Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Iławie

fot. Marcin n / Wikipedia

Iława to miasto w województwie warmińsko-mazurskie położone na trasie kolejowej prowadzącej na południe kraju oraz północ. Przyciąga do siebie położeniem na Pojezierzu Iławskim, nad jeziorem Jeziorakiem, które jest najdłuższym w Polsce, ale można powiedzieć o niej i wiedzieć znacznie więcej.

1. Morze Bałtyckie

Z miasta można dopłynąć do Morza Bałtyckiego, wystarczy przepłynąć przez jezioro Jeziorak oraz Kanał Elbląski. Po jeziorze Jeziorak pływał swego czasu papież Jan Paweł II.

2. „Perłą Oberlandu”

Przed II wojną światową Iława była nazywana „Perłą Oberlandu”.

3. Przybycie krzyżaków

Pierwsze wzmianki o Iławie pochodzą z 1226 roku, kiedy to na jej tereny zapowiedziane było przez Konrada I Mazowieckiego przybycie krzyżaków. Samo miasto zostało założone w 1305 roku.

4. „Ilis „

Nazwa miasta wywodzi się z pruskiego słowa „ilis”, co oznacza „czarny”, zaś w języku łotewskim – „błoto, bagno”.

5. Iławka i Tynwałd

Przez miasto przepływają dwie rzeki – Iławka i Tynwałd – zaś w jego granicach administracyjnych pozostaje największa wyspa śródlądowa w Polsce, czyli Wielka Żuława, która posiada stałe połączenie promowe z Iławą.

6. Stolica jazzu tradycyjnego

Iława bywa nazywana letnią stolicą jazzu tradycyjnego, a to za sprawą organizowania w tym mieście najstarszego w Europie festiwalu jazzu. Festiwal nazywa się Old Jazz Meeting „Złota Tarka” i odbywa się w sierpniu.

7. Amfiteatr imienia Louisa Armstronga

W mieście znajduje się amfiteatr imienia Louisa Armstronga – to na jego scenie występują zespoły podczas wspomnianego festiwalu muzyki jazzowej, jak i innych imprez muzycznych.

8. Zabytki

Wśród zabytków miasta warto wspomnieć o najstarszym z nich – gotycki kościół pod wezwaniem Przemienia Pańskiego został zbudowany w XIV wieku. Do czasów obecnych zachował się również, znajdujący tuż obok, fragment murów miejskich z tego samego okresu.

W XV wieku do kościoła dobudowana została wieża.

9. Park Miejski

W Parku Miejskim stoją cztery figury barokowe pochodzące z XVIII wieku. W tym samym wieku wybudowany został dworzec kolejowy, który był swego czasu największym w całych Prusach Wschodnich.

10. Szlak świętego Jakuba

Miasto znajduje się na szlaku świętego Jakuba, który prowadzi do katedry Santiago de Compostela w Hiszpanii.