Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o słoniach dla dzieci

Ssak

Ciesz się naszą szeroką gamą ciekawostek o słoniach dla dzieci. Dzieci będą lubiły czytać szalone, dziwne i zabawne informacje, a także poznają fakty i inne ciekawe informacje o słoniach, które pomogą im nauczyć się czegoś interesującego. Nauka o słoniach to świetna zabawa.

Słoń to największe i najcięższe zwierze na Ziemi. Słonie to ssak lądowy, pochodzący z rodziny trąbowców. Są to niesamowicie czułe zwierzęta. Bardzo lubią przebywać z człowiekiem, tylko gdy nie robi im krzywdy. Są bardzo emocjonalne i inteligentne. W Polsce możemy zobaczyć je w zoo, lub w cyrku. Lecz najszczęśliwsze są w swoim naturalnym Afrykańskim środowisku. Czego jeszcze nie wiesz o słoniach?

Słonie dla dzieci

1. Czy wiesz, że dorosły osobnik słonia afrykańskiego potrafi ważyć nawet 6 ton. Jest to tyle co 6 samochodów ważących każdy jeden tonę, lub 3 małe ciężarówki. Bez wątpienia jest to najcięższy ssak na świecie.

2. Małe słoniki ssą swoją trąbę, tak jak dzieci ssą kciuk. Jest to bez wątpienia odruch wyuczony jeszcze w łonie matki.

3. Gdy zobaczysz słonia przy wodopoju, powinieneś wiedzieć, że słoń za jednym razem potrafi wypić nawet 5 litrów wody.

4. Trąba słonia nie ma kości, dlatego jest tak wiotka i plastyczna. Słoń potrafi nią unieść nawet do 400kg.

5. Słonie uwielbiają wodę, taplanie się w niej i nurkowanie jest to dla nich istny raj, warto również zaznaczyć, że ochładzają się w ten sposób. Lecz zbyt długie posiedzenia w wodzie powodują u słoni choroby stawów.

6. Trąba słonia jest niesamowicie sprawna, potrafi on podnieść nią nawet źdźbło trawy. Mimo tego, że jest ciężka idealnie się nią posługuje i z niej korzysta.

7. Słonie cechują się grubą skórą, lecz nie daj się zwieść. Są one tak wyczulone na dotyk, że rozpoznają w moment użądlenie owada.

8. Młode słoniątko, które przyszło dopiero na świat, waży ok. 100kg. Lecz bez problemu staje na nogi i wędruje śmiało za mamą. Początki bywają trudne, lecz nie zajmuje im to roku jak w przypadku próby nauki chodzenia dzieci.

9. Słonie mają niesamowitą pamięć. Są w stanie rozpoznać twarze osób, które widziały kilka lat temu. Jest to ich sztandarową cechą. Więc jak zamierzasz odwiedzić słonie, zachowuj się do nich w sposób należyty, a na pewno dobrze Cię zapamiętają.

10. Wiek słonia może osiągnąć od 50-70 lat, najdłużej żyjący słoń miał 86 lat jak zmarł i nazywał się Lin Wang. Zmarł on w 2003 roku.

11. Słonie to małomówne zwierzęta, najpowszechniejszym dźwiękiem jaki wydają jest ten z użyciem trąby. Wtedy chcą zaznaczyć, że są zdenerwowane i czują się zagrożone.

12. Stykanie się trąbami dwóch słoni jest niesamowicie ważny, w taki sposób okazują one sobie miłość, troskę i zainteresowanie. Starsze osobniki wykorzystują trąbę również do tego, aby szkolić małe i młode słonie.

13. Czy wiesz, że słonie płaczą? Są to bardzo czułe i delikatne zwierzęta. Po stracie swojej rodziny płaczą, oraz udają się w miejsce pochówku by oddawać hołd swoim zmarłym.

14. Najbliżej genetycznie spokrewnione zwierzątko do słonia to góralowiec, jest to małe zwierze futerkowe przypominające świstaka.

15. Słonie mogą być leworęczni i praworęczni. Wszystko zależy od tego jaką stronę dany słoń preferuje.

16. Słonie porozumiewają się ze sobą na odległość za pomocą sygnałów sejsmicznych, uderzają o ziemię odpowiedni dźwięk swoimi stopami. Dzięki temu nawet na odległość mogą poinformować siebie o niebezpieczeństwie, które może czyhać na nich w każdej chwili.

17. Słoń w ciągu 5 minut jest w stanie wypić odpowiednik całej wanny wody.