Fascynujące Informacje i Ciekawostki o Ibisach

Ibis

Ptaki ibisy w starożytnym Egipcie były czczone jako święte ptaki. Były bowiem symbolami boga Księżyca i patrona mądrości – Thota, przedstawianego właśnie jako ibis lub człowiek z głową ptaka. Jakie są jeszcze inne ciekawostki związane z ptakami ibisami.

Te egzotyczne ptaki brodzące o zakrzywionych dziobach mają aż 30 gatunków. Część z nich jest gatunkami endemicznymi, żyjącymi tylko w określonych środowiskach, część spotykana jest z kolei w wielu krajach. Należą do rzędu ptaków pelikanowych, a ich wygląd to połączenie cech pelikanów i bocianów.

Ibisy można spotkać niemal we wszystkich rejonach świata, choć najczęściej pojawiają się w klimacie tropikalnym i umiarkowanym półkuli południowej, poza wyspami południowego Pacyfiku. Będąc ptakami brodzącymi, ibisy na swoje siedliska wybierają płytkie laguny, jeziora, zatoki i bagna, bogate w wodę, w której znajdują pożywienie. W Polsce można czasem spotkać ibisa kasztanowatego.

Ibisy mają różne rozmiary, w zależności od gatunku – od ibisa brązowego, nazywanego również karłowatym, który ma raptem 65 cm długości, po ibisa olbrzymiego o długości przekraczającej 100 cm.

Bardzo zróżnicowane jest również upierzenie ibisów. Poszczególne gatunki są jednokolorowe lub wielobarwne.

Ibisy są ptakami wszystkożernymi, choć wiele gatunków żywi się wyłącznie zwierzętami: rybami, owadami, żabami, małymi gadami, krabami i ssakami. Mogą na nie polować swoim wyspecjalizowanym dziobem, który pozwala im na łapanie nawet śliskiej zdobyczy.

Ptaki ibisy to zwierzęta społeczne, żyjące na ogół w dużych koloniach, w których żerują i szukają partnerów.

W czasie godów ibisów samice budują z patyków i traw nadrzewne gniazda ulokowane w pobliżu dużych akwenów. Składają w nich na ogół 3 jaja wysiadywane przez kilka tygodni. Pisklęta są początkowo zdane wyłącznie na karmiącą je matkę, jednak szybko rosną i po ok. 6 tygodniach są gotowe do opuszczenia gniazda.

Gatunek ibisa szkarłatnego, będącego jedynym przedstawicielem siewkowców o czerwonym upierzeniu jest ptakiem narodowym Trynidadu.

Wizerunek ibisa jako ucieleśnienia egipskiego Thota można podziwiać na zachowanych ze starożytnych czasów malowidłach ściennych oraz hieroglifach.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *