Podróże

Jak bezpiecznie przechowywać dokumenty na wyjeździe?

podroż zagraniczna

Utrata paszportu jest okropna, ale nie jest to jedyny błąd w podróży, który może zepsuć zagraniczną przygodę. Czy to kieszonkowcy, oszuści, fałszywe strony internetowe z rezerwacjami, czy nawet zhakowane smartfony, podróżni muszą chronić swoje pieniądze i cenne przedmioty na kilku sposobów za granicą.

W czasie podróży, zwłaszcza zagranicznych, zabierasz ze sobą ważne dokumenty, które należy przechowywać w bezpiecznym miejscu:

  • Dokumentacja rezerwacyjna dla hoteli itp.
  • Dokumentacja dotycząca ubezpieczenia podróżnego
  • Karty kredytowe
  • Paszport
  • Bilety i plan podróży
  • Prawo jazdy

Jeśli jakiś przedmiot jest naprawdę ważny, najbezpieczniejszym miejscem, w którym można go przechowywać, jest bezpośrednio przy sobie. W ten sposób nie ma żadnych szans, że zostawisz go na krześle lub w łazienkowym stoisku. Bezpiecznie jest pakować swoje dokumenty w saszetki turystyczne lub specjalne nerki turystyczne.

Gdzie spakować swoje dokumenty

Podróżując za granicę, zawsze miej przy sobie paszport. Do noszenia przy sobie pieniędzy, kart kredytowych i paszportu używaj pasa w talii lub portfela podróżnego na szyi. Saszetka turystyczna lub nerka turystyczna również się do tego przydaje. W zatłoczonych sytuacjach, takich jak metro czy targowisko, należy zachować szczególną czujność wobec kieszonkowców. Zamknij inne ważne dokumenty podróżne w sejfie w pokoju hotelowym lub w walizce. Podróżując w kraju, upewnij się, że zawsze masz przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Najgorsze scenariusze

Przy tak wielu nieznanych i nowych doświadczeniach w obcym kraju, normalnym jest martwienie się o najgorsze scenariusze i „co by było gdyby”.

Całe szczęście dla większości z nas te okropne rzeczy, o które martwimy się przed wejściem do samolotu, są dość rzadkie. Przy odrobinie zdrowego rozsądku, przygotowaniu i świadomości zagrożeń, większość podróżnych pozostanie bezpieczna i nie będzie miała poważnych kłopotów.

Jednak drobne kradzieże, nie są nieznane w trakcie podróży. I to właśnie na takie wyjątkowe i nieoczekiwane chwile, ważne jest wcześniejsze przygotowanie, np. zrozumienie, jak działa ubezpieczenie podróżne.

W zależności od tego, co stracisz, możesz nie być w stanie wrócić do domu zgodnie z planem – a to może kosztować cię jeszcze więcej pieniędzy.

Jeśli Twój paszport zostanie skradziony w obcym kraju, w którym ambasada polska z jakiegokolwiek powodu nie ma wystarczającej liczby pracowników lub jest zamknięta, możesz długo czekać na powrót do kraju. Z kopią tego dokumentu można przyspieszyć ten proces.

Niezależnie od tego, czy podróżujesz za granicę, czy po Polsce, posiadanie dokumentów podróży jest niezbędne. Utrata ich skutkuje stratą czasu i pieniędzy. Warto więc się dodatkowo zabezpieczyć

Co również warto zrobić przed podróżą

Zrób kopie, zanim pójdziesz gdziekolwiek. Zrób kopie paszportu, wizy, karty kredytowej, pozwolenia na pracę, prawa jazdy i innych ważnych dokumentów. Jeśli możesz, zrób kopie zarówno czarno-białe jak i kolorowe. Przechowuj kopie w pakietach – po jednej kopii każdego dokumentu w pakiecie. Podczas gdy posiadanie kopii nie pozwoli Ci wejść do samolotu, pomogą Ci one w razie konieczności udania się do ambasady i uzyskania nowej dokumentacji.

W dzisiejszych czasach niewiele się robi na papierze. Można nawet ubiegać się o pożyczkę z podpisem elektronicznym, więc pomysł podróżowania z drukowanymi kopiami jest oldschoolowy.

Jeśli nie będziesz mieć dostępu do komputera z drukarką lub komputera z dostępem do Internetu, możesz zadzwonić do swojego znajomego i poprosić go o przesłanie kopii pocztą elektroniczną lub kurierem do najbliższej ambasady lub do innego zaufanego kontaktu.