Polska

20 Ciekawostek o Helu i okolicach

Półwysep Helski

Najciekawszą miejscowością na półwyspie helskim jest Hel. Jest to miasto które uzyskało prawa miejskie w 1260 roku.

Sam półwysep jest jednym z najbardziej unikatowych półwyspów na świecie i jest jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc przez polskich turystów od wielu lat.

Przez półtora wieku półwysep podlegał Krzyżakom. W tym okresie nastąpił gwałtowny rozwój Helu. Powstały liczne kościoły, ratusz, szpital i karczmy. Wraz z budową poru rybackiego na terenie miasta zbudowano dom zdrojowy.

Hel pełnił ważną funkcję w okresie obrony naszego wybrzeża w 1939 roku. Na półwyspie znajdziemy wiele ciekawych miejsc, budowli architektonicznych i wyjątkowe krajobrazy.

1. Fokarium

Jest częścią placówki akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego i jak sami założyciele podkreślają nie jest to ogród zoologiczny ani cyrk, gdzie zwierzęta popisują się sztuczkami. Wszystko zaczęło się w 1992 roku kiedy uratowano pierwszą ranną fokę wyłowioną z Bałtyku. Ośrodek ma na celu badanie i rozwój tego ginącego gatunku, a wyleczone i urodzone foki w ośrodku są wypuszczane na wolność. Niezwykłe miejsce z niezwykle sympatycznymi zwierzętami.

2. Muzeum Obrony Wybrzeża

Wizyta w muzeum pozwala zapoznać się z historią polskiej wojny obronnej zapoczątkowanej przez Niemców 1 września 1939 roku. Rejon umocnień na Helu był jednym z najdłużej stawiającym opór miejscem podczas kampanii wrześniowej. Obrona cyplu trwała 32 dni. Liczne konstrukcje obronne, determinacja żołnierzy i działo nabrzeżne pozwoliło na tak długie utrzymanie cypla helskiego.

3. Muzeum Helu

Jest oddziałem Muzeum Obrony Wybrzeża i jest muzeum Przyrodniczo-Etnograficznym. Siedzibą muzeum jest obiekt B1 wybudowany przez Niemców pod stanowisko armaty Schleswig-Holstein.

4. Muzeum Kolei Helskich

W jednym z pomieszczeń schronów znajdziemy ekspozycję historię kolei helskich, zarówno szerokotorowych jak i sieci kolei wąskotorowych. Do siedziby muzeum dowiezie nas działająca druga z kolei wąskotorowych.

5. Stanowisko Nr. 4 Baterii im. Heliodora Laskowskiego

Odrestaurowane i uporządkowane zostało udostępnione dla turystów zostało otwarte w setną rocznicę urodzin dowódcy baterii, który dowodził stanowiskiem podczas obrony przyczółku.

6. Muzeum Rybołówstwa

Powstało w byłym kościele ewangelickim, oprócz wielu eksponatów związanych z rybołówstwem na Bałtyku jest symulator kutra rybackiego, doskonałe uzupełnienie tradycyjnego wnętrza muzeum.

7. Promenada na Cyplu

Idealne miejsce na spacer między otwartą plażą a morzem, wyposażona w ławeczki tablice informacyjne dotyczące miejscowej fauny i flory.

8. Latarnia Morska Hel

Latarnia o wysokości 41,5 metra. Jej światło jest widoczne na odległość 36 kilometrów. Zbudowana jest w kształcie ośmiokąta zakończona galerią, z której możemy podziwiać widok n morze i okolice.

9. Dom Morświna

Mikro-muzeum poświecone ginącemu gatunkowi Bałtyku. Dowiem się o sekretach morświnów ich biologii i zagrożeniach jakie czyhają na nie we współcześnie. Znajdziemy również ciekawe informacje o delfinach i wielorybach.

10. Latarnia Morska Góra Szwedów

Jeszcze przedwojenna latarnia morska, obecnie nieczynna. Wzniesiona na wzgórzu o stalowej konstrukcji ma wysokość 17 metrów pomimo, że została wpisana do rejestru zabytków popada w ruinę.

11. Jurata molo

Miejsce gdzie można wybrać się o każdej porze dnia, skąd możemy podziwiać widoki na zatokę. Ulubione miejsce na romantyczne spacery.

12. Park Linowy Bonobo w Helu

Posiada trzy trasy o różnym stopniu trudności, niska, średnia i wysoka, na każdej znajdują się kolejki tyrolskie. Do atrakcji należy przejażdżka hulajnogą po linie, przeprawa kajakiem i wiele innych.

13. Przystań i port w Kuźnicy

To dość duży ośrodek rybacki od strony zatoki puckiej. Do 2012 roku była to mała nieosłonięta przystań rybacka. Obecnie port jest chroniony dwoma oświetlonymi falochronami, gdzie przy nabrzeżu cumują jednostki pływające.

14. Bunkry w Jastarni

Jest budowlą składającą się z czterech masywnych bunkrów. Od 2005 roku zaczął tu funkcjonować Skansen Fortyfikacji, powstała ścieżka edukacyjna, odtworzono przeszkody przeciwpancerne i przeciwpiechotne.

15. Lotnisko w Jastarni

Jest niewielkim lotniskiem gdzie możemy skorzystać z lotów widokowych nad Mierzeja Helską czy skoków ze spadochronem. Lotnisko jest dostępne dla lotów czarterowych i turystycznych.

16. Plaża naturystów W Chałupach

Jest najbardziej znaną i najstarszą plażą dla nudystów w Polsce. Pięknie położona plaża o długości 3-4 km, od strony wydm porośnięta sosnowym lasem stanowi naturalną osłonę przed wzrokami ciekawskich.

17. Park Rozrywki Ocean Park

Położony we Władysławowie pozwala na spacer po dnie oceanu i na spotkanie z wielorybami, delfinami, żółwiami morskimi oraz wielu innych zwierząt żyjących w otchłaniach oceanu. Przegotowana ekspozycja pokazuje zwierzęta zachowując ich naturalne rozmiary, szeroki wachlarz atrakcji dla wszystkich bez względu na wiek.

18. Dom Rybaka

Powstał w 1950 roku jako hotel dla rybaków, jest to największa budowla we Władysławowie, obecnie znajduje się tutaj restauracja o raz wysoka baszta, z której możemy podziwiać widok na zatokę pucka, przylądek Rozewie oraz Półwysep Helski.

19. Wesołe miasteczko – Lunapark Sowiński

Swoją bogatą ofertą przyciąga nie tylko najmłodszych. Największą atrakcja parku jest jedna z największych w Polsce kolejek górskich.

20. Aleja Gwiazd Sportu

We Władysławowie, promenada mieści obecnie 36 mosiężnych tablic wmurowanych w betonowych płytach. Wśród gwiazd polskiego sportu znajdziemy tu nazwiska najwybitniejszych sportowców, swoją gwiazdę posiada tu Irena Szewińska, Kazimierz Deyna i wielu innych osób związanych ze światem sportu.