Ciekawostki

Zeberka – Ptak Egzotyczny w Domu. Jak Hodować Zeberki

Taeniopygia guttata

Zeberka jest to ptak egzotyczny, jednak jeden z najpopularniejszych ptaków hodowlanych. Wymaga on jednak odpowiednich warunków do życia, które trzeba mu zapewnić, aby długo żył i dobrze czuł się w swoim otoczeniu.

Przed zakupem i sprowadzeniem tego ptaka do domu warto zapoznać się ze wszystkimi jego wymaganiami. Nie wymaga to wielkiego poświęcenia, a jedynie odrobiny chęci, którą hodowca każdego rodzaju zwierzęcia powinien mieć.

Jak odróżnić płeć zeberki?

Samce są zazwyczaj szaro-brązowe, na ich policzkach widnieją dwie rdzawe plamki. Samice natomiast są całkowicie szare, charakteryzuje je również pomarańczowy lub bladoczerwony dziób.

Idealne otoczenie dla zeberek

Ptak zeberka

Powinno hodować się je w parach, a nawet w grupach, ponieważ żyją one stadnie i uwielbiają swoje towarzystwo. Większą ilość ptaków trzeba oczywiście trzymać w dużych klatkach lub wolierach, ponieważ małe pomieszczenia mogą doprowadzić do częstych, nawet krwawych walk między ptakami. Najlepsza dla nich i tak będzie woliera ogrodowa z siatką o małych oczkach, ponieważ zeberki uwielbiają latać i nie wolno im tego odbierać. Na dnie ich pomieszczenia należy wysypać piasek, który będzie się im kojarzył z naturalnym środowiskiem życia i szybciej przyzwyczają się do niewoli. W wolierze warto zamontować małe baseniki lub fontanny, które umożliwią ptakom mycie się. Od maja do października można trzymać je na zewnątrz, w wolierze na ogrodzie, w pozostałe miesiące warto zapewnić im jednak cieplejsze pomieszczenie.

Pożywienie zeberek

Podstawą ich diety jest prosno, warto podawać im również inne ziarna, owies, siemię lniane, czy ziarna rzepaku. Zeberki mogą jeść również owoce, jak jabłko, czy kiwi. Ich dietę warto rozszerzać też o liście szpinaku, trawę łąkową, czy sałatę. Zeberki lubią też czasem zjeść rozdrobnione orzeszki ziemne. Czasem można do woliery wrzucić im nawet czerstwy chleb pomoczony w wodzie, a nawet ziemniaki! Wodę należy podawać im przegotowaną i wymieniać dwa razy dziennie.

Ciekawostka: w okresie składania jaj zeberkom można podawać pokruszone skorupki jaj kurzych, które uzupełnią w ich organizmie wapń.

Rozmnażanie

Zeberki rozmnażają się przez cały rok, dlatego w wolierze należy zawiesić budkę lęgową oraz zapewnić sporą ilość materiału do wybudowania legowiska, czyli gałązki, siano, nawet trawa. Budkę należy powiesić najlepiej jak najdalej od dna klatki.

Zakładając hodowlę zeberek zapamiętaj!

Ptaki, które mają żyć w jednej wolierze, warto dobierać w podobnym wieku, wówczas chętniej łączą się w pary i lepiej na siebie wpływają, nie dojdzie do nimi tak często do kłótni i bójek. Należy pamiętać o tym, aby nie krzyżować ze sobą spokrewnionych zeberek. Jedna para nie powinna mieć w jeden rok więcej niż 4 dzieci. Jeszcze raz przypomnimy również o tym, że dla zeberek trzeba wybrać dużą i przestronną klatkę, ponieważ, po pierwsze, warto trzymać je w grupach, a po drugie, są to ptaki egzotyczne, które w swoim środowisku naturalnym prawie ciągle latają. Nie można odbierać im tej czynności trzymając zeberki w domu.