Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Inowrocławiu

fot. Macdriver / Wikipedia

Inowrocław to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, które stanowisko ośrodek uzdrowiskowy i kolejowy, jednak miejscowość ma do zaoferowania o wiele ciekawych miejsc i informacji o sobie, które to przyciągają do niego kolejnych turystów.

1. Sól kamienna

Na terenie Inowrocławia znajdują się złoża soli kamiennej, a ich wydobywanie odbywało się od starożytności, to tradycyjne zaprzestane zostało wraz z zamknięciem i zalaniem kopalni „Solino”.

2. Zabytki

W mieście można zobaczyć wiele zabytków, wśród nich wyróżnić można między innymi pomnik Jana Kasprowicza, kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Rynek i rzeźba na Rynku, Kościół Garnizonowy, Park Solanki, Rzeźba-maska na elewacji Bazyliki Mniejszej imienia Najświętszej Maryi Panny.

3. Miasto uzdrowiskowe

Miasto ma status miasta uzdrowiskowego. Na jego terenie znajdują się sanatoria, domy uzdrowiskowe oraz tężnia solankowa.

4. „Inowrocławianka”

Inowrocław słynie z podobno najbardziej słonej wody pitnej w kraju, która sprzedawana jest pod nazwą „Inowrocławianka”.

5. Patronka

Za swoją patronkę miasto ma królową Jadwigę.

6. Ośrodek kultury

Miasto pełni funkcję ponadregionalnego ośrodka kultury. Organizowanych jest w nim sporo imprez różnego typu, wśród najbardziej znanych wymienić można na przykład Arlekinada (Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych), Ogólnopolski Przegląd Orkiestr Dętych, Coroczny Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny poPaTrz.

W Inowrocławiu znajdują się galerie, kino, muzea, szkoły muzyczne, miasto stanowi więc sporą atrakcję dla osób zainteresowanych szeroko pojmowaną kulturą.

7. Polscy królowie

Dwaj polscy królowie – Władysław I Łokietek i Kazimierz Wielki – pochodzili z Inowrocławia.

8.Powstanie miasta

Miasto zostało założone około roku 1120, prawa miejskie uzyskało w roku 1237/1238.

9. Stolica

Inowrocław jest stolicą Kujaw Zachodnich. Leży nad rzeką Notecią, w jego pobliżu znajdują się dwa największe jeziora województwa kujawsko-pomorskiego: Jezioro Pakoskie i Gopło.

10. Miasto wojskowe

Inowrocław jest miastem wojskowym – zlokalizowany jest tutaj garnizon, w którego skład wchodzi Wojskowy Port Lotniczy ze stacjonującymi tu śmigłowcami bojowymi, brygada lotnictwa oraz punkt inżynieryjny. W dalszym ciągu trwa jego rozwój i rozrastanie.

Z tego względu, na potrzeby żołnierzy, w mieście na Osiedlu Rąbin budowane są bloki.