach i smartfonach, zawierają informacje o ostatnich odwiedzonych stronach. Z tego powodu kilkukrotne wyszukiwanie konkretnej frazy w wyszukiwarce Google lub sprawdzenie ceny na dane połączenie może sprawić, że przy następnym wejściu na stronę cena tego biletu będzie wyższa.

Przewoźnicy wykrywają na swoich platformach zainteresowanie danym połączeniem, dlatego „przewidując” plany turystów chwilowo podnoszą opłaty za lot. Istnieje prosty sposób uniknięcia takiej sytuacji, a jest nim korzystanie z trybu incognito przeglądarki. Wówczas użytkownik staje się niejako anonimowy, a cena za połączenie na konkretnej stronie będzie utrzymywać się na takim samym poziomie przy każdym załadowaniu wyszukiwarki.

To tylko kilka prostych reguł, którymi w warto kierować przy zakupie biletu lotniczego. Zmniejszenie ilości wybranych opcji przy dokonywaniu rezerwacji, rezygnacja z bagażu rejestrowanego i losowe przydzielenie miejsc do siedzenia na pokładzie samolotu również gwarantują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych oszczędności.

Podróżowanie samolotem jest bowiem możliwe w opcji „budżetowej” – pod warunkiem, że przelot będzie przemyślany i zaplanowany odpowiednio wcześniej.