20 fascynujących ciekawostek o II Wojnie Światowej

żołnierze

II Wojna światowa to największy oraz najbardziej tragiczny w skutkach konflikt zbrojny w historii świata. Trwała ona aż 6 lat od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku, a jej ofiarami stało się około 55 milionów ludzi. Jeśli temat związany z II Wojną Światową z jest dla Ciebie interesujący i chciałbyś przybliżyć sobie nieco historię lub poznać ciekawe informację na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

1. 1 września 1939 roku, dokładnie o godzinie 4:45 zaczęło się ostrzeliwanie pozycji na gdańskim półwyspie Westerplatte. Niemieckie strzały padły z pancernika Schleswig-Holstein.

2. Jednym z najbardziej bohaterskich czynów w czasie trwania II Wojny Światowej, jest obrona Westerplatte. Twierdza przygotowana była do tego, by stawiać opór od 6 do 12 godzin, jednak Polacy odpierali atak przez cały tydzień, czym dokonali rzeczy niemożliwej.

3. Nie tylko Niemcy zaatakowali Polskę, ale również Związek Radziecki. Działając na podstawie umowy wcześniej podpisanej z Niemcami, 17 września 1939 roku napadli oni na nasz kraj, zadając potężny cios.

4. Walki toczyły się w Europie, Azji oraz w Afryce, a także na wszystkich oceanach. W II Wojnie Światowej brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a szczególnie: Niemcy, Japonia, Włochy (państwa Osi), Stany Zjednoczone ZSRR, Wielka Brytania i Polska.

5. Bismarck był pierwszym pancernikiem, który w czasie trwania II Wojny Światowej poszedł na dno. Było to 27 maja 1941 roku.

6. W roku 1942 powstał plan przewidujący zbudzenie Starego Miasta w Warszawie oraz przebudowę placu Zamkowego. W to miejsce miała powstać Hala Ludowa i Pomnik Germanii. W planach było zburzenie większej części Warszawy i stworzenie osiedla mieszkaniowego dla Niemców oraz węzła komunikacyjnego.

7. Około 95% Żydów z okupowanej Danii zostało ewakuowanych do Szwecji w roku 1943, dlatego też udało im się przeżyć Holokaust. Ewakuacja ta była wspólnym osiągnięciem Georga Ferdinanda – niemieckiego dyplomaty, który ostrzegł o planowanej deportacji do Niemiec, ruchu oporu, a także wielu Duńczyków, szczególnie policjantom i rybakom, którzy użyczali kutry rybackie.

8. Polacy dzielnie walczyki o Polskę i nigdy się nie poddali. Podjęli szereg działań, mających na celu obronę kraju, było do szczególnie utworzenie tajnej na świecie organizacji – Armii Krajowej.

9. 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie okupowanej przez wojska niemieckie, wybuchło Powstanie Warszawskie. Miało ono na celu wyzwolenie miasta spod niemieckiej okupacji. Zostało przygotowane, a następnie przeprowadzone przez Armię Krajową. Wybuchło dokładnie o godzinie 17. 00, która została nazwana „godziną W”, od słów wybuch i wolność.

10. W Postaniu Warszawskim udział brały również dzieci, na których cześć stanął w Warszawie Pomnik Małego Powstańca. Stanowi on hołd dla najmłodszych żołnierzy.

11. Brytyjczycy i Amerykanie przeprowadzili 6 czerwca 1944 roku desant w północnej Francji – dokładnie na plaży w Normandii. Przełamali niemiecki opór i rozpoczęli przemarsz przez okupowaną Europę. Jednak w lasach Ardenów doszło do konfrontacji z nazistami, które zakończyło się klęską Niemiec. Niedługo po tych wydarzeniach, Rosjanie zaczęli obalać Berlin, który 2 maja 1945 roku się poddał. Kapitulacja Niemiec nastąpiła 8 maja 1945 roku, natomiast Japonii 2 września 1945 roku.

12. Słynny Dywizjon 303 posiadał w swojej odznace krakuskę na tle dwóch kos. Pełna nazwa brzmiała: 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki, dlatego w nazwie zawarte jest odwołanie do kościuszkowskich kosynierów.

13. 588 Pułk Nocnych Bombowców złożony z samych kobiet oddziału Sił Powietrznych ZSRR nosił nazwę „Nocne Wiedźmy”. Został on utworzony przez Marinę Raskową i wykonywał tzw. nękające naloty i bombardowania.

14. W sumie odnotowano przynajmniej 42 zamachy na życie Adolfa Hitlera, z czego 20 uznaje się za ważniejsze. Mniej poważnych incydentów mogło być nawet kilkaset.

15. Hitler, około roku 1941 otrzymał od Martina Bormanna owczarka niemieckiego, który otrzymał od niego imię „Blondi”. Później pies ten został otruty.

16. W czasie II wojny Światowej naziści spróbowali odtworzyć wymarłego ówcześnie tura. Tak doszło do powstania krzyżówki, która była najbardziej zbliżona zachowaniem i wyglądem do Tura. Zwierzęta powstałe z eksperymentu zostały nazwane „bydłem Hecka” od nazwiska naukowców, a następnie wypuszczone na wolność w Puszczy Białowieskiej.

17. Josef Mengele był naukowcem, który zajmował się w Auschwitz drastycznymi badaniami, dotyczącymi anomalii genetycznych. Ubrany był zawsze w biały fartuch, a pojawienie się go nie wróżyło niczego dobrego, dlatego też otrzymał przydomek „Anioł Śmierci”.

18. Rotmistrz Witold Pilecki, nazwany również „Ochotnikiem do Auschwitz” z własnej woli został zabrany do obozu koncentracyjnego, z którego później uciekł.

19. Piloci z polskich sił powietrznych w Wielkiej Brytanii wzięli udział w tzw. „Bitwie o Anglię” i zostali uznani jednymi z najlepszych na świecie pilotów.

20. Polscy naukowcy złamali kod niemieckiego urządzenia szyfrującego – kod Enigmy.

2.7/5 - (liczba ocen: 16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.