Ciekawostki

27 Szokujących Ciekawostek o II Wojnie Światowej

żołnierze

II Wojna światowa to największy oraz najbardziej tragiczny w skutkach konflikt zbrojny w historii świata. Trwała ona aż 6 lat od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku, a jej ofiarami stało się około 55 milionów ludzi. Jeśli temat związany z II Wojną Światową jest dla Ciebie interesujący i chciałbyś przybliżyć sobie nieco historię lub poznać ciekawe informacje na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

1. 1 września 1939 roku, dokładnie o godzinie 4:45 zaczęło się ostrzeliwanie pozycji na gdańskim półwyspie Westerplatte. Niemieckie strzały padły z pancernika Schleswig-Holstein.

2. Jednym z najbardziej bohaterskich czynów w czasie trwania II Wojny Światowej, jest obrona Westerplatte. Twierdza przygotowana była do tego, by stawiać opór od 6 do 12 godzin, jednak Polacy odpierali atak przez cały tydzień, czym dokonali rzeczy niemożliwej.

3. Nie tylko Niemcy zaatakowali Polskę, ale również Związek Radziecki. Działając na podstawie umowy wcześniej podpisanej z Niemcami, 17 września 1939 roku napadli oni na nasz kraj, zadając potężny cios.

4. Walki toczyły się w Europie, Azji oraz w Afryce, a także na wszystkich oceanach. W II Wojnie Światowej brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a szczególnie: Niemcy, Japonia, Włochy (państwa Osi), Stany Zjednoczone ZSRR, Wielka Brytania i Polska.

5. Bismarck był pierwszym pancernikiem, który w czasie trwania II Wojny Światowej poszedł na dno. Było to 27 maja 1941 roku.

6. W roku 1942 powstał plan przewidujący zbudzenie Starego Miasta w Warszawie oraz przebudowę placu Zamkowego. W to miejsce miała powstać Hala Ludowa i Pomnik Germanii. W planach było zburzenie większej części Warszawy i stworzenie osiedla mieszkaniowego dla Niemców oraz węzła komunikacyjnego.

7. Około 95% Żydów z okupowanej Danii zostało ewakuowanych do Szwecji w roku 1943, dlatego też udało im się przeżyć Holokaust. Ewakuacja ta była wspólnym osiągnięciem Georga Ferdinanda – niemieckiego dyplomaty, który ostrzegł o planowanej deportacji do Niemiec, ruchu oporu, a także wielu Duńczyków, szczególnie policjantom i rybakom, którzy użyczali kutry rybackie.

8. Polacy dzielnie walczyki o Polskę i nigdy się nie poddali. Podjęli szereg działań, mających na celu obronę kraju, było do szczególnie utworzenie tajnej na świecie organizacji – Armii Krajowej.

9. 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie okupowanej przez wojska niemieckie, wybuchło Powstanie Warszawskie. Miało ono na celu wyzwolenie miasta spod niemieckiej okupacji. Zostało przygotowane, a następnie przeprowadzone przez Armię Krajową. Wybuchło dokładnie o godzinie 17. 00, która została nazwana „godziną W”, od słów wybuch i wolność.

10. W Postaniu Warszawskim udział brały również dzieci, na których cześć stanął w Warszawie Pomnik Małego Powstańca. Stanowi on hołd dla najmłodszych żołnierzy.

11. Brytyjczycy i Amerykanie przeprowadzili 6 czerwca 1944 roku desant w północnej Francji – dokładnie na plaży w Normandii. Przełamali niemiecki opór i rozpoczęli przemarsz przez okupowaną Europę. Jednak w lasach Ardenów doszło do konfrontacji z nazistami, które zakończyło się klęską Niemiec. Niedługo po tych wydarzeniach, Rosjanie zaczęli obalać Berlin, który 2 maja 1945 roku się poddał. Kapitulacja Niemiec nastąpiła 8 maja 1945 roku, natomiast Japonii 2 września 1945 roku.

12. Słynny Dywizjon 303 posiadał w swojej odznace krakuskę na tle dwóch kos. Pełna nazwa brzmiała: 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki, dlatego w nazwie zawarte jest odwołanie do kościuszkowskich kosynierów.

13. 588 Pułk Nocnych Bombowców złożony z samych kobiet oddziału Sił Powietrznych ZSRR nosił nazwę „Nocne Wiedźmy”. Został on utworzony przez Marinę Raskową i wykonywał tzw. nękające naloty i bombardowania.

14. Adolf Hitler był celem kilku znanych zamachów na jego życie. Najbardziej znanym z nich jest zamach przeprowadzony przez pułkownika Clausa von Stauffenberga w lipcu 1944 roku, znanego jako zamachy z 20 lipca. Stauffenberg próbował zdetonować bombę w czasie narady w kwaterze Hitlera, ale Hitler przeżył zamach.

15. Inne próby zamachów miały miejsce wcześniej, takie jak zamach z 8 listopada 1939 roku w Bürgerbräukeller w Monachium, gdzie bomba umieszczona przez Johanna Georga Elsera eksplodowała po tym, jak Hitler i inni członkowie NSDAP opuścili salę, co uratowało mu życie.

16. W czasie II Wojny Światowej nazistowscy naukowcy próbowali przeprowadzić eksperymenty w celu odtworzenia wymarłego tura (auroksa), antycznego gatunku bydła. Bracia Heinz i Lutz Heckowie, niemieccy zoolodzy, podejmowali te działania. Ich celem było stworzenie nowej rasy bydła, która byłaby zbliżona do pierwotnego tura pod względem wyglądu i cech zachowania. Zwierzęta te zostały nazwane „bydłem Hecka” (Heck cattle) na cześć naukowców, którzy prowadzili eksperymenty. W czasie wojny, niektóre z tych zwierząt zostały przeniesione do Puszczy Białowieskiej na teren okupowanej Polski i wypuszczone na wolność.

17. Josef Mengele był naukowcem, który zajmował się w Auschwitz drastycznymi badaniami, dotyczącymi anomalii genetycznych. Ubrany był zawsze w biały fartuch, a pojawienie się go nie wróżyło niczego dobrego, dlatego też otrzymał przydomek „Anioł Śmierci”.

18. Rotmistrz Witold Pilecki, nazwany również „Ochotnikiem do Auschwitz” z własnej woli został zabrany do obozu koncentracyjnego, z którego później uciekł.

19. Piloci z polskich sił powietrznych w Wielkiej Brytanii wzięli udział w tzw. „Bitwie o Anglię” i zostali uznani jednymi z najlepszych na świecie pilotów.

20. Polscy naukowcy złamali kod niemieckiego urządzenia szyfrującego – kod Enigmy.

21. Hitler, około roku 1941 otrzymał od Martina Bormanna owczarka niemieckiego, który otrzymał od niego imię „Blondi”. Później pies ten został otruty.

22. Projekt Manhattan, który doprowadził do stworzenia pierwszej bomby atomowej, był utrzymywany w tak ścisłej tajemnicy, że większość amerykańskich senatorów i kongresmenów nie była świadoma istnienia tego programu.

23. Gdy Japończycy zaatakowali Pearl Harbor, a Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, aż do momentu zrzutu bomby na Hiroszimę w sierpniu 1945 roku, wielu amerykańskich polityków było zaskoczonych istnieniem takiej broni.

24. W trakcie wojny zapoczątkowano rozwój nowych technologii i wynalezisk, które miały znaczący wpływ na rozwój technologiczny po wojnie. Przykładem jest komputer, który powstał w celu złamania kodów szyfrów, takich jak Enigma.

25. Podczas wojny przeprowadzono znaczące prace nad rozwojem rakietowych technologii. W Niemczech, Wernher von Braun, niemiecki inżynier i naukowiec, nadzorował rozwój rakiet V-2, które były jednymi z pierwszych rakiet balistycznych na świecie. Po wojnie, von Braun i wielu naukowców rakietowych zostało przeniesionych do Stanów Zjednoczonych w ramach operacji Paperclip, gdzie kontynuowali badania i mieli kluczowy wkład w rozwój amerykańskiego programu kosmicznego.

26. Wykorzystywano również zwierzęta do różnych celów. Na przykład, Armia Brytyjska i Armia Stanów Zjednoczonych szkoliły delfiny, aby pomagały w poszukiwaniu min morskich oraz neutralizowaniu zagrożeń związanych z nimi. Delfiny były doskonale przystosowane do takiego zadania, ponieważ miały naturalne zdolności do wykrywania obiektów pod wodą za pomocą echolokacji.

27. W ramach tzw. Operacji Fortitude, alianci przeprowadzili zmyłkową kampanię mającą na celu wprowadzenie Niemców w błąd co do miejsca planowanego lądowania w Europie. W ramach tej operacji stworzono fałszywe oddziały, generałów i nawet miasta, aby przekonać Niemców, że główne lądowanie aliantów odbędzie się w miejscu innym niż faktyczne miejsce inwazji w Normandii.