CiekawostkiEuropa

Informacje i najlepsze ciekawostki o Edinburghu

Edinburgh

Zakochałam się w Edynburgu – miejscu, gdzie zamki i ogrody konkurują z whisky i piwem.

Nic nie da się porównać do atmosfery średniowiecza, niesamowitych szarych budynków, spokojnego lokalnego życia i prawdziwego szkockiego ducha.

Edynburg był pierwszym miastem na świecie, które miało swoją własną straż pożarną. W 1703 roku, po serii pożarów zdewastowanych części miasta, uchwalono ustawę edynburską i utworzono „Firmę do gaszenia pożarów”. Ta pierwsza brygada składała się w całości z ochotniczych strażaków.

Zamek w Edynburgu jest domem dla słynnego kamienia. W zamku zachował się Kamień Przeznaczenia, który jest nadal używany podczas ceremonii koronacyjnych angielskich monarchów. Po zdobyciu go przez Edwarda 1. w 1296 roku, został ostatecznie zwrócony do Szkocji w 1996 roku.

W XVII wieku mieszkańcy Edynburga wierzyli, że wcieranie gołębich odchodów w głowę wyleczy łysinę.

Szkocja jest znana na całym świecie jako dom golfa. Nic więc dziwnego, że słowo „caddie” ma swoje korzenie również w Edynburgu. Najwyraźniej słowo to było pierwotnie używane do opisania mężczyzn, którzy zostali wynajęci do przewożenia wiader wody do kamienic na Starym Mieście.

Pisarz Sir Arthur Conan Doyle, rodak z Edynburga, najwyraźniej opierał się na swoim najsłynniejszym dziele, fikcyjnym detektywie Sherlocku Holmesie, na ówczesnym prezesie Królewskiego Kolegium Chirurgów z Edynburga, profesorze Josephie Bellu.

Krajobraz Edynburga został ukształtowany przez lodowiec. Większość Edynburga powstała, gdy tysiące lat temu zmiany i zmiany w lodowcu przeniosły ziemię do tego, co widzimy dzisiaj.

Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Fountainbridge w Edynburgu.

Conan Doyle nie jest jedyną znaną postacią literacką pochodzącą z Edynburga. W mieście urodzili się również Robert Louis Stevenson, Muriel Spark, Irvine Welsh i Sir Walter Scott.

Greyfriars kirkyard jest domem dla postaci Harry’ego Pottera. Nie jest tajemnicą, że J.K. Rowling napisała swoją pierwszą książkę Harry’ego Pottera w kawiarni tej linii Royal Mile. Czy wiedziałeś jednak, że możesz znaleźć jej inspirację dla bohaterów na cmentarzu Greyfriars. Thomas Riddell i William McGonagall to niektóre z imion i nazwisk, które ożywiły jej wyobraźnię.

Edynburskie Zoo – druga co do popularności atrakcja turystyczna miasta – jest jedynym ogrodem zoologicznym w Wielkiej Brytanii, w którym znajdują się misie koala i pandy.

Jeden z pingwinów w zoo w Edynburgu jest rycerzem i jest oficjalnym maskotką norweskiej gwardii królewskiej. Pełny oficjalny tytuł pingwina nosi Brigadier Sir Nils Olav i jest pułkownikiem naczelnym norweskiej Gwardii Królewskiej.

Populacja miasta podwaja się w sierpniu, czyli w sezonie festiwalowym. Od 500 tys. do ponad miliona odwiedzających. Festiwal Fringe jest tylko jednym z elementów handlu turystycznego i przemysłu Edynburga, który każdego roku przyciąga do stolicy Szkocji ponad 15 milionów turystów.

Słynący z pięknych kwiatów, Princess Street Gardens był kiedyś dużym zbiornikiem wodnym znanym jako „Nor Loch”. Silnie zanieczyszczony ściekami, loch jest uważany za miejsce około 300 procesów czarownic. Kobiety podejrzane o uprawianie czarów zostały wrzucone w wodniste głębiny w celu ustalenia ich winy.

To północne miasto jest również eksportu Whiskey. Szkocka whiskey zyskała tak wysoką renomę, że co sekundę za granicę wysyła się czterdzieści butelek. Edynburg ma największy wkład w przemysł o wartości 3 miliardów funtów, z wieloma destylarniami i specjalistycznymi barami rozrzuconymi po całym mieście.

Edynburg jest w rzeczywistości miejscem urodzenia Scrooge. Podczas wizyty na Uniwersytecie w Edynburgu, Charles Dickens wziął spacer, aby zabić czas. Kończąc w Canongate Kirkyard, natknął się na grób „Ebenezer Scroggie – Mealman”. Dickens, w łagodnym stanie dysleksji odczytał nagrobek jako Ebenezer Scrooge – Meanman. Wyobraźnia autora skłoniła go do zastanowienia się nad tym, jak ten człowiek zasłużył na taki tytuł, a tym samym narodziła się legenda o Ebenezerze Scrooge.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, dobrze znany przydomek Edynburga, Auld Reekie, nie powstał w wyniku zapachu otwartych kanałów w średniowieczu. W rzeczywistości odnosi się do dymu emitowanego przez węgiel i drewno spalane w budynkach i domach miasta.

Przez lata Zamek w Edynburgu i Edynburgu był tłem dla wielu planów filmowych, w tym Chariots of Fire, One Day and Shallow Grave.

W popularnej grze Grand Theft Auto: San Andreas pojawia się fragment Edynburga. Forth Road Bridge i Forth Rail Bridge w Queensferry w Edynburgu są widoczne w grze.