10 Najlepszych Atrakcji w Iwoniczu-Zdroju

Iwonicz-Zdrój
fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Iwonicz-Zdrój to jeden z najstarszych kurortów uzdrowiskowych. Jego tradycje sięgają XVI wieku. Miejscowość ta posiada liczne walory turystyczne jak i uzdrowiskowe. Jest położona w masywie Beskid Niski, w dolinie Iwonickiego Potoku. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Iwoniczu Zdrój zalicza się takie obiekty jak:

1. Zabytkowa Pijalnia Wód

Zabytkowa Pijalnia Wód, która została wybudowana z inicjatywy Karola hr. Załuskiego w 1837 roku. Można w niej degustować tutejsze wody lub skorzystać z firmowego sklepu z produktami leczniczymi i kosmetycznymi.

2. Plac Dietla

Plac Dietla, czyli znany powszechnie deptak, który jest miejscem spotkań i wizytówką miasta. Obejmuje Park Zdrojowy, liczne budynki, w tym odrestaurowany w ostatnich latach pensjonat „Ballada”.

3. Góra Przedziwna

Góra Przedziwna i źródło Bełkotka, na szczycie góry Przedziwnej znajduje się źródło Bełkotka, które było uważane za najcenniejsze źródło lecznicze.

4. Zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne

Zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne, z których można skorzystać w uzdrowisku. Do chętnie wybieranych zabiegów należą masaże, zabiegi borowinowe i odnowa biologiczna.

5. Sanatoria

Sanatoria, gdyż na terenie Iwonicza znajduje się wiele budynków sanatoryjnych, a niektóre z nich zostały wpisane do rejestru zabytków budownictwa.

6. Międzynarodowe Seminarium

Międzynarodowe Seminarium Wokalno-Aktorskie i inne imprezy sportowe, kulturalne i rozrywkowe jak np. Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych lub międzynarodowy masowy bieg uliczny z Krosna do Iwonicza-Zdroju.

7. Rezerwat przyrody Prządki

Rezerwat przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego, który znajduje się w ramach Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 metrów. Prządki mają status rezerwatu od 1957 roku.

8. Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu, który pochodzi z 1348 roku, a w 1828 roku właścicielem. Został Aleksander Fredro.

9. Wieża widokowa

Wieża widokowa w Czarnorzekach, która znajduje się niedaleko Krosna, została otwarta w lipcu 2020 roku. Z ostatniej kondygnacji można podziwiać panoramę Beskidu Niskiego, Bieszczadów, a przy sprzyjającej pogodzie nawet szczyty Tatr.

10. Sucha Góra

Sucha Góra – najwyższy szczyt Pogórza Dynowskiego, który ma 585 m n.p.m. na górę można dostać się szlakiem czarnym.

4.5/5 - (liczba ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *