Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o historii medycyny

medycyna

Medycyna, w różnorakiej formie, funkcjonowała na świecie odkąd istnieli na nim ludzie. Niektóre z dawnych metod leczenia bardziej szkodziły niż pomagały, a inne stosowane są do dnia dzisiejszego. Co warto wiedzieć o historii medycyny? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. W średniowieczu wierzono, że większość chorób można wyleczyć złotem. Osoby, które mogły sobie na to pozwolić, żuły jego arkusze lub spożywały je w proszku.

2. W roku 23 przed naszą erą cesarz rzymski zachorował, a jego stan był bardzo poważny. Kiedy okazało się, że jego lekarz przywrócił go do zdrowia, cesarz postanowił zwolnić z podatków wszystkich lekarzy w Rzymie.

3. Najstarszą znaną nam chorobą jest gruźlica. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z roku 5000 przed naszą erą, chociaż nie miała jeszcze wtedy tej samej nazwy.

4. W wielu kulturach uważano, że choroby zawierają czynnik nadprzyrodzony. Sporządzano nawet listy z nazwami tysięcy demonów, które atakowały ludzkie zdrowie. W średniowieczu wierzono, że choroby to forma kary boskiej.

5. Przez wiele lat operacje nie były wykonywane przez lekarzy, którzy uważali je za zajęcie poniżej ich godności. Były za to wykonywane przez fryzjerów, którzy mieli biegle posługiwać się nożyczkami, a więc i innymi ostrymi narzędziami, które służyły do operowania.

6. Problem nieświeżego oddechu towarzyszył ludzkości od zawsze. Rekordzistą w tym zakresie jest pewien mężczyzna ze Szkocji, który pod koniec XIX wieku chciał zdmuchnąć zapałkę, a wtedy jego usta wypełniły się ogniem. Najpewniej miał problem trawienne, w wyniku których dochodziło w jego układzie pokarmowym do nadprodukcji metanu.

7. Kobiety przez wiele lat były dyskryminowane w świecie medycyny. Zaczęło się to zmieniać, kiedy w XIX wieku jednym z najlepszych chirurgów była Elizabeth Blackwell.

8. W 1928 roku pochodzący ze Szkocji Aleksander Fliming wynalazł penicylinę, która do teraz jest najczęściej stosowanym lekiem podczas infekcji bakteryjnych. Za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla.

9. Pod koniec XIX wieku Wilhelm Rontgen odkrył nowy typ promieniowania, które jest teraz podstawowym narzędziem diagnostycznym na całym świecie.

10. Znieczulenie zostało wynalezione w połowie XIX wieku, chociaż już wcześniej eksperymentowano z różnymi substancjami, które miały znieczulać. Wcześniej nawet najbardziej zaawansowane operacje były przeprowadzane bez znieczulenia.

11. W połowie XIX wieku doszło do przełomowych badań w kwestii struktury DNA. James Watson i Francis Crick otrzymali za swoje badania Nagrodę Nobla.

12. W 1977 roku brytyjski ginekolog po raz pierwszy pobrał komórki jajowe z jajowodów kobiecych, a następnie doprowadził do pierwszego w historii zapłodnienia pozaustrojowego. W kolejnym roku na świat przyszło pierwsze w historii dziecko poczęte metodą in vitro.

13. Lekarze od dawna zastanawiali się, dlaczego niektóre transfuzje krwi kończą się sukcesem, a inne nie. Na początku XX wieku na pytanie to potrafił już odpowiedzieć austriacki lekarz Lansteiner, który odkrył grupy krwi.

14. W 1920 roku kanadyjski lekarz, Frederick Banting, wynalazł insulinę. Od tamtej pory cukrzyca nie jest już wyrokiem śmierci.

15. Pod koniec XVIII wieku Edward Jenner, brytyjski lekarz, wynalazł szczepionkę na ospę.