10 ciekawostek o Ikea

ikea

Ikea to dla wielu osób wręcz synonim mebli. Przystępne ceny i ciekawy design przyczyniły się do ogromnej popularności producenta nad Wisłą.

Warto jest więc poznać 10 ciekawostek na temat przedsiębiorstwa. Oto 10 faktów o sieci Ikea – ukochanej przez Polaków marce.

1. Pochodzenie

Twórcą przedsiębiorstwa jest Ingvar Kamprad, który założył je w Szwecji w 1943 roku. Wcześniej zdobywał on doświadczenie w zakresie handlu oraz biznesu.

2. Początkowy brak punktów sprzedaży

Do 1953 roku jedynym sposobem dostarczania mebli Ikea do klientów była sprzedaż wysyłkowa. W związku z rosnącą konkurencją i chęcią obejrzenia mebli przed ich zakupem przez konsumentów trzeba było otworzyć w końcu salon pokazowy, a pierwszy salon meblowy Ikea otworzyła w roku 1958 w Almhult. Dopiero od tej daty mogli oni zakupić meble po ich obejrzeniu.

3. Skromność założyciela

Ingvar Kamprad to jeden z najbogatszych ludzi świata, jednak wiedzie minimalistyczny styl życia. Nawet podczas podróży służbowych zatrzymuje się on w tanich hotelach. Jego dom także jest skromny.

4. Imiona mebli

Charakterystyczne dla mebli Ikea jest nadawanie im nazw, dzięki którym klienci łatwiej nawiązują kontakt z produktem podczas jego prezentacji. Prawdziwym powodem nadawania im nazw zamiast numerów jest jednak to, że założyciel Ikei jest dyslektykiem.

5. Chiny ważne dla Ikei

Największy sklep Ikei znajduje się w Szwecji, jednak kolejne trzy największe sklepy tego producenta zlokalizowane są w Chinach, gdzie marka ta jest niezwykle popularna.

6. Nieetyczna produkcja

W 2012 roku ujawniono, że w latach 70. i 80. meble Ikei produkowali więźniowie polityczni ze Wschodnich Niemiec. Pozwalało to na radykalne obcięcie kosztów produkcji i szybki wzrost przedsiębiorstwa. Dla Ikei fakt ten stanowi poważną skazę, przez którą część konsumentów jest zadeklarowanymi wrogami przedsiębiorstwa.

7. Promocja różnorodności

Ikea bardzo dba o promocję różnorodności i o prawa osób homoseksualnych. W 1994 wyemitowała reklamę, w której pojawiła się gejowska para, co wtedy było niezwykle szokujące w Stanach Zjednoczonych, gdzie reklama była emitowana. Dlatego puszczano ją po godzinie 22:00. Sytuacja jednak zmieniła się dość szybko i dzięki takim producentom, jak Ikea, równość jest promowana i akceptowana coraz szerzej.

8. Pochłaniacz drzew

Ikea pochłania aż 1% produkcji światowego drewna każdego roku, co jest wręcz astronomiczną liczbą. W końcu jakoś trzeba zaopatrzyć setki sklepów…

9. Sprzedaż domów

Poza meblami Ikea sprzedaje też całe domy, które można zamówić w częściach, a następnie są one składane.

10. Popularność łóżek z Ikei

Ponad 10% Europejczyków śpi na łóżkach z Ikei. Patrząc na ich ogromną popularność w Polsce, nie dziwi to już chyba nikogo.

Ikea to najbardziej rozpoznawalna marka meblowa, a w jej sklepach można kupić nie tylko meble, ale także wspaniałe elementy wystroju i wykończenia. Powyższe ciekawostki przybliżają historię i działalność tego przedsiębiorstwa.

4.5/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.