Podróże

Jak korzystać z telefonu na wakacjach za granicą i nie zbankrutować przez roaming? Podpowiadamy

Smartfon podczas wakacji bywa naprawdę przydatny. Pozwala dzielić się niezapomnianymi chwilami z bliskimi, zorientować się na temat nieznanych zakątków świata oraz po prostu umożliwia utrzymywanie codziennego kontaktu z otoczeniem. Niestety, korzystaniu z telefonu za granicą towarzyszy obawa przed ogromnymi kosztami roamingu. Na szczęście istnieje metoda, aby robić to w ekonomiczny sposób!

Roaming – na czym polega?

Roaming to funkcja umożliwiająca korzystanie z usług telefonii komórkowej poza obszarem domowej sieci operatora – urządzenia mobilne łączą się dzięki niej z siecią zapewnioną przez dostawców zagranicznych. Chociaż to niezwykle wygodna propozycja, to często wiąże się dużymi kosztami użytkowymi.

Opłaty za roaming obejmują:

  • połączenia głosowe;
  • wiadomości tekstowe (SMS);
  • przesyłanie danych (czyli korzystanie z internetu mobilnego).

Są one znacznie wyższe niż te obowiązujące na terenie Polski. Pozostaje więc pytanie, jak dzwonić tanio za granicę z komórki na komórkę? I czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! Wystarczy m.in. znaleźć sensowną ofertę abonamentową.

Przykładowo, osoby wybierające operatora sieci komórkowej Play nie muszą przejmować się dodatkowymi opłatami podczas wykonywania połączeń na terenie Unii Europejskiej (dotyczy osób korzystających z abonamentu i tzw. MIX). Zapłacą za nie tyle, ile zapłaciliby w Polsce. To rozwiązanie szczególnie wygodne dla regularnie podróżujących.

Roaming a rozmowy międzynarodowe – czy to drogie?

Jak przedstawia się dokładny koszt rozmów międzynarodowych? Co powoduje, że opłat tych boi się większość użytkowników telefonów komórkowych? W niektórych przypadkach za połączenia wykonywane między krajami przyjdzie zapłacić nawet powyżej dwóch złotych za minutę. To sporo. Wystarczy stracić na chwilę czujność, aby okazało się, że zaoszczędzone pieniądze nie zostaną przeznaczone na pamiątki, a… regulację należności u dotychczasowego operatora.

To właśnie dlatego lepiej nie wykonywać połączeń przed dokładnym zapoznaniem się ze szczegółami podpisanej umowy abonamentowej.

Jak dzwonić z zagranicy do Polski na komórkę?

Aby zadzwonić z zagranicy do Polski, wystarczy postępować według poniższych kroków:

  • wprowadzić odpowiedni kod kraju – w tym przypadku będzie to +48;
  • dodać numer kierunkowy – nie jest on wymagany dla numerów komórkowych (inaczej jest jednak w przypadku telefonów stacjonarnych);
  • podać numer telefonu komórkowego – składa się on z 9 cyfr.

Podsumowując, osoba chcąca zadzwonić pod numer 123 456 789, musi wprowadzić na klawiaturze swojego telefonu kombinację „+48 123 456 789” – to niezwykle proste.

Jak dzwonić za granicę z komórki?

Dokładnie tak samo, jak z zagranicy do Polski na komórkę! Należy znaleźć, np. w internecie, odpowiedni numer kierunkowy do kraju, w którym znajduje się odbiorca połączenia, a następnie użyć go. Szczegółowe poradniki znajdują się m.in. na stronach internetowych poszczególnych operatorów sieci komórkowej.

Kompendium wiedzy na ten temat zostało przygotowane przez Play; wszystkie informacje udostępniane przez tego dostawcę są darmowe – do zapoznania się z nimi wystarczy urządzenie (komputer lub telefon) i połączenie z internetem.

Jak dzwonić tanio z zagranicy do Polski?

Jak można tanio dzwonić za granicę i do Polski zza granicy? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Każdy z nich ma własne wady i zalety. Warto poznać wszystkie metody. Popularne to:

  • aplikacje VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – m.in. Skype, WhatsApp, Viber i Messenger;
  • lokalne karty SIM – pozwalają na korzystanie z lokalnych taryf, zapewniając przy tym duże oszczędności;
  • przedpłacone taryfy międzynarodowe – operatorzy oferują specjalne pakiety lub taryfy dla połączeń międzynarodowych;
  • usługa callback – rzadko spotykana usługa, ale pozwala na przekierowanie rozmowy przez lokalne numery.

Większość osób decyduje się na wykorzystanie rozwiązania pierwszego oraz drugiego, głównie ze względu na wysoki poziom wygody i szybkość działania.

Roaming, a transmisja danych – czy internet również kosztuje więcej?

Tak, korzystanie z internetu mobilnego w trakcie roamingu za granicą również generuje dodatkowe koszty. Usługa ta obejmuje wszystkie czynności online, czyli:

  • przeglądanie witryn sieciowych;
  • korzystanie z aplikacji (w tym Messenger);
  • odbieranie i wysyłanie wiadomości e-mail;
  • granie w gry sieciowe.

Dodatkowych opłat da się uniknąć poprzez wykupienie odpowiednich pakietów lub korzystanie wyłącznie z dostępnej w okolicy sieci typu Wi-Fi.

Rzadko kiedy zdarza się, aby wyjazd był przypadkowy i spontaniczny. Warto to wykorzystać i dobrze się do niego przygotować, również mając na uwadze chęć korzystania z telefonu za granicą!