Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Ignacym Łukasiewiczu

Ignacy Łukasiewicz moneta
źródło: MyName / Delimata / Wikipedia

Ignacy Łukasiewicz był polskim farmaceutą i przedsiębiorcą. Zasłużył się on najbardziej dla przemysłu oraz jego rozwoju, kiedy wynalazł lampę naftową i założył sieć kopalni właśnie tej ropy. Był także działaczem niepodległościowym. Pochodził on ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada.

Musiał wcześnie porzucić edukację, aby zająć się pracą i zarabianiem na całą swoją rodzinę. Urodził się on 8 marca 1822 w Zadusznikach, zmarł natomiast 7 stycznia 1882 roku w Chorkówce. Poznajmy najlepsze ciekawostki na temat tej osobowości.

1. Jan Józef Ignacy Łukasiewicz – odkrycie, dzięki któremu zasłynął

Podczas jednej z następnych kilku posad w aptece, wraz ze swoim współpracownikiem badali różne substancje. Dzięki różnego rodzaju badaniom oraz ich skutkom i wnioskom Łukasiewicz był w stanie stworzyć specjalny model lampy, do którego blacharz Adam Bratkowski wykonał prototyp ze zbiornikiem z grubszej blachy. W ten sposób powstała pierwsza na świecie lampa naftowa, której pierwszym zadaniem było oświetlenie wystawy owej apteki. Stało się to w 1853 roku. Początkowo wynalazek ten cieszył się niewielkim zainteresowaniem, jednak do przełomu doszło 31 lipca 1853 roku.

2. Do czego Łukasiewicz chciał wykorzystać ropę naftową?

Chciał dzięki temu wynalazkowi nieść dobro dla ludzi, w postaci rozwoju przemysłu oraz energii.

3. Jak lampa naftowa zmieniła świat?

Jednym z ważniejszych zalet tej lampy było to, iż prawie nie kopciła, nie wydzielała również nieprzyjemnej woni. Dawała ona przede wszystkim o wiele więcej światła niż poprzednie lampy.

4. Pierwszy egzamin zawodowy Ignacego

Zdał go on pomyślnie po czterech latach praktyki aptekarskiej. Egzamin ten zwany jest egzaminem tyrocynalnym.

5. Działalność w organizacjach demokratyczno-niepodległościowych

Ignacy udzielał się bardzo podczas tych organizacji, co w przyszłości przysporzyło mu kłopotów, a nawet odsiadki w więzieniu.

6. Pobyt w Krakowie

Podczas pobytu w dawnej stolicy Polski Łukasiewicz dorabiał jako laborant w fabryce ałunu poza miastem, cały czas dokształcając się w podobnych kierunkach swojego upragnionego zawodu.

7. Tytuł magistra farmacji

Ignacy Łukasiewicz w końcu otrzymał swój upragniony tytuł, stało się to na Uniwersytecie Wiedeńskim 30 lipca 1852 roku. Na tym właśnie uniwersytecie odbył on ostatni rok studiów farmaceutycznych i zdał pozytywnie wszystkie egzaminy.

8. Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej

Założył ją Ignacy Łukasiewicz wraz ze wspólnikiem spółki naftowej Trzecieski-Łukasiewicz. Powstała ona w roku 1854, a swoje miejsce znalazła w Bóbrce, koło Krosna. Kopalnia czynna jest po dzień dzisiejszy.

9. Rafineria w Klęczanach koło Nowego Sącza

Łukasiewicz nie spoczął na laurach po odkryciu i otworzeniu kopalni, działał nadal bardzo prężnie. W 1857 roku otworzył swoją rafinerię, gdzie z wydobywanej ropy naftowej produkowano naftę, oleje smarne, smary innego rodzaju oraz asfalt.

10. Żona Łukasiewicza

Ignacy poślubił w 1857 roku, w Gorlicach, 15 lat od siebie młodszą ukochaną – Honoratę. Ciekawostką jest to, iż była to jego siostrzenica, córka jego starszej siostry Emilii.