Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Hinduizmie

hinduizm

Hinduizm to jedna z największych religii świata, którą wyznaje ponad miliard ludzi. Choć posiada wiele odłamów i odmian, uznawana jest za trzecią największą religię świata (po chrześcijaństwu i islamie). Wyznawcy tej religii wierzą, że bóstwa przebywają na ziemi pod postacią awatarów, a nawet zwierząt, roślin i zwykłych ludzi.

1. Zdecydowana większość wyznawców hinduizmu (ponad 900 milionów) zamieszkuje Nepal i Indie. Do dużych ośrodków tej wiary zaliczyć można również Indonezję, Bangladesz, Sri Lankę i Pakistan. Wyznawcy hinduizmu żyją także w innych krajach na całym świecie m.in. w Trynidadzie i Tobago (Ameryka Południowa) oraz w Republice Południowej Afryki (Afryka).

2. Istnieje wiele różnych odłamów hinduizmu. Choć z reguły religia ta opiera się na wierze w bogów i bóstwa, niektóre odłamy mogą traktować religię bardziej monoteistycznie (uznanie jednego, nadrzędnego boga), a nawet filozoficznie.

3. Do podstawowych zasad hinduizmu zaliczyć można wiarę w karmę oraz reinkarnację.

4. Wyznawcy tej religii wierzą, że co jakiś czas na ziemię przybywa bóstwo pod postacią człowieka. Za boskich awatarów uznaje się m.in. Krysznę i Buddę.

5. Z hinduizmu wywodzi się pojęcie czakr. Czakry to siedem miejsc na ciele człowieka, które stanowią „punkty energetyczne” ludzkiego organizmu i odpowiadają za różne cechy: myślenie, intuicję, mowę, miłość, moc, twórczość i przetrwanie.

6. Religia ta zakłada, że bogowie występują w całym stworzeniu na ziemi. Można ich czcić w różnych formach, postaciach i religiach, a każda wiara, która prowadzi do bogów, jest dobra. Hinduizm zakłada, że wszyscy ludzie są sobie równi, a największym grzechem jest uczynienie drugiej osobie krzywdy.

7. Święte księgi hinduizmu nazywane są Wedami. Składają się z czterech części, które w oryginalne zostały napisane w sanskrycie.

8. Najważniejszym symbolem hinduistycznym jest „namaste” czyli indyjskie przywitanie, błogosławieństwo i oddanie szacunku. Przejawia się złączeniem dłoni w ruchu przypominającym modlitwę oraz ukłonieniem się drugiej osobie.

9. Dla wielu hinduistów częścią wiary jest regularne oddawanie się medytacji, często wykorzystującej elementy jogi. Podczas medytacji śpiewane są również mantry. Wyznawcy tej religii wierzą, że praktyki te pozwalają na oczyszczenie duszy i umysłu, a tym samym zbliżenie się do świata wyznawanych przez nich bogów.

10. Oficjalna część ceremonii ślubu hinduistycznego może trwać nawet 7 godzin. Poza parą młodą uczestniczą w nich jedynie rodzice przyszłych małżonków i najbliższa rodzina, zaś pozostali goście w tym czasie bawią się na weselu.

11. Wyznawcy hinduizmu kochają i oddają cześć zwierzętom, wielu z nich przechodzi na dietę wegetariańską. Religia ta jednak dopuszcza zabijanie zwierząt w celach obronnych lub dla uzyskania pożywienia, jednak zabrania m.in. uboju rytualnego, który sprawia zwierzęciu cierpienie.

12. Za święte zwierzę hinduizmu uznawane są krowy – ubój tych zwierząt jest nawet prawnie zakazany w niektórych częściach Indii. Wyznawcy tej religii uznają, że mleko krowie jest wartościowym pokarmem, które pozwoliło przetrwać narodowi w czasach wojen i głodu.

13. Jedynie duchowni są grzebani w ziemi, natomiast ciała zmarłych osób świeckich są poddawane kremacji, a następnie ich prochy są rozrzucane lub wrzucane go Gangesu.

14. Jedną z najciekawszych tradycji hinduizmu jest wiosenne święto Holi, podczas którego uczestnicy rozrzucają dookoła kolorowe proszki i polewają się wodą z domieszką farb. Ten ogromny, radosny festiwal przyciąga wielu turystów, a nawet w Polsce organizowane są imprezy na wzór indyjskiego święta.

15. Wielu wyznawców hinduizmu praktykuje składanie ofiar swoim bogom. Ofiarą jest pożywienie, które oddawane jest zwierzętom, osobom biednym i potrzebującym, a symbolicznie również zmarłym przodkom i bogom.