Podróże

Jak bezpiecznie podróżować z psem?

pies w samochodzie

Polskie przepisy o ruchu drogowym nie precyzują dokładnego sposobu przewożenia zwierząt. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pupilowi trzeba wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Wybierając sprzęt transportowy dla psa konieczne jest uwzględnienie gabarytów czworonoga – inaczej będzie wyglądało podróżowanie z psem ras dużych, a inaczej z przedstawicielem ras małych.

Podróżowanie z małym psem

Zarówno mały, jak i duży pies nie powinien swobodnie poruszać się po samochodzie. Istnieje wówczas ryzyko, że nagle hamując psiak przewróci się i dozna urazu, ale i on sam próbując wejść opiekunowi na kolana podczas kierowania pojazdem stwarza spore niebezpieczeństwo. Dlatego też w sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki wybór transporterów. W przypadku małych psiaków o masie do 8-12 kg odpowiednim akcesorium będzie torba – z ich ofertą można zapoznać się tutaj: https://fera.pl/torbydlapsa/

Taka torba przyda się nie tylko podczas podróży. Małe psiaki z uwagi na krótkie kończyny nie są dobrymi kompanami do jazdy rowerem czy długich spacerów. Podejmują te aktywności można zabrać go ze sobą umieszczając w wygodnej torbie. Akcesorium to przyda się również w przypadku transportu psa osłabionego/chorego z lecznicy. Poza tym podczas korzystania ze środków komunikacji miejskiej – małego psiaka można przeoczyć i niechcący sprawić mu krzywdę nadeptując na łapkę, schowany do torby na czas przejazdu będzie podróżował komfortowo. 

Wybierając torbę transportową należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Poleca się torby z usztywnionym dnem, aby pies się nie zapadał. Bezwzględnie musi mieć otwory wentylacyjne do wymiany powietrza i większe okienko do obserwowania świata przez pupila. W środku konieczne jest zapięcie do zabezpieczenia psa za obrożę, a na zewnątrz do podpięcia pasów bezpieczeństwa. Torba powinna być łatwa w utrzymaniu czystości i przenoszenia – wyposażona w wygodne ramiączka do dźwigania, a jeszcze lepiej w kółka i rączkę, jak w walizce do ciągnięcia. Małe psy można też przewozić w plastikowych transporterach.

Podróżowanie z większym psem

A jak podróżować z większym czworonogiem? W tym przypadku torba nie będzie dobrym wyborem. Dla bardzo dużych psów najlepszym rozwiązaniem są klatki – boksy do bagażnika. Najlepsze będą te, jakie spotkać można w autach typu kombi czy hatchback. Pod klatkę powinno się wyłożyć specjalną matę ochronną, która zapobiega zabrudzeniu wnętrza błotem, odchodami. Lepiej kupić większą i rozciągać na skraj bagażnika aby zapobiec zarysowaniu karoserii podczas wskakiwania i wychodzenia pupila. Są też materiałowe transportery z metalowym stelażem, które można łatwo zdemontować i schować kiedy nie są potrzebne. 

Duży pies może też podróżować na tylnej kanapie samochodu. Do tego potrzebna będzie mata rozkładana przez całą kanapę aż do zagłówka przedniego fotela. Psa umieszcza się wewnątrz powstałego „hamaka”, który chroni go i zapewnia czystość w aucie. Dodatkowo należy wyposażyć się w psie pasy bezpieczeństwa – szelki, które dopina się do pasów samochodowych. Ważne aby dobrać je dobrze do gabarytów czworonoga. Szelki takie z powodzeniem nadadzą się na spacery. 

Co jeszcze się przyda?

Pamiętajmy o planie podróży w przypadku dłuższej trasy i ustaleniu miejsc postoju. Zabierzmy psiakowi do auta zabawki, aby miał się czym zająć w czasie jazdy. Nie można zapomnieć o akcesoriach do jedzenia, spacerowania, a jeśli Twój pies ma chorobę lokomocyjną również o odpowiednich środkach, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Dobrym pomysłem będzie też zakup osłon na okna samochodowe, a przy wysokich temperaturach maty chłodzące.