Ciekawostki

Internet za granicą – jak korzystać z Sieci poza Polską

piękne widoki

Smartfon jest podstawowym elementem wyposażenia turysty za granicą – to dzięki możliwościom nowoczesnych telefonów da się m.in. dokonywać płatności, korzystać z map i nawigacji czy komunikować się z bliskimi oddalonymi nawet o tysiące kilometrów. Szkopuł w tym, że do tych wszystkich funkcji potrzebujesz dostępu do Internetu. Jak zatem rozwiązać tę kwestię, ale bez ponoszenia wysokich kosztów? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

1. Roaming

Jedną z wygód wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej jest popularny roaming. Jego zasada jest prosta – podróżując po innych krajach Wspólnoty, masz prawo korzystać z telefonu na takich samych zasadach jak w swoim państwie. Mówiąc krótko, jeśli przykładowo Twój abonament zakłada darmowe połączenia i SMS-y bez limitu, podczas zwiedzania Włoch, Grecji, Niemiec czy Słowacji nadal komunikujesz się z krajowymi numerami całkowicie za darmo, na tych samych zasadach jak w Polsce. Dowiedz się, czy w ramach posiadanego abonamentu lub karty przysługuje Ci pakiet danych zagranicą. Jest bardzo możliwe, że w kraju, do którego jedziesz, będziesz mieć określony zasób GB danych do wykorzystania bez żadnych dodatkowych kosztów.

Twój operator automatycznie wykrywa fakt przekraczania przez Ciebie granicy RP. Wówczas otrzymujesz wiadomość wraz z wyjaśnieniem najważniejszych zasad roamingu. Skoro planujesz zagraniczny wyjazd, możesz zawczasu udać się do salonu swojego operatora lub zadzwonić na infolinię. Wiele przydatnych informacji znajdziesz też w Internecie, np. artykuł dostępny na stronie https://komorkomat.pl/internet-mobilny-w-niemczech/ dotyczy różnych perspektyw korzystania z sieci i danych w roamingu w Niemczech.

2. Zagraniczna karta

Innym sposobem na dostęp do Internetu zagranicą jest wykupienie karty prepaid na miejscu. Podobnie jak w Polsce, możesz to zrobić np.:

  • w kioskach i salonach prasowych,
  • na stacjach benzynowych,
  • w supermarketach i dyskontach,
  • salonach operatorów GSM.

Swoją drogą, w niektórych krajach spotkasz dobrze sobie znane marki, np. T-Mobile czy Orange. Przed wyjazdem zapoznaj się z aktualną ofertą prepaid lokalnych operatorów i wykup najlepszą kartę, która gwarantuje duży pakiet danych i dobrą prędkość w atrakcyjnej cenie. Powyższy sposób znajduje zastosowanie zarówno podczas krótkich urlopów (szczególnie poza terytorium UE), jak i przy okazji czasowych, sezonowych wyjazdów zarobkowych.

3. Sieci Wi-Fi

Jeżeli nie dysponujesz własnym pakietem danych i nie posiadasz wykupionej, krajowej karty, możesz skorzystać z jeszcze innej możliwości – a więc publicznych sieci Wi-Fi lub Internetu w miejscu zakwaterowania. Sprawdź jednak, na jakich zasadach jest to możliwe. Np. część hoteli oferuje bezpłatny dostęp do Internetu wyłącznie na holu, przy recepcji. Z kolei jeśli chodzi o miejsca publiczne, w wielu krajach możesz się zdziwić, jak nowocześnie na tym tle wypada Polska. Nie zmienia to faktu, że zarówno w Polsce, jak i za granicą, korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi, w kawiarniach czy środkach komunikacji jest rozwiązaniem doraźnym, gdy nie ma się dostępu do sieci w innej formie.

Podsumowanie

Choć w wielu miejscach za granicą możesz trafić na bezpłatny dostęp do Wi-Fi, wygodniej i bezpieczniej korzysta się z własnego pakietu danych, w ramach roamingu UE lub wykupionej na miejscu karty prepaid. Pamiętaj, aby zabrać w drogę niezawodny telefon – w razie potrzeby znajdziesz go z porównywarką https://komorkomat.pl/. Korzystaj z sieci zagranicą, ale tak, żeby nie wrócić z zaskakującym rachunkiem!

undefined