Ciekawostki

18 Interesujących Ciekawostek o Iwoniczu-Zdroju

Plac Dietla z pawilonem Bazar | Fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Iwonicz-Zdrój to miasto w województwie podkarpackim położone w historycznej ziemi sanockiej, w Beskidzie Niskim na wysokości 410 metrów nad poziomem morza. Otoczone jest wieloma wzniesieniami, co sprawia, że jest miejscem idealnym dla osób lubujących się w pieszych wędrówkach i wspinaczkach, ale ma do zaprezentowania znacznie więcej. Oto zaskakujące ciekawostki o Iwoniczu-Zdroju.

1. Data założenia miasta

Iwonicz-Zdrój założony został w XV wieku, jednak prawa miejskie otrzymał dopiero w 1973 roku.

2. Obszar Chronionego Krajobrazu

Miasto leży we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu.

3. Centrum uzdrowiska

Centrum uzdrowiska w Iwoniczu-Zdroju otoczone jest bukowo-jodłowym lasem o bogatym podszyciu.

4. Pomniki przyrody

W mieście znajdują się cztery pomniki przyrody: Źródło Bełkotka, Dąb szypułkowy, Jodły pospolite w ilości pięciu sztuk, Miłorząb japoński.

5. Źródła lecznicze

Na terenie miasta znajdują się: liczne źródła lecznicze, odwierty solanek jodobromowych, wody siarczkowe.

6. Pijalnia Wód Mineralnych

W centrum uzdrowiska znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych – posiada wnętrze stylizowane na oranżerię, bogatą listwową dekorację geometryczną, która nawiązuje do elementów klasycyzmu w wydaniu ogrodowym.

Na terenie Pijalni znajduje się sklep firmowy produktów leczniczych oraz kosmetycznych „Iwoniczanka”, jak również galeria sztuki.

7. Wody lecznicze

Wydobywane na terenie miasta wody lecznicze to grupa wód typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartoscią wolnego dwutlenku węgla. Wykazują działanie przeciwzapalne.

8. Szlaki turystyczne

Iwonicz-Zdrój to miasto, z którego prowadzi wiele szlaków turystycznych o różnej długości. Do najpopularniejszych należą: na Górę „Cergowa”, do Rymanowa-Zdroju, na „Żabią Górę”, „Do cerkwi w Bałuciance”.

9. Fani jednośladów

Iwonicz-Zdrój to również raj dla fanów jednośladów. Rowerem można przebyć czerwony szlak „Między Zdrojami”, który prowadzi między wieloma pobliskimi miejscowościami.

Poza aktywnym spędzeniem czasu można cieszyć się podziwianiem niezwykłego krajobrazu Beskidu Niskiego, przy dobrej widoczności można również dostrzec Tatry.

10. Miasto uzdrowiskowe

Iwonicz-Zdrój to miasto uzdrowiskowe. Do zaoferowania ma turnusy w wielu sanatoriach, wśród których znajdują się: Sanatorium „Biały Orzeł”, Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego, Centrum Rehabilitacji Rolników, Sanatorium Uzdrowiskowe „Piast”, Sanatorium Pod Jodłą, Sanatorium „Sanvit”, Szpital Uzdrowiskowy „Excelsior”, Sanatorium Górnik, Sanatorium Uzdrowiskowe Nr IV, Sanatorium „Świerkowy Zdrój Medical Spa”, Sanatorium „Stare Łazienki”.

11. Historia uzdrowiska

Iwonicz-Zdrój znany jest przede wszystkim jako uzdrowisko. Historia leczniczego wykorzystania miejscowych wód mineralnych sięga XVII wieku, co czyni to miejsce jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce.

12. Architektura

Charakterystyczną cechą Iwonicza-Zdroju jest zabytkowa architektura uzdrowiskowa z przełomu XIX i XX wieku, która tworzy wyjątkową atmosferę miasta.

13. Wody mineralne

W mieście znajduje się kilka źródeł wód mineralnych, które są wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, m.in. chorób układu pokarmowego i narządu ruchu.

14. Park Zdrojowy

Serce Iwonicza-Zdroju stanowi malowniczy Park Zdrojowy, w którym znajdują się alejki spacerowe, ławki, a także stylowe latarnie i fontanny, co sprawia, że jest to idealne miejsce na odpoczynek i relaks.

15. Imprezy kulturalne

Miasto regularnie organizuje różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, w tym festiwale, koncerty i wystawy, które przyciągają turystów z całego kraju.

16. Szlaki turystyczne

Iwonicz-Zdrój jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników pieszych wędrówek. W okolicach miasta znajduje się wiele szlaków turystycznych prowadzących przez malownicze obszary Beskidu Niskiego.

17. Tradycje lecznicze

Miasto utrzymuje bogate tradycje lecznicze, oferując szeroką gamę zabiegów balneologicznych i spa, co sprawia, że jest popularnym miejscem dla osób poszukujących wypoczynku i odnowy biologicznej.

18. Lokalna kuchnia

Region słynie również z bogatej oferty gastronomicznej, w której dominują tradycyjne potrawy kuchni polskiej, przygotowywane według lokalnych przepisów.