Ciekawostki

Fascynujące Informacje i Ciekawostki o Ibisach

Ibis

Ptaki ibisy w starożytnym Egipcie były czczone jako święte ptaki. Były bowiem symbolami boga Księżyca i patrona mądrości – Thota, przedstawianego właśnie jako ibis lub człowiek z głową ptaka. Jakie są jeszcze inne ciekawostki związane z ptakami ibisami.

Te egzotyczne ptaki brodzące o zakrzywionych dziobach mają aż 30 gatunków. Część z nich jest gatunkami endemicznymi, żyjącymi tylko w określonych środowiskach, część spotykana jest z kolei w wielu krajach. Należą do rzędu ptaków pelikanowych, a ich wygląd to połączenie cech pelikanów i bocianów.

Ibisy można spotkać niemal we wszystkich rejonach świata, choć najczęściej pojawiają się w klimacie tropikalnym i umiarkowanym półkuli południowej, poza wyspami południowego Pacyfiku. Będąc ptakami brodzącymi, ibisy na swoje siedliska wybierają płytkie laguny, jeziora, zatoki i bagna, bogate w wodę, w której znajdują pożywienie. W Polsce można czasem spotkać ibisa kasztanowatego.

Ibisy mają różne rozmiary, w zależności od gatunku – od ibisa brązowego, nazywanego również karłowatym, który ma raptem 65 cm długości, po ibisa olbrzymiego o długości przekraczającej 100 cm.

Bardzo zróżnicowane jest również upierzenie ibisów. Poszczególne gatunki są jednokolorowe lub wielobarwne.

Ibisy są ptakami wszystkożernymi, choć wiele gatunków żywi się wyłącznie zwierzętami: rybami, owadami, żabami, małymi gadami, krabami i ssakami. Mogą na nie polować swoim wyspecjalizowanym dziobem, który pozwala im na łapanie nawet śliskiej zdobyczy.

Ptaki ibisy to zwierzęta społeczne, żyjące na ogół w dużych koloniach, w których żerują i szukają partnerów.

W czasie godów ibisów samice budują z patyków i traw nadrzewne gniazda ulokowane w pobliżu dużych akwenów. Składają w nich na ogół 3 jaja wysiadywane przez kilka tygodni. Pisklęta są początkowo zdane wyłącznie na karmiącą je matkę, jednak szybko rosną i po ok. 6 tygodniach są gotowe do opuszczenia gniazda.

Gatunek ibisa szkarłatnego, będącego jedynym przedstawicielem siewkowców o czerwonym upierzeniu jest ptakiem narodowym Trynidadu.

Wizerunek ibisa jako ucieleśnienia egipskiego Thota można podziwiać na zachowanych ze starożytnych czasów malowidłach ściennych oraz hieroglifach.