15 ciekawostek o historii roweru
Jazda na rowerze jest dzisiaj jedną z najsłynniejszych form aktywności fizycznej na świecie, a dla wielu osób rower stanowi codzienny środek komunikacji. Jak przedstawia się jego historia? Poniżej znajdują wybrane ciekawostki.
1. Prototyp roweru powstał już w 1790 roku, a jego pomysłodawcą był francuski hrabia, Mede de Sivrac. Rower ten mógł poruszać się wyłącznie w jednym kierunku i nie dało się nim skręcać.
2. W pierwszych latach pojazdy nazywane dzisiaj rowerami nosiły nazwę bicyklów lub welocypedów.
3. W pierwszej połowie XIX wieku powstał pojazd, który był najbardziej zbliżony do współczesnych rowerów. Wynalazcą w tym wypadku był Niemiec Karl Drais. Rower ten nie miał jednak pedałów, a człowiek poruszał się na nim odpychając się nogami od ziemi.
4. Jeszcze na początku XX wieku jazda na rowerze nie była mile widziana w przypadku kobiet. Uważano, że ruchy wykonywane podczas pedałowania nie są eleganckie, a jeśli już kobiety chciały jeździć na rowerze, to musiały robić to w długich spódnicach.
5. Jedną z pierwszych Polek, które robiły furorę jeżdżąc na rowerze, była Maria Dulębianka. Znana malarka nie przejmowała się skandalem obyczajowym, a jej próby nauczenia się jazdy na rowerze uwieczniła w swoich listach jej życiowa partnerka, Maria Konopnicka.
6. W latach siedemdziesiątych XX wieku powstał pierwszy rower górki, a doszło do tego dzięki współpracy aż pięciu osób. Do produkcji trafił on w 1978 roku.
7. Do 1888 roku rowery wyposażone były w opony, które w pełni składały się z gumy. Dopiero później zaczęto je zastępować pneumatycznymi oponami, które wynalazł szkocki lekarz, John Boyd Dunlop.
8. Handbike to stosunkowo nowoczesny wynalazek. Rower ten poruszany jest za pomocą rąk i został stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych, które nie byłyby w stanie używać nóg do pedałowania.
9. Brooks B17 to siodełko ze skóry, które ma już miano kultowego. Siodełko to jest produkowane w niezmienionej formie od ponad 120 lat.
10. W 2015 roku w Australii pobito rekord pod względem długości roweru, którym udało się przejechać jakiś dystans. Rower ten miał czterdzieści metrów długości i jechało na nim dwadzieścia osób. Udało im się przejechać około stu metrów.
11. W 2000 roku wprowadzono przepis, na mocy którego rower szosowy, który bierze udział w zawodach nie może ważyć mniej niż 6,8 kilogramów.
12. Fairwheel Bikes to znana na całym świecie firma z Arizony, której kilka lat temu udało się wyprodukować najlżejszy rower na świecie. Rekordzista waży niecałe trzy kilogramy.
13. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów jest jedną z najstarszych organizacji sportowych w Polsce. Zostało ono założone w 1886 roku i działa do dnia dzisiejszego.
14. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku trasa Tour de France liczyła 5000 kilometrów. Obecnie uczestnicy pokonują niecałe 70 procent tego dystansu.
15. Liczba dzieci jeżdżących na rowerze zmniejsza się z roku na rok, a w ciągu ostatnich trzydziestu lat zmalała o kilkadziesiąt procent.