Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o teatrze dla dzieci

Warszawa

Teatr, to jedna z najstarszych form przedstawiania ludzkich historii. To właśnie dzięki teatrowi powstał film i dzisiejsze seriale. Teatrzyki dla dzieci, pomimo swojej lekkiej i zabawnej formy, także swoje korzenie mają w starożytnej Grecji, skąd wywodzi się dzisiejszy teatr. Jak wiadomo dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju teatrzyki, dlatego warto je zainteresować garstką ciekawostek, na temat teatru.

Teatr dla dzieci

1. Skąd w ogóle wziął się teatr? Miejscem pochodzenia teatru, jest starożytna Grecja. To właśnie tam, ludność, która chciała czcić swoich bogów, podczas poświęconym im świętom, organizowała liczne przedstawienia. Na początku wyróżniało się dwa rodzaje spektakli. Tragedia, ukazywała trudy ludzkiego życia, a komedia miała za zadanie rozbawić zmęczonych tymi trudami widzów. Właśnie z Grecji pochodzą nazwy gatunków filmów, które tak często oglądamy.

2. Teatr na wodzie? Starożytni rzymianie wznieśli sztukę teatralną, na zupełnie inny poziom. Amfiteatry (takie jak Koloseum w Rzymie) budowane były, jako areny, które spełniać będą wiele funkcji. Jedną z takich funkcji, był wypełnienie całej areny wodą. Po co to wszystko? Żeby odgrywać, jedne z najbardziej spektakularnych przedstawień w historii. Tak zwane Naumachia, były spektaklami, ukazującymi zwycięskie bitwy morskie. Na zalaną arenę wypływały prawdziwe statki z aktorami, którzy odgrywali role zwycięzców, oraz pokonanych.

3. Dlaczego siedzenia i kurtyna w teatrach są czerwone? Są dwa powody, dla których, zarówno kurtyna, jak i siedzenia są czerwone. Po pierwsze, czerwony, jest kolorem, który gdy światła zgasną, to czerwony praktycznie znika z pola widzenia. Nie rozprasza, nie skupia niepotrzebnie uwagi. Po drugie, czerwony, jest kolorem arystokracji, elity dworu i rodzin królewskich. Czerwień była barwą władców i pomimo upływu czasu, kolor ten pozostał i podkreśla wyjątkowość miejsca jakim jest teatr.

4. Teatr to nie tylko europejski wynalazek. Na całym świecie ludzie w podobny sposób chcą przedstawiać emocje i historie, dlatego też teatr rodził się w różnych miejscach na świecie, w różnym czasie. Przykładem może być tutaj japoński teatr Kabuki, który ma zalewie 300letnią historię.

5. Pierwszym teatrem w Polsce był powstały w 1748 roku w Białymstoku teatr, który nazywał się Komedialnia. Posiadał on własny balet i orkiestrę. Gmach niestety nie przetrwał do naszych czasów.

6. Najstarszym polskim teatrem, który przetrwał do naszych czasów, jest Teatr Narodowy w Warszawie, założony w 1765 roku, przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

7. Teatr w szafie. Ten innowacyjny teatr, znajduje się w Polsce. Co prawda jest to bardzo duża szafa w której znajduje się teatr lalek,,Baj Pomorski’’. Powstał on w 1945 roku i od wielu lat, oferuje dzieciom wielką ilość ciekawych spektakli. Baj Pomorski mieści się na ulicy Piernikarskiej w Toruniu.

8. Jest ogólny zakaz pokrywania dachów teatrów słomą. Dlaczego? Wszystkiemu winien jest ogromny pożar teatru, który miał miejsce w 1666 roku w Londynie. Co prawda, w dzisiejszym świecie, nikt już nie pokrywa dachów słomą, ale teatry mają co do tego specjalny zakaz.

9. Najbardziej widowiskową dekorację, posiada kanadyjski teatr Elgin & Winter Garden. Jego dekoracja składa się z 5 tysięcy gałęzi z liśćmi, zwisającymi z sufitu.

10. Jest wiele teatrów dziecięcych, które kierują swoje sztuki, specjalnie do najmłodszych. Warto wybrać się tam z rodzeństwem i rodzicami, żeby doświadczyć tego niesamowitego uczucia, którym jest wspólne chodzenie do teatru.

One thought on “Informacje i ciekawostki o teatrze dla dzieci

  • 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Komentarze są wyłączone.