Ciekawostki

Intrygujące ciekawostki o Św. Ricie

Uznawana jest za jedną z najpopularniejszych. Św. Rita uznawana jest za jedną z najpopularniejszych na świecie świętych. Dlaczego? Ponieważ pomaga wszystkim tym, którzy znajdują się w przysłowiowym „potrzasku” i nie widzą „światełka w tunelu”. Modlitwa o jej wstawiennictwo ma pomóc w sprawach trudnych, a nawet i beznadziejnych. Swoją łaską otacza także matki, kobiety niezależnie od stanu, a także opiekuje się licznymi działaniami charytatywnymi oraz bractwami na świecie.

I chociaż urodziła się w średniowieczu, to….Ciekawostka! Ma nawet swój fanpage na Faceboku!!! Przybliżmy nieco bliżej tę patronkę, kto wie, może i Tobie-drogi czytelniku, pomoże nie raz w trudnej sprawie!

1. Roccaporena

Przyszła na świat w maleńkiej, górskiej miejscowości Roccaporena, we Włoszech.

2. Zdrobnienie

Rita nie jest jej formalnym imieniem, acz zdrobnieniem. Pełne imię świętej brzmi: Margherita. Otrzymała je na chrzcie w kościele św. Marii-Pleby.

3. Patronka

Patronka spraw beznadziejnych nie miała rodzeństwa, sama była długo wyczekiwanym dzieckiem Antoniego i Amaty Lotti.

4. Rodzina

Od najmłodszych lat wzrastała w rodzinie bardzo religijnej. O wyborze swojej życiowej, duchowej ścieżki zadecydowała bardzo wcześnie, bowiem już w …dzieciństwie! Tak, Święta Rita, jako mała dziewczynka, marzyła o tym, by w przyszłości wstąpić do zakonu. Nie liczyły się dla niej wartości materialne. Ufała, że pięknem najwyższym jest dusza ludzka, a także bezgraniczna miłość do Jezusa Chrystusa.

5. Duchowa ścieżka

Duchowa ścieżka życiowa małej Rity nie spotkała się z aprobatą ze strony jej rodziców. Nie tylko otwarcie sprzeciwiali się, by wkroczyła w klasztorne progi, ale i posunęli się o krok dalej…W wieku 12 lat Rita została przymuszona do ślubu z Paolo di Fernando Mancinim. Trzeba przypomnieć, że w średniowieczu zamążpójście wiązało się również z zapewnieniem stabilizacji oraz płynności finansowej jej rodziców.

6. Małżeństwo

Niestety małżeństwo z Paolo było, jak podają źródła, przeżyciem traumatycznym. Mężczyzna, chociaż wydawał się być przyzwoity, znęcał się nad swoją młodą żoną. Co więcej, nie podzielał duchowych poglądów Rity. Żyli razem 18 lat, a Paolo, pod wpływem modlitw żony, stał się pokorny i nawrócił się na wiarę.

7. Paol

Rita miała z Paolem dwóch synów: Giacomo Antonio oraz Paolo Maria.