CiekawostkiEuropa

Informacje i najlepsze ciekawostki o Glasgow

Glasgow jest trzecim co do wielkości miastem pod względem liczby ludności w Wielkiej Brytanii, po Londynie i Birmingham. W mieście jest 621, tys. mieszkańców.

Nazwa „Glasgow” wywodzi się od wyrażenia gaelic oznaczającego „zielona dolina” lub „drogie zielone miejsce”.

Glasgow jest znane na całym świecie ze swojej sztuki, architektury i kultury, z ponad 20 muzeami, z których większość oferuje bezpłatny wstęp.

W promieniu 5 kilometrów mieszczą się trzy światowej klasy uniwersytety i ponad 90 zielonych przestrzeni w całym mieście.

Według Instytutu Ekonomii i Pokoju w 2013 roku, Glasgow miało najwyższy wskaźnik zabójstw i przestępstw z użyciem przemocy w Wielkiej Brytanii.

Od lat 40-tych XIX wieku do dnia dzisiejszego w Glasgow osiedliła się ogromna liczba irlandzkich imigrantów, którzy przyczynili się do rozwoju miasta nie tylko pod względem siły roboczej, ale także kultury, a nawet religii.

Podziemna linia kolejowa w Glasgow jest jedyną w Szkocji i trzecią najstarszą na świecie. Czasami nazywa się ją Clockwork Orange, ze względu na kolor pociągów.

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców miasta był architekt Charles Rennie Mackintosh. Zaprojektował on wiele budynków w mieście, w tym Glasgow School of Art.

Irlandczycy przyczynili się do gwałtownego wzrostu katolicyzmu rzymskiego w tym mieście.

Na początku XX wieku w Glasgow zaczęło osiedlać się wielu Litwinów ubiegających się o azyl, a w latach 50-tych XX wieku w okolicach Glasgow mieszkało około 10 000 Litwinów. W tym samym czasie wielu Włochów osiedliło się w Glasgow.

Najstarszym znanym użyciem słowa „Glaswegian” było w 1817 roku w Rob Roy Waltera Scotta.

Glasgow jest jedynym miastem, które czterokrotnie zdobyło tytuł „Curry Capital of Britain”.

Cineworld Glasgow ma 62 metry wysokości i jest najwyższym kinem na świecie.

Glasgow jest największym miastem Szkocji, liczącym około 600 000 mieszkańców. Miasto położone jest nad brzegiem rzeki Clyde, około 80 km od Edynburga.

Zostało założone w VI wieku i zyskało na znaczeniu jako port handlowy. W XII wieku miasto otrzymało pozwolenie na organizację targów, które nadal odbywają się co roku.

Miasto Glasgow nie posiadało herbu aż do połowy XIX wieku – w 1866 roku – kiedy to Lord Lyon King at Arms wydał zgodę na herb, który od tego czasu był używany na oficjalnych pieczęciach.

Pierwszy międzynarodowy mecz piłki nożnej pomiędzy Szkocją a Anglią rozegrany został w Glasgow w 1872 roku.