Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek informatycznych

Internet to nieograniczone źródło wiedzy i możliwości. Najbardziej znane i ciekawe fakty z nim związane to:

1. Emotikony

Niewiele osób wie, że emotikony mają już ponad 30 lat. Za pierwszy emotikon jest uznawany ten w postaci buźki : -), który został wysłany przez amerykańskiego informatyka Scotta Fahlmana w 1982 roku w wiadomości wysłanej do internetu.

Emotikony mają na celu podkreślenie żartobliwego wydźwięku wypowiedzi.

2. YouTube

Czy jesteśmy w stanie obejrzeć wszystkie filmy na YouTube? Niestety nigdy nie uda nam się zobaczyć ich wszystkich, Z każdą minutą przybywa na serwisie aż 100 godzin nowych materiałów. Chcąc obejrzeć filmiki, które dodano tam w ciągu jednego dnia trzeba by siedzieć przed komputerem aż przez 116 lat.

3. CERN

Pierwsza strona w internecie została przygotowana przez ośrodek CERN w Szwajcarii. Do dziś można na nią wejść i zobaczyć jak wyglądały początki internetu. Pierwsza strona internetowa to właściwie zwykły dokument tekstowy, w którym można poruszać się po poszczególnych tematach przy użyciu hiperłączy.

4. Mount Everest

Miejsce, w którym internet jest najszybszy to szczyt Mount Everest. Internet jest dostępny cały czas po drodze na szczyt.

5. Kamerka internetowa

Pierwsza kamerka internetowa powstała w 1991 roku i była zamontowana przy ekspresie do kawy na Uniwersytecie Cambridge. Miało to umożliwić pracownikom potwierdzenie, czy ich kawa jest gotowa. Dopiero niedawno urządzenie to zostało sprzedane na aukcji internetowej osiągając cenę 17 tysięcy złotych.

6. Cały Świat

Z internetu na całym świecie korzysta około 3 miliardów osób, czyli połowa ludzi na świecie. Pomimo postępu technologicznego wciąż funkcjonują kraje, które są zupełnie odcięte od tej technologii.

7.Szyfr

Czy istnieje klucz do internetu? Klucz do internetu posiada siedem osób na całym świecie. Klucz ten został stworzony w formie karty zawierającej specjalny szyfr, który umożliwia zresetowanie internetu.

Technologia ta została stworzona na wypadek globalnego ataku hakerskiego. W takiej sytuacji osoby te zostaną wezwane do bazy wojskowej w USA, gdzie aktywują karty i wyłączą internet.

8.Pierwsza reklama

Pierwsza reklama w internecie pojawiła się w 1994 roku w postaci banera reklamowego i przedstawiał usługi firmy AT&T (oferowała usługi telekomunikacyjne).

9.Spam

Obecnie ilość spamu jest ogromna i jak się okazuje każdego dnia wysyłane jest 190 miliardów wiadomości za pomocą poczty elektronicznej (w tym 80% to spam).

10.Popularność

Popularność internetu sprawiła, że już po czterech latach od jego wynalezienia, korzystało z internetu 50 milionów osób. Do zdobycia takiej popularności telefon potrzebował 75 lat, telewizja 13 lat, a gra Angry Birds 35 dni.