Ameryka PółnocnaCiekawostki

Wartościowe informacje i ciekawostki o Panamie

ciekawostki Panama

Jeśli w ogóle wiesz coś o Panamie, prawdopodobnie wiesz, że jest tropikalna, ma niesamowite plaże i chłodne górskie lokalizacje. Oto lista mniej znanych informacji, ciekawostek i faktów, które pokazują, dlaczego ten popularny cel podróży za granicę jest warty drugiego spojrzenia.

Panama jest krajem Ameryki Środkowej słynącym z kanału, wspaniałych plaż i wspaniałych zakupów, które oferuje. Ponadto jest to wspaniałe miejsce na wakacje.

1. Panama zawiera jedyne miejsce na świecie, gdzie można zobaczyć wschodzące słońce na Pacyfiku i zachodzące na Atlantyk z tego samego miejsca. W najwęższym punkcie kraju zaledwie 80 km dzieli Atlantyk od Oceanu Spokojnego.

2. Panama City, stolica kraju i największe miasto, jest jedyną stolicą na świecie, która ma las deszczowy w granicach swojego miasta.

3. Kanał Panamski został zbudowany w latach 1904-1914 przez Inżynierów Korpusu Armii Amerykańskiej. Jest uważany za jeden z siedmiu współczesnych cudów świata.

4. Wszystkie statki przepływające przez Kanał Panamski muszą płacić. Wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju statku, jego wielkości i ładunku. W 2010 roku norweski statek wycieczkowy Pearl osiągnął najwyższą jak dotąd opłatę 376 tysięcy dolarów .

5. Całkowita liczba mieszkańców Panamy wynosi około 3,7 miliona, z czego 1,5 miliona to mieszkańcy Panamy.

6. Kanał panamski generuje jedną trzecią dochodu dla całej gospodarki Panamy.

7. Statek towarowy Ancon był pierwszym statkiem, który przepłynął kanał 15 sierpnia 1914 roku.

8. Najwcześniejsze wzmianki o kanale Panamskim pochodzą od Karola V, króla Hiszpanii i cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1534 roku chciał wytyczyć trasę, która zmniejszyłaby niebezpieczeństwo i długość rejsów hiszpańskich statków kursujących między Peru a Hiszpanią. Thomas Jefferson zachęcił Hiszpanów do rozważenia tego pomysłu w 1788 roku.

9. Dwóch francuskich inżynierów, Armand Reclus i Lucien Wyre, opublikowało francuską propozycję kanału w 1877 roku. Francuzi rozpoczęli pierwotną budowę w 1880 roku, ale zatrzymali się, kiedy śmiertelność robotników i opady deszczu pochłonęły zbyt wysokie koszty.

10. Stany Zjednoczone przejęły pierwszą budowę od Francuzów w 1904 r., a kanał ukończono dziesięć lat później. Oficjalnie został on otwarty 15 sierpnia 1914 roku, a Stany Zjednoczone przejęły kontrolę nad Strefą Kanałową.

11. Na każdym końcu kanału znajdują się śluzy, które podnoszą statki do jeziora Gatun, stworzonego przez człowieka na wysokości 26 metrów nad poziomem morza, a następnie z powrotem na przeciwległe wybrzeże.

12. Te oryginalne śluzy mają 335 metrów szerokości.

13. Oficjalnym językiem Panamy jest hiszpański, ale język angielski jest powszechnie używany. W większym stopniu na obszarach miejskich i wiejskich.

14. Panama obchodzi dwa dni niepodległościowe: pierwszy od Hiszpanii w 1821 roku, a drugi od Kolumbii 82 lata później, w 1903 roku.

15. W Panamie występuje ponad 976 gatunków ptaków, czyli więcej niż w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie razem wziętych.

16. Panama położona jest na południe od alei huraganów, dlatego też rzadko dotykają ją burze tropikalne i huragany.

17. W Panamie występuje 10 tysięcy różnych gatunków roślin, w tym 1400 odmian storczyków, 678 paproci i ponad 1500 odmian drzew.

18. W Panamie istnieją dwa podstawowe sezony: suchy od grudnia do kwietnia i deszczowy od maja do listopada.

19. Traktaty z Torrijos-Carter z 1977 roku przekazały rządowi Panamy kontrolę Stanów Zjednoczonych nad Strefą Kanałową. Oba kraje kontrolowały ją wspólnie w latach 1977-1999.

20. Miasto Panama szczyci się najstarszą, najdłuższą, stale działającą Radą Miejską na kontynencie amerykańskim.

21. Senator John McCain urodził się w Panamie, w Strefie Kanałowej, uznawanej wówczas za terytorium USA.

22. Najstarsza nieprzerwanie działająca linia kolejowa znajduje się w Panamie.

23. W latach 1850-1900 w Panamie było 40 administracji, 50 zamieszek, 5 prób secesji i 13 interwencji amerykańskich.

24. Kraj ten miał dyktatora, Manuela Noriegę, który został odsunięty w 1989 roku.

25. Panama przejęła pełną kontrolę nad Kanałem Panamskim w 1999 roku, wcześniej kontrolowały go oddziały amerykańskie.

26. Przez Panamę nie przechodzą prawie żadne huragany, ponieważ kraj znajduje się na południe od alei huraganu.

27. Kiedy w 1821 r. Ameryka Środkowa zbuntowała się przeciwko Hiszpanii, Panama dołączyła do już niepodległego kraju Kolumbii. Następnie przez następne 82 lata walczyły o niezależność od Kolumbii.

28. Panama posiada najbardziej zróżnicowaną florę i faunę spośród wszystkich krajów Ameryki Środkowej, ponieważ na jej terytorium żyją gatunki rodzime zarówno z Ameryki Północnej, jak i Południowej.

29. W latach 1904-1913 z powodu chorób lub wypadków zginęło około 5 600 pracowników którzy pracowali przy kanale Panamskim.

30. Panama wybrała pierwszą kobietę na prezydenta w 1999 roku – Mireję Moscoso.

31. Kolej panamska została zbudowana przez Stany Zjednoczone w 1855 roku w poprzek Panamy. Kolej ta w dużej mierze decydowała o przebiegu trasy, jaką kanał ten miał później pokonać.

32. Panama była pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który przyjął dolara amerykańskiego jako swoją oficjalną walutę.

33. Głównymi motorami gospodarki Panamy są statki towarowe, eksport rafinowanej ropy naftowej oraz turystyka.

34. Panama ma najniższą liczbę ludności w Ameryce Środkowej.

35. W Panamie jest prawie 500 rzek.

36. Najwyższym punktem w kraju jest Volcán Barú, który wznosi się do 3 475 metrów.

37. Panama ma 2.490 kilometrów linii brzegowej.

38. Wybrzeże Panamy otoczone jest 1600 wyspami różnej wielkości.

39. Panama była pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który przyjął walutę amerykańską jako własną.

40. Baseball jest najpopularniejszym sportem w kraju. Boks i piłka nożna również należą do faworytów.

41. Panama uważana jest za jedno z najlepszych miejsc dla emerytów.

42. Panama oferuje różnorodne plaże, zarówno na lądzie stałym, jak i na wyspach przybrzeżnych. Na obu wybrzeżach znajdują się przepiękne plaże z krystalicznie czystą wodą, białym piaskiem, rafami koralowymi i palmami kokosowymi.

43. Panama posiada 76 obszarów chronionych o powierzchni blisko 2 milionów hektarów kraju, co stanowi około 25% całkowitej powierzchni Panamy.

44. Park Narodowy Darién jest obiektem światowego dziedzictwa kulturowego w Panamie. Znajduje się około 325 kilometrów od Panama City i jest najbardziej rozległym spośród wszystkich parków narodowych Panamy oraz jednym z najważniejszych miejsc światowego dziedzictwa kulturowego w Ameryce Środkowej. Park zajmuje powierzchnię 579 000 ha.

45. Panama produkuje jedne z najlepszych na świecie kaw, które można skosztować w Starbucks i innych kawiarniach na całym świecie.

46. Najniższa opłata drogowa wynosiła 0,36$ i została zapłacona przez Richarda Halliburtona, który przepłynął kanał pływając w 1928 roku.